Vakar Generalinėje prokuratūroje Liberalų sąjūdžio korupcijos byloje apklaustas parlamentaras, šios partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Gintaras Steponavičius. Byloje įtariamuoju kyšio iš koncerno „MG Baltic“ ėmimu pripažintas buvęs partijos lyderis Eligijus Masiulis, o G.Steponavičiaus labdaros fonde, kurį dosniai rėmė „MG Baltic“, dar gegužę buvo atliktos kratos.
Nei prokurorai, nei G.Steponavičius vakar nedetalizavo, apie ką konkrečiai vyko apklausa - apie poli tiko fondo, kurį „MG Baltic“ yra parėmęs apie 34 tūkst. eurų (bent jau oficialiai), veiklą, apie galimus neoficialius kyšius į partijos iždą ar dar apie ką.
Prieš apklausą G.Steponavičius tepasakė, kad kaip liudininkas yra iškviestas atsakyti į su byla susijusius klausimus.
Beje, viešojoje erdvėje bandoma įteigti nuomonę, esą byla yra susijusi ne tiek su korupcija Liberalų sąjūdyje, kiek tik su vienu buvusiu jos lyderiu. Lyg tyčia, liberalus purtantį skandalą užgožė vadinamasis koldūnų skandalas. Politologas prof. Algis Krupavičius įtaria, kad tai gali būti ne sutapimas.
„Faktas tas, kad koldūnų skandalas gerokai į šalį nustūmė liberalų problemas ir jos dabar atsidūrė paraštėse. O pirmoje vietoje yra Jonas Milius, koldūnai ir panašūs dalykai. Neturiu įrodymų, tačiau sąmokslo teorija, kad koldūnų skandalas sukurtas specialiai, siekiant nublankinti liberalų skandalą, yra gana reali“, - sakė A.Krupavičius.
Politologas mano, kad taip pat ne sutapimas, jog viešojoje erdvėje liberalų skandalą vengiama vadinti liberalų korupcijos byla, vis paminint, kad joje figūruoja ir jau atsistatydinęs Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys, o vietoj liberalų partijos paminimas tik buvęs jos lyderis E.Masiulis.
„Bandoma bylą lokalizuoti, esą tai yra tik dviejų politikų problema, dar paminint, kad ir G.Steponavičius apklausiamas, bet tik kaip liudytojas, kuris esą nieko nėra padaręs. Normalu, kad liberalai stengiasi bylą lokalizuoti, bandydami parodyti, jog partija neįpainiota. Tačiau nors toks elgesys ir yra protingas, bet neatremia jokios kritikos. Vargu ar galima patikėti, kad tai tik buvusio partijos vadovo problema, o kiti partijos lyderiai niekuo dėti“, - „Vakaro žinioms“ vakar sakė profesorius.
Politologo A.Krupavičiaus teigimu, nors liberalai visaip stengiasi „išsibalinti“, kviesdami į savo komandą dar nesusitepusius sportininkus ir toliau išlaikydami prezidentės Dalios Grybauskaitės palaikymą, vargu ar jiems tai pavyks.
„Bijau, kad ne. Didžiausia duobė, matyt, yra įveikta, pasitikėjimo krytis to, kad liberalai neperžengs barjero, kurį reikia įveikti norint patekti į Parlamentą, nepasiekė, tačiau populiarumas smuko perpus ir manau, kad greitu laiku aukšti reitingai tikrai negrįš. Beje, ir patys partijos lyderiai stengiasi atsiriboti nuo partijos.
Pavyzdžiui, vienas iš jos lyderių Seimo narys Kęstutis Glaveckas jau platina savo agitaciją, tačiau savo faktinėje medžiagoje nenaudoja Liberalų sąjūdžio pavadinimo, stengiasi nuo partijos atsiriboti. Tai tik parodo tos krizės mastą ir vargu ar liberalai greitai prisikels kaip Feniksas iš pelenų“, - dienraščiui „Vakaro žinios“ komentavo politologas A.Krupavičius.
Pasak profesoriaus, liberalai turėjo šansą kiek išplauti mundurą, jei būtų paklausę patarimo atlikti partijos finansinį auditą.
„Tačiau tai nebuvo padaryta, nes partijos juodasis sąrašas, į kurį įrašyti partijos nariai, susiję su juodąja partijos buhalterija, tikrai būtų pailgėjęs.
O dabar bandoma viską lokalizuoti vien apie E.Masiulį ir dar vieną kitą politiką“, - konstatavo profesorius A.Krupavičius.
Faktai
Liberalų sąjūdis turėjo šansą rinkėjams parodyti, kad galbūt nėra visiškai supuvusi partija dar gegužės viduryje, kai tuomet partijai laikinai vadovavęs Antanas Guoga pasiūlė atlikti partijos auditą, o jo vadovams išsitirti melo detektoriumi dėl galimų sąsajų su „MG Baltic“, kyšio ėmimo ir galimų sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.
„Liberalų sąjūdis yra gana skaidri partija, bet turbūt joje yra grupė žmonių, kurie galbūt tvarkė savo interesus. Kad ir partijos elitas. Aš visada buvau opozicijoje. Buvo nuojauta, kad kažkas viduje yra supuvę. Labai tikėjausi, kad aktyvus bandymas išskaidrinti partiją sulauks palaikymo. Deja“, - gegužės viduryje viešai pareiškė A.Guoga ir už tai jam teko palikti Liberalų sąjūdį. Tiesa, jei ir nebūtų palikęs savo noru, skaidrumo vengianti partijos vadovybė ir taip už tokius pasisakymus buvo pasiryžusi jį išbraukti iš partijos narių.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"