Ketvirtadienį vakare Baltarusijos teisėsaugos institucijos Minske sulaikė Baltarusijos žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ vadovą Alesių Beliackį. Organizacijos būstinėje atlikta krata. Baltarusis sulaikytas gavus iš Lietuvos teisingumo ministerijos informaciją apie jo asmeninę sąskaitą banke „DnB Nord“.
Vertina kaip nesusipratimą
Užvakar per spaudos konferenciją Vilniuje „Viasna“ atstovas Valiancinas Stefanovičius patvirtino, kad A.Beliackis sulaikytas pagal Baltarusijos baudžiamojo kodekso straipsnį dėl mokesčių slėpimo ir jam gresia iki septynerių metų nelaisvės bei turto konfiskavimas.
Lietuvos teisingumo ministerijos poziciją, kai buvo perduoti A.Beliackio finansiniai duomenys pagal teisinės pagalbos prašymą, V.Stefanovičius sakė vertinantis kaip nesusipratimą.
„Mes žinome, kiek daug Lietuva daro dėl Baltarusijos demokratijos, ir tai vertinu kaip nesusipratimą. Deja, jis mums labai brangiai kainuos“, - per spaudos konferenciją sakė „Viasna“ atstovas.
V.Stefanovičiaus teigimu, „Viasna“ ir kitos Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos savo pinigus laikė „DnB Nord“ ir SEB bankuose Lietuvoje. Jo teigimu, Baltarusijos teisėsauga domisi šių organizacijų finansais, Baltarusijos pareigūnai yra apsilankę ir Lietuvos valstybinėje mokesčių inspekcijoje, kur gavo duomenų apie „Viasna“ įplaukas į jos banko sąskaitas Vilniuje.
Teigiama, kad „Viasna“ rinko lėšas sumokėti baudoms, kurias Baltarusijos valdžia skyrė vadinamųjų tyliųjų protestų dalyviams ir suimtųjų šeimoms.
„Belarus Watch“ organizacijos atstovas Vadimas Vileita teigė, kad šios informacijos suteikimas Baltarusijai yra neatleistina klaida.
„Pagal Lietuvos ir Baltarusijos pagalbos bendradarbiavimo susitarimą buvo progų atsisakyti suteikti šią informaciją, mat jos atskleidimas Baltarusijos režimui tiesiogiai prieštarauja Lietuvos politikos tikslams. Informacija režimo yra panaudojama tam, kad rastų priežastį persekioti žmogaus teisių gynėjus“, - sakė V.Vileita.
Klaidos nepripažįsta
Užvakar „Respublikos“ paklaustas, gal ir Generalinė prokuratūra laikėsi tarptautinės pagalbos sutarties ir panašią informaciją suteikė Minskui, Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Simonas Slapšinskas tai paneigė.
„Baltarusijos prokuratūra į mus nesikreipė. Pagal galiojančius įstatymus į teisėsaugos institucijas pagalbos kreipiamasi tik tada, jei pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jei informacijos reikia jau vykstant teismo procesui, tokiu atveju kreipiamasi į Teisingumo ministeriją“, - „Respublikai“ sakė S.Slapšinskas.
Teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius „Respublikai“ teigė, kad į juos kreipėsi Baltarusijos teisingumo ministerija.
„Rašte buvo sakoma, kad Minsko srities ir Minsko miesto valstybės kontrolės komiteto Finansinių tyrimų departamento valdyboje atliekamas tyrimas dėl A.Beliackio, buvo įvardyti įtarimai. Nevykdyti teisinės pagalbos prašymo mes neturėjome teisės“, - „Respublikai“ sakė T.Vaitkevičius.
Viceministro teigimu, atsakymas Baltarusijai buvo pasirašytas ne jo, o ministerijos departamento direktorės Aušros Bernotienės.
Paklaustas, ar tikrai ministerija nenusižengė galiojantiems teisės aktams - priešingai, nei teigė prokuroras S.Sklapšinskas, atsakė į paklausimą dėl Baltarusijoje pradėto ikiteisminio tyrimo, o ne teisminio proceso, T.Vaitkevičius teigė, kad vadovavosi Lietuvos ir Baltarusijos sutartimi, pasirašyta dar 1992 metais.
Perklaustas, ar kai kurie šios sutarties punktai negali prieštarauti dabar veikiantiems teisės aktams, viceministras sakė, kad taip būti negali.
Nors ir apgailestaudamas dėl šio įvykio, T.Vaitkevičius kaltę bando versti bankams: „Bankai galėjo atsisakyti teikti tokią informaciją. Jei tai būtų teismo sprendimas - procedūra būtų privaloma“.
T.Vaitkevičiaus teigimu, Minskas prašė duomenų apie A.Beliackio asmeninę sąskaitą banke „DnB Nord“, o iš banko SEB prašė analogiškos informacijos apie kitą „Viasna“ aktyvistą - užvakar spaudos konferenciją surengusį V.Stefanovičių.
Viceministras pabrėžė, kad nuo šiol ministerija informacijos Baltarusijai neteiks tol, kol Minskas neužtikrins, jog panaši situacija nepasikartos.
Šaukiamas neeilinis posėdis
Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskelbė pranešimą, kuriame „reiškia griežtą protestą dėl A.Beliackio sulaikymo ir veiksmų, nukreiptų prieš jo vadovaujamą žmogaus teisių gynimo organizaciją“.
Teigiama, kad Lietuva kartu su savo partneriais Europos Sąjungoje imsis tolesnių veiksmų dėl politinių kalinių išlaisvinimo Baltarusijoje. Teisingumo viceministro teigimu, ministerija vykdo teisinį bendradarbiavimą ir nėra atsakinga už tarptautinę politiką.
Antradienį Seimo pirmininkės Irenos Degutienės ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Emanuelio Zingerio iniciatyva šaukiamas neeilinis Užsienio reikalų komiteto posėdis, kuriame ketinama išanalizuoti galimus Lietuvos institucijų veiksmus perduodant informaciją Baltarusijos valdžios institucijoms.
„Būtinai turime išsiaiškinti, kas užtraukė gėdą Lietuvai ir išdavė Baltarusijos valdžiai informaciją apie šios šalies demokratus“, - teigia Užsienio reikalų komiteto pirmininkas E.Zingeris.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"