Sekmadienį sostinėje karaliavo vaikai ir šeimos. Tiksliau, atšilus orams tiek šeimos tiek pavieniai asmenys greitai „okupuoja“ lankomiausias ir vaizdingiausias Vilniaus vietas, bet prabėgęs sekmadienis buvo išskirtinis tuo, kad į centrinėje miesto aikštėje vykusį spalvingą ir linksmą renginį vėl visus subūrė daugiavaikių šeimų asociacija „Mes“ ir jau šeštasis iš eilės renginys „Mes už šeimą“.
Reikia ginti šeimą
Tiksliau, šeštą kartą iš eilės vyko eitynės, o pats renginys, pasak iniciatorės ir organizatorės Jurgitos Pocienės, peraugo į gerokai platesnį ir daugiau gyvenimo sričių apimantį, projektą.
„Eitynės ir šventė, kaip rodo patirtis, yra gerai, tačiau kelis metus iš eilės jas organizuojant pamatėme, kad žmonėms reikia daugiau. Tad keitėsi tiek pats šiųmetis renginys, tiek bendra koncepcija. Tai, kas vyko, buvo projekto, skirto propaguoti ir skatinti vis labiau primirštamą šeimos institutą, dalis.
Be šios šventės dar numatyti mokymai, konferencijos ir kita veikla, kurios tikslas - priminti, žmonėms, kad šeima yra viso ko pagrindas ir pradžia, - „Vakaro žinioms“ sakė šešių atžalų mama. - Jeigu žmogus turi tvirtą šeimą, jis turi ir namus, ir prieglobstį, ir pagalbą. Deja, mūsų laikais vartotojiškumas iš rinkos persismelkė į socialinius santykius.
Vartojami tapo ne tik daiktai, bet ir žmonės. Visiems norisi kaip galima daugiau ir greičiau, todėl santykiai, daug amžių sudarę šeimos pagrindą, irgi tampa atgyvena. Dažnas žmogus į gyvenimą žiūri kaip į parduotuvę - nepatiko ta „prekė“, pasiimsiu kitą. Ir pamirštama, kad šeima, tai ne tik įrašas pase, tai ir nuolatinis darbas. Lengva būti kartu, kai viskas gerai, bet kai prasideda problemos, kurių, gyvenant po vienu stogu išvengti tikrai nepavyks, jaunimas vis dažniau, užuot jas sprendęs, „neria į krūmus“. Todėl ir byra šeimos, todėl ir vaikai nemato tėvų. Norime, kad tas vartotojiškumas, bent jau šeimos kontekste, baigtųsi, todėl, kiek leis mūsų jėgos, šviesime visuomenę ir stengsimės atgaivinti primirštas vertybes“.
Išrinkti geriausieji
Apie šeimos reikšmę galėjo papasakoti ir „Geriausios šeimos“ rinkimuose nugalėjusi mama Eglė Paulauskienė, kurios šeima įveikė Čižų ir Svirskių šeimynas. Šešis vaikus, vienas kurių - neįgalus, auginanti moteris pasidžiaugė, kad jų gausioje šeimoje visi vienas kitą palaiko ir padeda.
„Dėmesio reikia visiems vaikams, netgi vyriausioms, jau savarankiškai galinčioms gyventi, dukroms, tačiau visi puikiai supranta, kad broliukui jo reikia daugiausia. Taip ir dalinamės, tiek darbais, tiek dėmesiu“, - sakė pašnekovė.
Sodyboje gyvenanti moteris pasidžiaugė, kad vaikai noriai padeda su ūkio darbais. „Turime karvę, savo nemažą derlių duodantį daržą, vaikai nuo mažumės įpratę dirbti, tad skųstis neturime kuo, - gyvenimu džiaugėsi Eglė. - Nebent valdžia galėtų ne žodžiais, o darbais padėti gausesnėms šeimoms dėl būstų. Visi kalba apie paramą jaunoms šeimoms, tačiau daugiavaikėms, keičiant turimus namus į erdvesnius, ji taip pat praverstų.“
Dėmesys neįgaliesiems
Tikėkimės, kad ministerijos atsižvelgs į šį pastebėjimą. Dėmesio laukia ir kita iniciatyva - kavą verdantys neįgalieji iš socialinės iniciatyvos „Kavos galia“. Pasak šios iniciatyvos autorių, neįgalieji mielai įsilietų į darbo rinką, tačiau darbdaviai į juos žiūri atsargiai.
„Mūsų patirtis rodo, kad protinę negalią turintys žmonės radę mėgstamą užsiėmimą pasineria į jį „visa galva“. Kavos virimas profesionaliu aparatu nėra lengva užduotis, tačiau, kaip matome, jaunuoliams patinka ir visuomenė mūsų būsimus baristas priima net geriau, negu mes tikėjomės, - „Vakaro žinioms“ sakė „Kavos galios“ atstovai. - Problema yra ta, kad neįgalumą turintiems žmonėms pradėjus dirbti, jie netenka kai kurių socialinių lengvatų, nors neįgalumas niekur nedingsta. Jeigu ją pavyktų išspręsti, tikėtina, kad dirbančių neįgaliųjų būtų gerokai daugiau.“
Daug svečių
Beje, pats renginys, lyginant su ankstesniais metais, irgi gerokai pasikeitė. Jo dalyviai bei žiūrovai smaguriavo nemokamai dalintu šokoladu, mėgavosi labai kruopščiai ir atsakingai išvirta kava ir stebėjo vienas už kitą smagesnius pasirodymus. Susirinkusiems koncertavo „Jaunosios Lietuvos talentų“ finalistės atlikėjos Monika ir Liepa, savo pasirodymais džiugino Erikos Svirskienės vadovaujamas ansamblis „Desso“, buvo pristatytos vaikiškų drabužių kolekcijos. Taip pat buvo pristatyta iniciatyva „Visi naujagimiai lygūs.
Panašu, kad augdamas renginys „Mes už šeimą“ tampa ir Šeimų teatrų festivaliu. Šiemet tiek mažus, tiek didelius savo pasirodymais džiugino duetas „Teatriukas“, spektaklį „Gerumo pasaka“ pristatė Naujasis Vilniaus teatras, Širvintų kultūros centro Anciūnų filialo mėgėjų teatras atvyko su nuotaikingu spektakliu vaikams „Pūkuotuko pasaulis“, o baigė įspūdingą pasirodymą teatro trupė „Čia“, kurią sudaro aktoriai, muzikantai, psichologai, scenografai, kostiumų dailininkai, edukologai ir pedagogai.