Vakar “Respublikoje” paskelbtas europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio viešas pareiškimas, kad lietuviai turi integruotis Vilniuje ir Vilniaus krašte, nes lenkai čia nuo seno gyveno, įaudrino visuomenę. Mat V.Tomaševskiui nukrito kaukė: skundai dėl lenkų mokyklose neva pažeidžiamų vaikų teisių mokytis gimtąja kalba buvo tik priedanga. V.Tomaševskis atvirai propaguoja šovinizmą! Praktiškai atviru tekstu sako: “Wilno nasze”. Kokia politikų reakcija? Seime jau rytą ėmė kilti pasipiktinimas. Bet politikai staiga apsiribojo žodžiu “pasikarščiavo”. Kodėl jie prikando liežuvį šiuo atveju? Dar nepasidalyta Vilniaus miesto mero kėdė. Dėl šios labai pelningos vietelės net galingiausios politinės jėgos užmerkia akis į V.Tomaševskio, kurio koalicija per rinkimus gavo daugiausiai balsų į sostinės tarybą, antivalstybinius pareiškimus. Priėjimas prie lovio tapo svarbesnis už viską. O Lietuvos lenkams baisu, jei jie visi bus vertinami kaip V.Tomaševskis.
A.Čaplikas nori ramybės
“Reikia visiems ramiai elgtis. Visa Lietuva yra tiek lenkų, tiek rusų, tiek lietuvių, tiek baltarusių, tiek čigonų, tiek kitų tautybių. Daugiau sveiko proto reikia turėti eskaluojant šitą temą. Mūsų visų Tėvynė yra viena - Lietuva”, - tarstelėjo Seimo Jungtinės frakcijos seniūnas Algis Čaplikas.
Perklaustas, gal kreipsis, pavyzdžiui, į teisėsaugos institucijas, kad būtų pradėtas tyrimas dėl nesantaikos kurstymo, A.Čaplikas išsisuko nuo atsakymo.
“Mūsų Tėvynė yra Lietuva. Ir viskas”, - tepasakė A.Čaplikas.
K.Ramelis tyrimo nenori
Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Konstantas Ramelis sako negalintis pritarti europarlamentaro teiginiams, bet pasielgti lygiai taip pat (persekioti) kaip su Kovo 11-osios eitynėse dalyvavusiu jaunimu taip pat nesiūlantis.
“Kad Vilniaus kraštas - lenkų žemė, tai jau iš fantastikos srities. Jis, matyt, kažką supainiojo. Ir patys lenkai, kurie mąsto, sako, kad jie yra ne tikri lenkai, o Lietuvos lenkai. Tačiau nemanau, kad reikia teisėsaugos įsikišimo. Pagal įstatymą tiek Seimo nariai, tiek Europos Parlamento nariai turi teisę reikšti nuomonę. Jei būtų kreiptasi, būtų vertinama kaip persekiojimas už laisvą mintį. To nereikėtų daryti. Gal iš viso neskirčiau didelio dėmesio tokiems pasakymams, nes čia daugiau yra politinės reklamos”, - abejingai dėstė K.Ramelis.
V.Žiemelis nekalba tiesiai
Krikščionių frakcijos vadovas Vidmantas Žiemelis išsisukinėjo nuo aiškaus atsakymo, tvirtindamas, kad Seimas neturi svertų europarlamentarui nubausti.
“Seimas negali reaguoti norminėmis priemonėmis, negalime priimti nutarimų dėl europarlamentaro pareiškimų, tik galime reaguoti kaip piliečiai. Manau, kad pareiškimas yra nekorektiškas, nes, sekant juo, Lietuvoje mes esame mažuma. Bet teisėsaugos institucijos mato pareiškimą viešojoje erdvėje ir gali spręsti. Čia prokurorų reikalas spręsti, ar yra kiršinimas, nesantaikos skatinimas”, - aiškino V.Žiemelis, lyg ne jis, o prokurorai išrinkti tarnauti Lietuvos žmonėms.
J.Razma neskuba. Kalbos kainuoja mero postą
Konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma nesivargina komentuoti gausybės nekorektiškų (?) V.Tomaševskio pareiškimų.
“Nes jeigu juos komentuotume ir neigtume, tai daugiau nieko kito galėtume ir nebeveikti. Jis ne kartą pasižymėjo nekorektiškais išpuoliais ir tik dar kartą tą pačią liniją pademonstravo. Nežinau, ar Europos Parlamente yra kokios nors etikos institucijos. Jei yra, jis tikrai galėtų būti tinkamas klientas. Nes, kaip žinote, buvo nustatyta, kad Lietuvos vyriausioji tarnybinės etikos komisija neturi teisės nagrinėti europarlamentarų etikos reikalus”, - taikiai dėstė J.Razma. Suprantama. Juk vyksta svarbiausios derybos dėl Vilniaus mero posto, kurį, lyg ir sutarta, turėtų užimti konservatorius.
V.Gapšys nenori veltis
Darbo partijos frakcijos vadovas Vytautas Gapšys apskritai bijo veltis į diskusijas dėl europarlamentaro V.Tomaševskio pareiškimų.
“Tikrai nekomentuosiu, nes veltis į tokias diskusijas yra visiškai nenaudinga nei Lenkijai, nei Lietuvai”, - sakė V.Gapšys.
V.Mazuronis dar reaguos
Frakcijos “Tvarka ir teisingumas” lyderis Valentinas Mazuronis griežtesnis. Jis įsitikinęs, kad V.Tomaševskis sulaužė ne kartą Seime duotą priesaiką.
“Tokie pasisakymai yra ne kas kita, kaip abejojimas mūsų valstybės valstybingumu. Neabejotinai reikia reaguoti į tai. Politiko nuomonės išsakymas dėl kito politiko pareiškimų ir yra reagavimas. Teisinio vertinimo gal ir nebus, nes teismų praktika rodo, kad politikai gali vienaip ar kitaip pasisakyti”, - svarstė V.Mazuronis, pasak kurio, tokie pasisakymai “turi separatizmo kvapą”.
J.V.Paleckis siūlo pagalvoti
Europarlamentaras Justas Vincas Paleckis mano, kad Europos Parlamento geriau į šį reikalą nevelti, tačiau Lietuva galėtų pagalvoti, kokia reakcija reikalinga.
“Aš mačiau tą pareiškimą spaudos apžvalgoje, bet tik anglų kalba. Man jis pasirodė keistas, neapgalvotas, išėjusio iš pusiausvyros politiko pareiškimas”, - vertinimą pateikė J.V.Paleckis.
V.Valentinavičius muša tik lietuvius
Kelių šimtų tautiškai nusiteikusių žmonių eitynes ir šūkį “Lietuva - lietuviams” pasmerkęs premjero patarėjas Virgis Valentinavičius kategoriškai atsisakė kalbėti apie V.Tomaševskį, pareiškusį, kad Vilniaus kraštas yra lenkų.
S.Stoma: galima pasvarstyti
Minėtą eiseną buvo pasmerkęs ir Seimo narys Saulius Stoma.
“Provokacinis, kiršinantis pranešimas. Sunku pasakyti, kaip reaguosiu. Bet yra daug nepadarytų dalykų. Valstybė turėtų reaguoti ir į savivaldybių veiklą: kad nepaisomi teismo sprendimai dėl dvigubų užrašų kabinimo. Tikrai bent jau Vilniaus rajono merę galima išsikviesti vos ne į Seimą”, - kalbėjo S.Stoma.
Anot jo, jei dėl Kovo 11-osios ankstesnių eisenų ir šūkių per jas buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, galima pasvarstyti (tik tiek? - red. past.) apie V.Tomaševskio teisinį įvertinimą.