Kuo konservatoriai kvepia, tuo ir kitus tepa. Taip galima pasakyti apie konservatorius ir jų lyderį Gabrielių Landsbergį, nuolat skundžiančius oponentus visoms įmanomoms institucijoms, o kai nėra pagrindo skųsti, paprasčiausiai ištraukiama Kremliaus korta. Tačiau dabar jau pats G.Landsbergis niekaip neišsikapsto iš skandalų, nes „valstietė“ Agnė Širinskienė jo nuodėmių nelinkusi atleisti.
Paaiškėjus, kad turėdamas privatų interesą G.Landsbergis nenusišalino ir dalyvavo svarstant su jo šeimos verslu susijusius teisės aktus, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A.Širinskienė prašo Seimo etikos ir procedūrų komisijos atlikti tyrimą.
Jos teigimu, Seimo nariams draudžiama mandatą naudoti privatiems interesams, o konservatorių lyderis aktyviai dalyvavo svarstant bei priimant teisės aktus, turinčius jo šeimos verslui tiesioginį poveikį, veikiančius konkurencinę aplinką, kurioje yra vystomas Landsbergių verslas.
„G.Landsbergio sutuoktinė Austėja Landsbergienė valdo UAB „Karalienės Mortos mokykla“ akcijas, yra šio mokyklų tinklo direktorė. Be to, G.Landsbergis, kaip pats yra viešai pripažinęs, naudoja iš žmonos verslo gaunamus dividendus ir už juos savo vardu šių metų gegužę įsigijo investicinio fondo „SEB Modern Growth Fund“ vertybinių popierių už beveik milijoną eurų“, - teigė A.Širinskienė.
Jos teigimu, šios aplinkybės patvirtina, kad Seimo narys G.Landsbergis turi privatų turtinį interesą švietimo srityje, o jo šeima ir asmeniškai jis pats yra suinteresuoti, kad vystomas švietimo verslas ir toliau išliktų ypatingai pelningas: UAB „Vaikystės sodas“ 2017 metais pelnas prieš apmokestinimą sudarė 674 560 eurų, UAB „Karalienės Mortos mokykla“ - 780 533 eurus.
„Matant tokias verslo apimtis nestebina, kad G.Landsbergis ir jo verslo įkaitu tapusi konservatorių frakcija visomis išgalėmis priešinosi etatiniam mokytojų apmokėjimui, kuris leidžia padidinti viešajame sektoriuje dirbančių mokytojų atlyginimus. Neišvengiama, kad didėjant atlyginimams viešajame sektoriuje, tektų didinti ir privačiose Landsbergių mokyklose mokamus atlyginimus, kurie yra gerokai mažesni nei valstybinėse mokyklose, o tai mažintų iš verslo gaunamą pelną. Juk tarp mokyklų, ypač miestuose, yra konkurencija dėl mokytojų įdarbinimo“, - sakė parlamentarė.
Pasak A.Širinskienės, interesus G.Landsbergis supainiojo pavasario sesijos pabaigoje, kai plenarinių posėdžių metu buvo svarstomas mokytojų etatinio apmokėjimo įteisinimas, o politikas nenusišalino nuo balsavimo.
Prieš dvi savaites Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė kreipėsi į VMI bei FNTT dėl minėto G.Landsbergio sandorio - vertybinių popierių už beveik milijoną eurų įsigijimo. Pasak politikės, dabar, kai konservatorius paaiškino, jog pirkinį apmokėjo iš žmonos verslo gaunamais dividendais, abejonės dėl to, kad tokiam sandoriui šeima galėjo neturėti teisėtai gautų pinigų, sumažėjo. Tiesa, jei iš tikrųjų taip buvo, o nei VMI, nei FNTT atsakymo dar nepateikė. Pasak A.Širinskienės, jos ir nepateiks, nes neturi teisės ką nors informuoti apie atliekamus tyrimus. Geriausiu atveju gali pranešti, ar tyrimai pradėti. Tačiau dėl tų vertybinių popierių G.Landsbergis vis tiek turės nemalonumų, nes Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradėjo tyrimą, ar viskas buvo tinkamai deklaruota.
Abejonės dėl interesų supainiojimo, pasak A.Širinskienės, tik padidėjo. Nes, jei G.Landsbergis šeimos verslo dividendus naudoja investicijoms, akivaizdu, jog privalo nusišalinti, kai priiminėjami sprendimai, susiję su šiuo verslu.
„Konservatoriai ir pats
G.Landsbergis nesveikai reaguoja, jei, kilus įtarimams dėl jų veiklos, kreipiamasi į atitinkamas institucijas. Galbūt kartais politikai neišauga iš paauglystės. Tačiau labiausiai akis bado dvigubi standartai. Štai, kai premjero Sauliaus Skvernelio žmona nedeklaravo kelių akcijų, tai buvo pučiamas didžiulis skandalas, o kai pats G.Landsbergis nedeklaruoja, tai kreipimąsi į institucijas vertina kaip puolimą. Be to, kai patys konservatoriai neturi pagrindo oponentus apskųsti kokioms nors institucijoms, tai bent jau pareiškia, kad jie yra Kremliaus agentai. Arba, prisiminkime, kad „Agrokoncernas“ vadinamas oligarchu. Tačiau jis pernai uždirbo vos 400 tūkst. eurų iki mokesčių - dvigubai mažiau nei „Karalienės Mortos mokykla“. Svaidantis oligarchų etiketėmis, G.Landsbergiui vertėtų pagalvoti, ar jam pačiam tokia etiketė netinka labiau“, - pastebėjo A.Širinskienė.