Daugiau nei pusė šalies gyventojų nenorėtų, kad lietuviškąją valiutą - litus - pakeistų eurai. Tokius skaičius atskleidė rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ naujienų agentūros ELTA užsakymu sausio 3-11 dienomis atlikta visuomenės apklausa. Ar į Lietuvos gyventojų norus atsižvelgs valstybės vadovai, planuojantys 2015 m. įvesti eurą?
Nenori - daugiau nei pusė
Naujausios apklausos duomenimis, 57 proc. apklaustųjų nepritaria Lietuvos valdžios siekiui ateityje vietoj lito įvesti eurą: 23 proc. respondentų tam nepritaria ir 34 proc. veikiau nepritaria.
Mažiau nei trečdalis - 32 proc. - viešosios nuomonės apklausos dalyvių euro įvedimui linkę pritarti - 6 proc. pritaria ir 26 proc. veikiau pritaria. Kas dešimtas - 11 proc. - respondentas neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
Sutarė įvesti
Kas bus toliau? Juk praėjusį penktadienį premjeras Algirdas Butkevičius ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sutarė siekti, kad 2015 m. Lietuva prisijungtų prie euro zonos.
„Sutarėme, kad sieksime įgyvendinti labai ambicingą planą - 2015 m. prisijungti prie euro zonos. Taip pat esame sutarę, kad artimiausiu metu Vyriausybėje bus priimtas nutarimas dėl komisijos euro įvedimo klausimais sudarymo“, - sakė A.Butkevičius.
Anot Lietuvos banko valdybos pirmininko V.Vasiliausko, nesinorėtų pakartoti 2006 m. scenarijaus, kai Lietuvai sklandžiai į euro zoną įsilieti nepavyko.
Finansų ministras Rimantas Šadžius atkreipė dėmesį, kad valstybės skolos kriterijų Lietuva atitinka su labai didele atsarga, o viešųjų finansų deficito punktas bus patenkintas, nes Vyriausybė yra įsipareigojusi laikytis fiskalinės drausmės pagal tai įtvirtinantį įstatymą.
Per mažai propagandos
Paklaustas, kaip vertina, kad dauguma Latvijos, nusprendusios įsivesti eurą jau nuo 2014 m., gyventojų nepritaria euro įvedimui, A.Butkevičius svarstė, kad galbūt šios šalies valdžia per mažai aiškino visuomenei euro naudą.
„Gal per mažai buvo aiškinama visuomenei, per silpnai tikriausiai buvo organizuojamas darbas susitikimuose su visuomene. Bet aš manau, kad jie dar tikrai turi laiko, teko kalbėtis ir su Latvijos ministru pirmininku, ir su Latvijos prezidentu, jie tikisi, kad per šiuos metus tikrai skirs didžiulį darbą viešinimui, aiškinimui, dėl kokių priežasčių reikalinga eurą įsivesti“, - sakė Lietuvos Vyriausybės vadovas.
Bet Latvijos žmonių nuomonė Latvijos Seimui - nė motais. Kaimynų parlamentas vakar patvirtino įstatymą dėl euro įvedimo. Įstatyme numatyta tikslinė Latvijos perėjimo prie euro data - 2014 m. sausio 1-oji.
Už įstatymą balsavo 50 deputatų, prieš pasisakė 40, o du parlamentarai susilaikė. Balsavimą lydėjo antiglobalistų protestai - jie prieš Parlamento posėdį apklausinėjo parlamentarus ir visiems balsuosiantiems prieš euro įvedimą dalijo Latvijos nacionalinių spalvų juosteles, o balsuojantiems už - mėlynas.
Svarstydami įstatymo pataisas, deputatai nepalaikė siūlymo taikyti kompensacines priemones dėl galimo kainų augimo įvedus eurą.
Rytoj „Respublikoje“ skaitykite išskirtinį premjero Algirdo Butkevičiaus interviu: „Eurą praktiškai mes įsivedę, nes litas su juo susietas“. O gal mums vis dėlto ne eurą įsivesti, bet litą nuo euro atsieti?