Artėjantys mokslo metai - knygų graibstymo metai, knygynuose jų įsigyti ne visi sau gali leisti, juo labiau kad rugsėjį prognozuojamas nežymus knygų brangimas. Lieka bibliotekos, tačiau jose norimos knygos neretai tenka laukti ilgai. Pasirodo, ypač knygų trūksta vaikams.
Bibliotekų finansavimas galbūt išaugs
„Dėl finansavimo naujoms knygoms, kokia buvo situacija, tokia ir liko, neaišku, kokia padėtis bus kitais metais. Dabar naujoms knygoms įsigyti išeina beveik 2 litai vienam gyventojui, - pasakojo Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė, Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė. - Kol kas Kultūros ministerija nieko nežada, nes naujas kitų metų biudžetas bus formuojamas tik spalį. Kai bibliotekininkams kėlė algas, apie pažadus padidinti finansavimą knygų įsigijimui kalbos nebuvo.“
Kultūros ministras Šarūnas Birutis „Vakaro žinioms“ sakė, kad derybos dėl didesnio bibliotekų finansavimo naujoms knygoms įsigyti kitiems metams vyko, tačiau dabar neaišku, kaip bus.
„Griežto NE irgi nesakome, gali būti, kad finansavimas bus ir padidintas, tačiau ne viskas nuo mūsų pačių priklauso. Lėšų kultūrai, kaip žinome, visada pritrūksta“, - tvirtino ministras.
Pasak Kultūros ministerijos atstovės Sigitos Kasparaitės, palyginti su ankstesniais metais, naujų leidinių įsigijimo statistika rodo stabilias fondų atnaujinimo tendencijas viešosiose bibliotekose.
„Apie 65 proc. visų įsigyjamų dokumentų sudaro grožinė literatūra ir kalbotyros leidiniai, 7,9 proc. - visuomenės mokslų ir 6,4 proc. taikomųjų mokslų knygos, beveik 13,8 proc. - meno, fotografijos, filosofijos ir psichologijos leidiniai, 3,7 proc. - geografijos ir biografijų leidiniai“, - informavo S.Kasparaitė.
O Švietimo ir mokslo ministerijos teigimu, dėl knygų mokyklų bibliotekoms irgi bėdos nebus. Jau vien pernai vadovėliams ir mokymo priemonėms įsigyti buvo skirta per 37 milijonus litų mokinio krepšelio lėšų.
Vaikams neužtenka
Tačiau Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė A.Jaskūnienė labiausiai apgailestavo tik dėl vieno: labai trūksta knygų vaikams.
„Vaikai turi laukti, kol knygą perskaitys bendraamžis. Juk labai svarbu, kad vaikystėje vaikai pakankamai skaitytų ir nebūtų knygų stygiaus, nes būtent vaikystėje formuojasi skaitymo įgūdžiai, skonis“, - atkreipė dėmesį ji.
Pasak jos, netiesa, kad žmonės nebenori skaityti, naujausios knygos tiesiog graibstomos. Tarp populiariausių autorių išlieka Romualdas Granauskas, Kristina Sabaliauskaitė, Filomena Taunytė, iš užsienio - Nora Roberts. Ne mažiau populiarūs tarp skaitytojų ir žurnalai, laikraščiai, jie mieliau skaitomi popieriniame variante, nei per kompiuterį.
Štai šįmet jau 10-ą kartą įvairaus amžiaus birštoniečiai rinkosi į vasaros skaitymus, juose dalyvavo 164 vaikai ir suaugusieji. Skaitymai vyks ir šį mėnesį, o skaitymų uždarymo šventė Birštone vyks rugsėjo 11 dieną.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“