Sausio 1-ąją įsigaliojo nuostata, kad už vairavimą išgėrus, kai vairuotojui nustatomas didesnis nei 1,5 promilės girtumas, jau taikoma nebe administracinė, o baudžiamoji atsakomybė. Už tokį poelgį galima gauti iki metų kalėjimo. Tačiau parlamentarai pamiršo į Baudžiamąjį kodeksą įkelti nuostatą, kad už atsisakymą pasitikrinti blaivumą irgi būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė. Palikta landa, kuria pasinaudojant galima kuo lengviausiai išvengti kalėjimo.
Nuo sausio nebeliko senojo Administracinių teisės pažeidimų kodekso, jį pakeitė Administracinių nusižengimų kodeksas. Kai kurios senojo kodekso nuostatos perkeltos ne į naująjį, o į Baudžiamąjį kodeksą. Viena iš tokių - vairavimas išgėrus, kai girtumas viršija 1,5 promilės. Šis nusižengimas kriminalizuotas, už jį galima gauti iki metų nelaisvės. Iki sausio 1-osios atsisakymas pasitikrinti blaivumą buvo prilygintas sunkiam girtumui. Dabar jau nebe. Atsisakymas pasitikrinti blaivumą į Baudžiamąjį kodeksą neperkeltas, už tai tegrės administracinė atsakomybė. Kitaip tariant, kiekvienas, sustabdytas pareigūnų, jei tik įtars, kad į alkotesterį gali įpūsti per daug, gali to visai nedaryti. Tektų tik susimokėti baudą ir kurį laiką pamiršti apie vairavimą.
Tiesa, šią landą pastebėjo Seimo Antikorupcijos komisija, svarsčiusi naująjį kodeksą. Jos pirmininkas Vitalijus Gailius praėjusių metų pabaigoje įregistravo pataisą, kuriai įsigaliojus atsisakymas tikrintis blaivumą būtų prilygintas sunkiam girtumui ir grėstų baudžiamoji atsakomybė bei iki metų nelaisvės. Tačiau neeilinėje sesijoje sausio 12-ąją ši pataisa nebus svarstoma, po to Seimas rinksis tik pavasarį.
„Savaime aišku, už atsisakymą tikrintis blaivumą teisėjai negalės patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nes tai nėra įrašyta į Baudžiamąjį kodeksą. Bendra nuostata yra tokia: nusikaltimas yra tik tokia veika, kuri yra nustatyta Baudžiamajame kodekse. Jei teisėjas nuspręs už atsisakymą tikrintis blaivumą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, aš, kaip advokatas, pasakysiu, kad tam nėra teisinio pagrindo“, - paaiškino žinomas advokatas Leonas Virginijus Papirtis.
V.Gailius stebisi, kad buvo palikta tokia landa kodekse, kuris rengiamas dar nuo 2004-ųjų.
„Žinodamas apie gresiančią baudžiamąją atsakomybę už vairavimą neblaiviam, asmuo visais atvejais sieks išvengti neblaivumo patikrinimo ir už objektyviai padarytą nusikalstamą veiką jam bus taikoma nors ir pakankamai griežta, bet tik administracinė atsakomybė. Nustačius baudžiamąją atsakomybę ir už vengimą pasitikrinti neblaivumą, neblaivus transporto priemonę vairavęs asmuo bus suinteresuotas pasitikrinti neblaivumą, tikėdamasis, kad jo neblaivumas neviršija baudžiamajame įstatyme nustatytos minimalios ribos. O to nekriminalizavus ypač girtumo patikrinimo vengs visokie valdininkai, pareigūnai, nes baudžiamoji atsakomybė jiems reikštų darbo praradimą, o jei atsisakys tikrintis, bus tik administracinė atsakomybė, už kurią iš darbo neatleidžiama“, - tvirtino V.Gailius.
Anot jo, teisės aktuose palikta ir dar daugiau girtiems vairuotojams naudingų skylių.
„Viena močiutė atėjo į priėmimą ir papasakojo savo anūko istoriją. Anūkas Šiauliuose ėjo gatve per perėją, o kažkoks girtas vairuo tojas jį sunkiai sužalojo ir pabėgo iš įvykio vietos. Vienas pareigūnas, važiuodamas po darbo, tą girtuoklį sulaikė. Jam nustatytas sunkus girtumas. Bet kol byla neišnagrinėta, jis ir toliau važinėja, nes be teismo sprendimo jam negalima atimti teisių. Po kurio laiko anūkas pradeda palengva su ramentais vaikščioti ir mato, kad per tą pačią perėją tas pats girtas vairuotojas ta pačia mašina ir vėl kreivai važiuoja. Tai yra absurdas. Noriu atkreipti dėmesį, kad palikta ir daugiau galimybių itin girtiems vairuotojams. Jei vairuotojas žinos, kad pripūs daugiau nei 1,5 promilės, jis galės net visai nestoti stabdant pareigūnams. Gerai, po to 10 policijos automobilių jį sulaikys. Ir ką? Jam bus galima įforminti tik nestojimą stabdant pareigūnams, o už tai - tik administracinė atsakomybė!“ - baisėjosi V.Gailius.
Pirmos „aukos“
Pirmasis vairuotojas, kurio laukia Baudžiamajame kodekse numatytos sankcijos, sulaikytas Naujųjų metų naktį dvi valandos po vidurnakčio Pasvalio rajone. Girtumas - 2,32 promilės. Vėliau Kazlų Rūdoje antras vairuotojas pripūtė 2,34 promilės, Utenoje sustabdytas vyras ne tik vairavo girtas (1,9 prom.), bet ir neturėjo teisės vairuoti. Pirmosios nakties rekordininkas sustabdytas Vilniuje - 2,35 prom. O Kaune neblaivus (1,86 promilės) vyras taranavo gatvės apšvietimo stulpą. 24 m. šiaulietis pirmosiomis šių metų dienomis pasiekė liūdną rekordą - sekmadienį vakare ir pirmadienio naktį per 3,5 val. net du kartus buvo sučiuptas girtas vairuojantis automobilį Šiauliuose, pirmąsyk jam nustatytas 2,70 promilių girtumas, o po kelių valandų vyras į alkotesterį „pripūtė“ 1,78 promiles.
Beje, Baudžiamoji atsakomybė laukia ne tik eilinių piliečių, kurie, tikėtina, dar nežinojo apie sugriežtinimus. Užvakar 15 val. policija gavo pranešimą, kad kieme Gilužio gatvėje keistai manevruoja „Opel“, apdaužęs kitus automobilius. Atvykę pareigūnai sulaikė Generalinės prokuratūros Personalo ir teisės skyriaus vyr. specialistą M.P., kuris, skelbiama, pripūtė net 2,83 prom. Generalinė prokuratūra pranešė, kad šis asmuo vakar ryte neatvyko į darbą, todėl buvo užfiksuota pravaikšta ir pradėtas tarnybinis tyrimas dėl pravaikštos. Dabar jau neišvengiama ir baudžiamoji byla.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"