Pagal vadinamąsias išvažiuojamąsias santuokas Kaunas iš didžiųjų šalies miestų užima trečią vietą. Praėjusiais metais viena kauniečių jaunavedžių pora ryžosi savo santuokos registracijos ceremoniją surengti po atviru dangumi Kauno senamiestyje, ten, kur susilieja Nemunas ir Neris. Ta proga ant smėlio buvo išskleista didelė pavėsinė. Joje vyko ceremonija, ir miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Agnė Augonė valstybės vardu čia pasveikino naują šeimą sukūrusius kauniečius.
„Tai buvo pirma Kaune išskirtinė santuoka būtent tuo, kad ji registruota vietoje, kurią galima vadinti ir miesto pradžia, ir jungties simboliu (Jo bei Jos - Nemuno ir Neries). Paskui ten pat, tokioje iš šalies žvelgiant, nelabai urbanizuotoje vietoje, pernai registravome dar vieną santuoką. Galim pripažinti, kad Kaune ypač populiari susituokti gamtos spalvų turtinga vieta - Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas Fredoje", - interviu naujienų agentūrai ELTA sakė skyriaus vedėja.
- O ar daug iš viso registruojama Kaune vadinamųjų išvažiuojamųjų santuokų?
- Nepasakyčiau, kad daug, -pagal tokias santuokas Kaunas tarp Lietuvos didžiųjų miestų užima trečią vietą. Iš įvairių, reikšmingą įvykį gyvenime fiksuojančiai civilinei ceremonijai dažniau pasirenkamų vietų turėtume dar paminėti svečių namus „Monte Pacis", įsikūrusius Pažaislio vienuolyno komplekse. Čia - išskirtinai graži ir, manyčiau, net sakrali aplinka, o tai daug lemia pasirenkant vietą tuoktis.
Tačiau galim pasidžiaugti, kad labiausiai kauniečiai tebemyli savąją rotušę, kurioje tikriausiai tuokėsi jų tėvai, o gal - ir seneliai. Rotušėje pernai, kaip ir kasmet, sutuokėme ne vieną tūkstantį jaunavedžių porų. Pavyzdžiui, baigiantis metams buvo išskirtinė diena - gruodžio 27-oji, kai pas mus susituokė net 38 poros.
- Ar praėjusiais metais Kaune „užderėjo" daugiau šeimų nei ankstesniais metais, ar kitų miestų gyventojai galėjo rinktis santuokoms registruotis būtent baltąja gulbe vadinamą Kauno rotušę?
- Gal nuo antrosios klausimo dalies pradėsiu atsakymą. Kauno civilinės metrikacijos skyriuje - rotušėje - registruoti santuokas gali ta pora jaunavedžių, kurie abu ar bent vienas yra deklaravę savo gyvenamąją vietą Kauno mieste. Lygiai taip pat registruojamos poros, jei bent vieno iš jaunavedžių tėvas ar mama yra Kauno miesto gyventojas.
Praėjusiais metais susituokė 2322 poros, 2013-aisiais - 2131 pora. Skaičiuojami ir tie Kauno jaunavedžiai, kurie rinkosi tik bažnytinę santuoką ar susituokė užsienyje. Vadinasi, mūsų skyriaus dokumentuose pernai buvo 191 įrašu apie santuokas daugiau negu užpernai.
Pernai įregistruotos 109 kauniečių santuokos su užsieniečiais, 2013 metais jų buvo mažiau - 84. Populiariausi jaunikiai ar nuotakos - iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Rusijos ar kitų Europos valstybių. Buvo pas mus ir vienas lietuvaitis, vedęs Kinijos pilietę.
Deja, turim konstatuoti ir nedžiuginantį faktą, kad 2014-aisiais išsituokė 131 pora daugiau: pernai registruotos 1459 ištuokos, 2013-aisiais - 1328.
- Gal, nepaisant nutraukusiųjų santuokas, vis tiek Kaunas jaunėja, nes daugiau vaikelių kauniečių šeimos per praėjusius metus susilaukė?
- Smagu, kad iš tikrųjų, - daugiau. Pernai gimė 4051 mažasis kaunietis. Prieš metus, 2013-aisiais, priminsiu, registruoti 3977 kūdikių gimimai. Dar smagiau, kad gimimai per prabėgusius metus viršijo mirimų skaičių.
Žodžiu, 2014-aisiais iš viso registruota 4015 mirčių, ankstesniais metais - 4087. Pabrėšiu, kad mūsų miesto Civilinės metrikacijos skyriuje registruojami visi tokie atvejai, nepaisant to, ar kaunietis mirė Kaune, ar kitoje Lietuvos vietoje, ar užsienio valstybėje. Tiek gimimai, tiek mirimai atspindimi šioje miesto gyvenimo statistikoje.
- Nuo gimimo - prie krikštynų. Kokius vardus dažniausiai prisimindavo kauniečiai, pernai rinkdami savo atžaloms vardus?
- Berniukams dažniausiai tėvai suteikdavo Mato, Emilio, Luko, Beno vardus. Beje, tik retsykiais buvo prisimenami anksčiau buvę labai populiarūs Lietuvos didžiųjų kunigaikščių vardai. Pernai iš lietuviškų vardų dažniausiai minėtas Vakaris, rečiau - Reigardas, Ąžuolas. Iš senesnių vardų vaikui pasirinktas (ir ne vienu atveju) Antano vardas.
Mergaičių vardyne taip pat mažokai lietuviškų vardų pernai aptiktume. Dažna naujagimė pavadinta Emilija, Lėja ar Elze, rečiau - Smilte, Urte. Tačiau turėjom ir Agotą, ir Teofilę. Beje, šiais metais jau du Vincentus įregistravome, galbūt vėl į madą ateina seni vardai?
- Kažin, ar būna atvejų, kai tėveliai, atėję registruoti savo kūdikių, prašo Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų pagalbos parinkti vardą?
- Ne. Paprastai ateina jau apgalvoję, kokio vardo savo vaikui nori ir tvirtai apsisprendę: bus tas, o ne koks nors kitas. Tačiau, kai pasirenkamas nelabai įprastas ar skambantis taip, kad, tarkim, gal kam paskui kelsiantis pagundų pašiepti vaiką vardas, mėginam perkalbėti tėvus, kad dar neskubėtų registruoti, pagalvotų.
Tarkim, gali kilti abejonių, ar Luanos arba Noelio vardas „pritaps" mūsų lietuviškoje kasdienybėje? Bet galiu užtikrinti, panašiais atvejais tėvams primygtinai čia niekas nieko nesiūlo ir savo nuomonės neperša. Kaip jie nori, taip savo mylimą vaiką pavadina. Jų valia rinktis...
- Civilinės metrikacijos skyriui, kuris įsikūręs Kauno rotušėje, Jūs vadovaujate kiek daugiau nei metus, nuo 2013-ųjų spalio. Pasikeitus vadovams, tradiciškai neišvengiami tam tikri pokyčiai ir darbe, ir pačioje aplinkoje. Šiuo atveju - rotušėje. Ji vis labiau tampa atviresnė miesto visuomenei. Vyksta daug įvairesnių renginių, o prieš pat didžiąsias metų šventes čia organizuota tarptautinė gėlininkų darbų paroda, kurios dalis eksponatų tebepuošia rotušės menes. Vadinasi, pasikeitimai tik į gera?
- Na, tikrai nereikėtų man priskirti nuopelnų dėl interjero puošmenų ar renginių. Jais rūpinasi kiti Kauno miesto savivaldybės skyriai - Kultūros ir turizmo plėtros, Tarptautinių ryšių ir protokolo. Rotušė - Savivaldybės nuosavybė, kurią administruoja dar kitas skyrius - Turto, o Bendrasis skyrius pasirūpina, kad geras sąlygas čia turėtų ir interesantai, ir miesto svečiai, ir žinoma, civilinės metrikacijos darbuotojai.
Savo ruožtu, galiu trumpai pasakyti, kaip reorganizavome mūsų skyriaus darbą. Įsidiegėme patikimą dokumentų valdymo programą. Visi aktai bei kiti dokumentai fiksuojami ne popieriuje, bet kompiuteriu. Atsinaujinome civilinės santuokos registracijos apžvalgą. Internetu, žinoma, santuokos datos patys sau interesantai nenusistatys, bet gali iš anksto pasirinkti tinkamą dieną ir valandą susituokti, apžvelgę kitų porų tuoktuvių datas ir laiką. O tuomet pildant reikalingus dokumentus dėl santuokos nurodyti, ir kada ją pageidaujama sudaryti.
Žinoma, Kauno rotušė labai graži, tai - didingi, šimtmečius menantys rūmai. Bet galbūt jie nelabai tinka darbuotojų kabinetams ir kasdieniams interesantų priėmimams. Kad ir optimizuotas darbas, ir nuo 20 iki 15 darbuotojų Civilinės metrikacijos skyrius sumažėjo, vis tiek rotušėje visas skyrius netelpa. Dalis kabinetų tebėra Savivaldybės išsinuomotose iš privatininkų patalpose, netoli rotušės stovinčiame name.
Būtų gerai visam skyriui sėdėti viename pastate, o į rotušę ateiti tik iškilmėms, kai registruojama santuoka. Kaip, pavyzdžiui, yra kaimyninėje - Kauno rajono savivaldybėje. Po jos stogu glaudžiasi civilinė metrikacija, tačiau santuokų ceremonijai rajono jaunavedžių poros dažniausiai renkasi atnaujintą Raudondvario pilį.