Visą mėnesį kiekvienoj įstaigoj, autobuse, troleibuse, kiekvienuos namuos pasisukus kalbai apie politiką, minima vienintelė pavardė. Viktoras Uspaskichas. Jį ir Darbo partiją teisia nenuteisia teismas, jo nemėgsta, bet sunaikinti negali prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šiandien kalbamės su Darbo partijos lyderiu, Seimo nariu V.USPASKICHU, ar ne per sunku atsidūrus tokio milžiniško dėmesio centre.
- Valdančiosios koalicijos formavimas artėja prie pabaigos, tad jau yra iki galo aiškus būsimos Vyriausybės paveikslas?
- Beveik. Man dar nėra aišku, kokią ministeriją reikėtų atiduoti lenkams - Energetikos ar Kultūros. Abi ministerijos turėtų priklausyti mums, tad Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) gaus vieną jų Darbo partijos sąskaita.
- Kurią, jūsų nuomone, ministeriją turėtų gauti LLRA?
- Man išties tas klausimas net neįdomus - nežinau, ką pasakyti. Tarp koalicijos partnerių dėl to iš esmės nebuvo jokių ginčų. Aš net nežinau, kurios ministerijos labiau nori patys lenkai.
- Kiek dar truks prezidentės D.Grybauskaitės pagrūmojimai formuojamai valdančiajai koalicijai? Jie vyksta tik dėl Darbo partijos dalyvavimo kuriant naują Vyriausybę, tačiau jau programuoja prastus santykius tarp Prezidentūros ir būsimojo Ministro kabineto bei Seimo.
- Manau, kad prezidentė irgi yra ne robotas ir ją veikia formuojama tendencinga viešoji nuomonė. Esu įsitikinęs, beveik įsitikinęs, kad jeigu viskas bus gerai padaryta, po metų ji pakeis savo nuomonę ir bus patenkinta, kad Darbo partija yra koalicijoje ir kad ji nėra joks blogis.
- Tačiau prezidentės sprendimas reikalingas ne po metų, o jau per dvi artimiausias savaites - skirti naująjį premjerą, pavesti jam sudaryti Vyriausybę ir tvirtinti jos sudėtį.
- Esu įsitikinęs, kad prezidentė elgsis pagal Konstituciją, o išrinkus Seimo pirmininką bus patvirtinta, kad valdančioji dauguma egzistuoja. Naujasis Seimo pirmininkas prezidentei turės pateikti naujo premjero kandidatūrą, kuri tikrai - tūkstantis procentų - bus patvirtinta ir Parlamente. Kam čia tuomet reikia ginčytis, kokia problema?
- Tačiau būsimasis opozicijos dalyvis Andrius Kubilius ir toliau palaiko prezidentės liniją neigti rinkimų rezultatus - likus dienai iki pirmojo naujo Parlamento posėdžio viešai brokavo kandidatą į Seimo pirmininkus Vydą Gedvilą, jo būsimuosius pavaduotojus, ministrus.
- Viskas normaliai - tegul jie puola, tegul kalba. Man tai netrukdo. Esu jau tiek užsigrūdinęs, kad visos tos šnekos manęs jau nebeveikia.
Visada reikia būti įsitikinusiam, kad pats esi teisus, o tiesa visada turi nugalėti. Aš tik apie tai ir galvoju, be to, reiškiu didžiulį dėkingumą mūsų rinkėjams už jų palaikymą, nes šiandien aišku, kad be Darbo partijos valdančiąją koaliciją būtų dar sunkiau sukurti.
Mes šiandien elgiamės tik pagal tai, kokią rinkėjų pasitikėjimo kvotą turime. Nenaudojame jokių kozirių dalijantis ministerijas, nes norime būti atsakingi tiek, kiek mums galių suteikė rinkėjai.
Kita vertus, pripažindamas, kad neigiamos nuomonės apie mus formavimas nesibaigs, truks iki pat galo, kartu žinau, kad kiekviena viešai reiškiama nuomonė turi ir savo ribas, pabaigą.
Jeigu šiandien dar imčiau ginčytis šiuo klausimu, man tai neduotų jokios naudos. Ginčytis galima vieną, na, dvi tris dienas. Ne daugiau. Be to, jau reikia galvoti apie laukiančius didelius darbus, tad ginčijimasis ar atsikirtinėjimas tik atima laiką.
- Kurie Darbo partijos atstovai vadovaus jums skirtoms Žemės ūkio, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Kultūros arba Energetikos ministerijoms?
- Visų variantų dar tikrai nežinau. Yra aptarta tik tai, kad parlamentarės Virginija Baltraitienė turėtų tapti švietimo ir mokslo, o Loreta Graužinienė - socialinės apsaugos ir darbo ministrėmis. Apie kitas kandidatūras dar nenoriu kalbėti.
Daug svarbiau yra tai, kad naujoji Vyriausybė kol kas formuojama be trikdžių, komfortiškai. Kiekvienas koalicijos partneris tvarkingai dirba savo darbą, tad reikia sulaukti momento, kada nusileis pati prezidentė.
- Kokių svarbiausių darbų imsitės pradėjus darbą naujai Vyriausybei?
- Pirmiausia mes privalėsime sustiprinti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK). Jau prasidėjo žiemos sezonas, visus gąsdinantis šildymas, todėl būtina kuo skubiau atlikti šilumą tiekiančių įmonių monitoringą, nes tikrai matau galimybių, kad Lietuvos gyventojai už šilumą mokėtų mažiau.
VKEKK būtina pakeisti ir kiekybės, ir kokybės požiūriu. Šios komisijos nariams reikia daugiau kompetencijos, nes šiandien matome, kad įmonės, tokios kaip „Lietuvos dujos“, uždirba nesuvokiamus pelnus.
Juk gyvename visi toje pačioje valstybėje, todėl privalome visi pasidalyti net ir atsakomybe bei nuostoliais - negalima, kad vieni lobtų, kiti skurstų.
Todėl reguliuodama vieno ar kito produkto kainą VKEKK privalo atkreipti į tai dėmesį. Aš apie tai kalbu iš savo praktikos. Atėjus krizei, visose įmonėse, kurių akcijas turiu, buvo atliktas valdymo optimizavimas, tad išlaidas energetikai sumažinome 18-27 proc.
Naujoji Vyriausybė privalės kuo skubiau sudaryti kuo geresnes sąlygas Lietuvos verslui, ypač tam, kuris konkuruoja su importu. Tik jausdamas valstybės paramą ir sudarytas konkurencingas sąlygas mūsų verslas ims daugiau gaminti, parduoti - čia ir slypi didelės galimybės kurti naujas darbo vietas.
Pastarųjų 80 metų JAV patirtis rodo, kad jeigu verslo sąlygos yra apsunkinamos, o tai ir vyksta Lietuvoje, maždaug per metus mažėja gamybos pajėgumų išnaudojimas, didėja nedarbas ir t.t.
Dar vienas svarbus darbas bus ir minimalaus mėnesio atlyginimo didinimas, kuris, manau, realiai gali pasiekti jau ir 1100 litų. Kai kurių verslo atstovų pamąstymai, esą tai tik skatins įmones užsidaryti, yra blefas.
Gamyboje tik 10 proc. savikainos sudaro darbo užmokestis. Paslaugų sferoje provincijoje jis siekia iki 25 proc., o didmiesčiuose - 18-20 proc. Konsultavimo įmonių paslaugų srityje atlyginimas sudaro apie 70 proc. kainos.
Jeigu mes norime minimalius atlyginimus padidinti nuo 850 iki 1100 litų, t.y. apie 30 proc., gamybos savikaina padidės vos 3 proc., o paslaugų sektoriuje - tik 5-6 proc. Manau, kad prekės ir paslaugos pabrangtų labai nedaug, o dirbantieji gautų reikšmingai didesnį minimalų atlyginimą.
- Kodėl atsisakėte Europos Parlamento nario mandato?
- Todėl, kad žmonės manimi patikėjo ir pasitikėjo. Man svarbi ne vieta Europos Parlamente, o Lietuvos piliečių pasitikėjimas. Juo labiau kad nuo praėjusios Seimo kadencijos jis išaugo trigubai - Darbo partija šiandien turi triskart daugiau vietų Lietuvos Parlamente.
Į Seimą atėjo nemažai naujų mūsų žmonių, todėl nusprendžiau, kad turiu likti Lietuvoje su savo komanda ir maksimaliai įgyvendinti mūsų partijos programą.
- Jūs turite patirties dirbti Vyriausybėje, tačiau dėl Darbo partijai iškeltos bylos joje jums būti neleidžiama. O kaip tuomet V.Uspaskicho politinės ambicijos - ar jas patenkins eilinio Seimo nario pareigos?
- Žinoma, visa tai, kas dabar vyksta, yra keista. Bet yra, kaip yra, nieko nepadarysi. Manau, kad būdamas Seimo frakcijos vadovu priversiu į Vyriausybę deleguotus bent jau mūsų ministrus dirbti pagal Darbo partijos programą. Nebesiblaškydamas tarp Vilniaus ir Briuselio aš galėsiu padaryti daugiau.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"