respublika.lt

Lietuviams iki vengrų toli

(0)
Publikuota: 2012 sausio 13 11:28:01, Danas NAGELĖ, Alia ZINKUVIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
PASIUNTINIAI. Ar tikrai dirba Lietuvai V.Landsbergis, L.Donskis, R.Paksas, Z.Balčytis, J.V.Paleckis, J.Imbrasas, A.Saudargas, V.Uspaskichas, V.Tomaševskis, V.Blinkevičiūtė, L.L.Andrikienė ir R.Morkūnaitė-Mikulėnienė?

Naujoje Vengrijos Konstitucijoje santuoka apibrėžiama kaip vyro ir moters sąjunga, akcentuojami doros ir moralės dalykai, krikščionybės vaidmuo išsaugant tautiškumą ir t.t. Pagrindinis įstatymas perrašytas, kad atitiktų šių dienų realijas. Tačiau kosmopolitiškiems pasaulio veikėjams tai sukėlė isteriją. Jai pasidavė ir grupelė europarlamentarų, siekiančių pradėti procesą, kad Vengrijai būtų taikomos sankcijos.

Kokia mūsų atstovų Europos Parlamente pozicija? Ar jie tik tyliai stebės, kaip kišamasi į suverenios valstybės reikalus, kvestionuojamas jos pasirinkimas? O gal net ir balsuos už tai, kad Vengrija būtų nubausta? O gal ir Lietuvoje subrendo metas permainoms ir atėjo laikas Konstitucijoje įtvirtinti pamatines vertybes? „Respublika“ to klausė Lietuvoje išrinktų europarlamentarų.

„Mano pozicija tiek šituo, tiek kitais klausimais yra vienareikšmiška: mes turime gerbti nacionalinius subjektus, o ES yra valstybių sąjunga, o ne federalinė valstybė su vienu vadovu, kurioje reguliuojama, kaip kas turi gyventi. Ne tik šeimos, bet ir kitais klausimais aš Vengriją palaikyčiau šimtu procentų, jei būtų prieita iki balsavimo dėl jos teisių ES atėmimo“, - sakė europarlamentaras Rolandas Paksas.

Gal jis asmeniškai prisidės, kad būtų suburta Vengriją palaikančių europarlamentarų grupė, o gal tokia jau egzistuoja?

„Meluoti nenoriu, todėl negaliu atsakyti, ar tokia jau yra“, - atsakė politikas.

Paklaustas, ar ne laikas ir Lietuvai Konstitucija įtvirtinti tradicinę šeimą, nes dabar dėl to pilna įvairių interpretacijų, bei kitas vertybes, R.Paksas neprieštaravo, kad jau laikas, tačiau pats asmeniškai nėra linkęs tam dėti daug pastangų.

„Aš būčiau už tai. Aš ir pats, ir mūsų partija, frakcija Seime ne kartą tais klausimais išreiškėme savo poziciją ir tiek. Jei to reikėtų, jei būtų tokia iniciatyva - tikrai palaikytume“, - linksėjo politikas.

R.Pakso kolega Juozas Imbrasas nori, kad valstybės būtų stiprios ir savarankiškai priiminėtų tik jas liečiančius sprendimus.

„Nežinau, kiek tos kaltės yra ir už ką ji puolama. Jei nori išlaikyti savo identitetą ir priešinasi globalizacijai - tik pagirsiu už tai. Nereikia, kad valstybėms kažkas diriguotų“, - kalbėjo J.Imbrasas.


Viktoras Uspaskichas tvirtino nepalaikysiąs puolimo prieš Vengriją.

„Kiekviena šalis turi teisę gyventi ir turėti savo valdymą, tradicijas, prioritetus, Konstituciją tokią, kokios nori pati šalis ir gyventojai. Ką jūs galvojate, jeigu Lietuvos žmonės priims savo Konstituciją, kuri neįtiks kažkam iš Briuselio, o aš, deleguotas tautos, balsuočiau prieš? Aišku, ne!“ - garantavo europarlamentaras.

Jei būtų kitaip, anot V.Uspaskicho, išeitų, kad ir Lietuva, būdama ES narė, savotiškai nurodinėja Vengrijai. O jis nenorįs, kad Lietuva būtų priskirta prie šalių, kurios siekia diktuoti sąlygas kitoms.


Vytautui Landsbergiui iš principo nepatinka, kaip Europos Parlamente visi šūkauja prieš Vengriją, tačiau jis teisinosi nesąs įsigilinęs į konkrečius būtent šiuo metu šaliai metamus kaltinimus.

„Aš palaikyčiau Vengriją, be abejo“, - teigė V.Landsbergis, paklaustas, kurią pusę palaikytų, jei Europarlamente tektų balsuoti. Tačiau komentuoti, kaip galėtų elgtis Lietuvos politikai, matydami Vengrijos drąsą ir principingumą, atsisakė.


O Zigmantas Balčytis linkęs smerkti Vengriją už tai, kad ji įtvirtino vertybes, nepatinkančias ES.

„Plačiau nieko komentuoti negaliu, nes nelabai žinau, kas toje Konstitucijoje rašoma. Nežinau, kaip balsuočiau. Pirmiausiai reikia gerai išanalizuoti, ką iš tikrųjų Vengrija priėmė. Tačiau Konstitucijoje yra labai daug abejotinų dalykų, kurie kertasi su deklaruojamomis europietiškomis vertybėmis. Tačiau nereikia skubėti už tai valstybės mesti lauk. Tiesiog reikia mėginti įtikinti, kad kai kurios nuostatos būtų pakeistos“, - teigė Z.Balčytis.

Kokios įtvirtintos vertybės taip nepatinka Z.Balčyčiui?

„Kiek supratau, ten labai akcentuojami šeimos politikos klausimai, tolerancijos trūksta kitos orientacijos žmonėms. Daugiau sunku ką pasakyti“, - rėžė iš peties tradicinei šeimai politikas.

Kas čia blogo, kad įtvirtinamas tradicinės šeimos institutas?

„Nieko blogo tame nėra. Viskas yra gerai. Bet europinės vertybės kalba ir apie kitas galimybes“, - mykė Z.Balčytis.

Vilija Blinkevičiūtė apie Vengrijos Konstituciją irgi turi išankstinę neigiamą nuomonę.

„Konstitucija yra pagrindinis įstatymas, ir joje įtvirtintų normų priversti laikytis visi Vengrijoje gyvenantys žmonės. Ir kai viena partija, tam tikra prasme radikali partija, turi daugumą ir gali elgtis taip, kaip nori, tai ne visada sprendimai yra tokie, kurie naudingi visiems žmonėms“, - valdžią išsirinkusius Vengrijos žmones žemino europarlamentarė.

Paklausta, ar Vengriją norima nubausti už tai, kad Konstitucijoje įtvirtino tradicinės šeimos sampratą ir remia krikščioniškas vertybes, V.Blinkevičiūtė prasitarė, jog tai tėra detalės.


Justas Vincas Paleckis, paklaustas, kokia bus jo pozicija, prisipažino pats nieko nesprendžiąs.

„Europos Parlamente, kaip ir Seime, frakcijos formuluoja pozicijas“, - neslėpė galįs turėti tik partinę, bet ne savo nuomonę J.V.Paleckis.




Centro jėgoms Europos Parlamente priklausantis liberalas Leonidas Donskis kategoriškai atsisakė atskleisti savo poziciją, pareikšdamas, kad neprivalo atsiskaityti rinkėjams. Įdomu, ne mokesčių mokėtojų išlaikomas šis ponas, nuolat skundžiantis Europai ir pasauliui lietuvius už tradicines pažiūras?




O Valdemaras Tomaševskis atrodė lyg iš dangaus nukritęs.

„Nieko apie tai nežinau. Pirmą kartą išgirdau apie tai, kad Vengrija priėmė naują Konstituciją“, - žandus pūtė V.Tomaševskis.




Algirdas Saudargas, priklausantis tai pačiai parlamentinei grupei kaip ir valdančiosios Vengrijos liaudies partijos atstovai, sakė, kad yra sutarimas ginti broliškos partijos pozicijas.

„Tradicinės šeimos instituto, krikščioniškųjų vertybių įtvirtinimas visada suerzina liberalus ir socialistus, - sakė A.Saudargas. - Tačiau nereikėtų pervertinti Europos Parlamente vykstančių diskusijų. Tai yra daugpartinė struktūra, ir kartais išnyra tokios temos, kad tampa principo reikalas pasiginčyti. Pasvarsto tas rezoliucijas, o kitą dieną pamiršta ir imasi naujų dalykų“.


Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės manymu, Europos Parlamente kilęs erzulys dėl Vengrijos yra tiesiog kiemo reikalų kėlimas į ES lygmenį.

„Čia nieko naujo. Juk ir mūsų V.Tomaševskis vis aiškina, kad Lietuva pažeidinėja neva kažkokias sutartis ar tarptautinius įsipareigojimus, o nieko to nėra. Tai toks politinis žaidimas, labai patogus kai kuriems politikams“, - lyg ir pritarė vengrams, lyg ir prieštaravo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Gaila, paskutinė (12-oji) europarlamentarė Laima Liucija Andrikienė savo nuomonės apie vengrus neišsakė. Neatsiliepė jokiais telefonais.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s