Vyriausybės nariai jau nesusitaria tarpusavyje, kaip gudriau apgauti Lietuvos visuomenę kalbant politikams per sudėtingomis elektros ir dujų kainų temomis.
Vakar premjeras Andrius Kubilius itin mėgavosi, kad Lietuva ketina savo reikmėms statyti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą bei iš Norvegijos verslininkų dešimčiai metų už 1,8 mlrd. litų išsinuomoti dujovežiams aptarnauti skirtą laivą-saugyklą.
Energetikos specialistų teigimu, šis projektas valstybei iš viso per dešimtmetį gali kainuoti iki 3 mlrd. litų, kurie bus įskaičiuoti į jūra gabenamų, galbūt net tų pačių „Gazprom“ dujų kainą.
„Mes nepretenduojame į regioninio terminalo statusą, tačiau esant poreikiui iš tikrųjų toks terminalas galėtų padėti aprūpinti alternatyviais dujų tiekimais ir mūsų kaimynines šalis“, - vakar aiškino A.Kubilius.
Galbūt jau ir Vyriausybės vadovas nugirdo viešojoje erdvėje vis daugiau pasigirstančių Lietuvos verslo lyderių pareiškimų, kad SGD terminalo mūsų valstybei beveik nereikės - privatininkai vis labiau orientuojasi į biokuro energetiką.
Tuo tarpu energetikos ministras Arvydas Sekmokas vakar staiga sužinojo, kad iki 2016 metų elektros kainos Lietuvoje turėtų didėti, nes didėja ir importuojamų dujų kaina.
Nors A.Sekmokas nieko neužsiminė apie valstybės panaudotą 1,5 mlrd. litų „investiciją“ į Elektrėnų jėgainės 9-ojo energetinio bloko vis brangstančiomis dujomis varomą turbiną, dujų problemą jis stengėsi paslėpti aplinką teršiančios elektros gamybos klausimu.
„Elektros gamyba pagal dabartinę dujų kainą turėtų būti žymiai brangesnė ir labai tikėtina, kad nuo 2016 m., galbūt anksčiau ar metais kitais vėliau, elektros energijos kaina, importas iš Rytų, brangs, nes jiems trūksta generacijos pajėgumų, - sakė A.Sekmokas. - Iš tikro yra tikėtina, kad rinkos kaina šoktels“.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"