Lietuvos kariai vis dažniau dalyvauja bendrose karinėse pratybose su kitų NATO valstybių kariais. Pasirodo, nors tiek vieni, tiek kiti per pratybas atlieka tokias pačias užduotis, lietuvių pilvai vertinami gerokai prasčiau nei užsieniečių. Pavyzdžiui, vienam amerikiečiui maistui per dieną skiriama 8,2 euro, lietuviui - 5,4 euro. Kai pratybos vyksta ne Lietuvoje, o užsienyje, visi kariai maitinami vienodai.
Lygūs ir lygesni
Lietuvos kariuomenės vadovybė prieš mėnesį paskelbė apie 130 JAV karių atvykimą ir priimančios valstybės, tai yra Lietuvos, įsipareigojimą pasirūpinti JAV karių maitinimu, apgyvendinimu ir kita būtina logistika. Kaip Lietuva pasirūpino amerikiečių patogumais, pasidomėjo VšĮ Karių teisių gynimo centras, kurio generalinis direktorius Laimonas Jakas „Vakaro žinioms“ pareiškė pasibaisėjęs tuo, ką sužinojo: lietuviai per Lietuvoje vykstančias pratybas maitinami gerokai prasčiau nei partneriai iš kitų NATO valstybių.
„Lietuvos kariai, kaip ir JAV ar Danijos kariai, atlieka analogiškas funkcijas, atlieka tą pačią pareigą. Visi yra NATO kariai, tačiau lietuvių aprūpinimas gerokai prastesnis nei užsieniečių. Jau nekalbu apie ginkluotę. Kiekvieną kartą, kai Lietuva priima užsienio karius, yra sudaroma tarptautinio bendradarbiavimo sutartis pagal NATO nustatytą standartinę formą. Toje sutartyje numatyta, ką Lietuva turi atlikti užsienio karių aprūpinimo srityje. Išsiaiškinome, kad sutartyje numatyta, jog vieno amerikiečio maitinimui per dieną skiriama 8,2 euro be PVM, kai vienam lietuviui per dieną skiriama 5,4 euro“, - piktinosi L.Jakas.
Jaučiasi žeminami
Būtent dėl didesnio finansavimo JAV kariai gauna gerokai didesnį racioną ir skanesnį maistą.
„Susidaro paradoksali situacija. Per tas pačias pratybas poligone amerikiečiai ar danai maitinami jogurtais, dribsniais, mėsa, net pieniškais kokteiliais, o mūsiškiai gauna kepenėlių, pomidorų sulčių iš pakelių, šprotų ir panašiai. Tai mūsų karių pažeminimas. Juk jie mato, kad kitų valstybių kariai maitinami daug geriau. Esant tokiai situacijai akivaizdu, kad lietuvis pasijaučia prastesnis už amerikietį, nors jų funkcijos NATO pajėgose yra tapačios. Dėl to gali atsirasti ir tam tikra trintis“, - stebėjosi L.Jakas.
Neigiama reakcija
Karių teisių gynimo centras išsiaiškino, kad kariuomenės vadovybė inicijavo apklausą, kurios metu daugiau nei 1300 karių išreiškė savo nuomonę apie maitinimą. Paaiškėjo, kad didelė dalis karių nurodė, jog maisto racione nepageidauja duodamų kepenų, pomidorų sulčių, razinų, o pageidauja pusryčiams sausų dribsnių, pieno produktų.
„Tačiau niekas nepasikeitė, į karių nuomonę vadovybė neatsižvelgė iki šiol, toks maistas, kurio kariai nepageidauja ir kurį išmeta, ir toliau yra tiekiamas. Toks valgiaraštis yra sudarytas prieš daugybę metų Vyriausybės nutarimu, kad kariai gautų reikiamą kalorijų kiekį. O kokybė visai nesvarbi. Aš pats septynerius metus tarnavau karininku, pėstininkų būrio vadu. Ir asmeniškai žinau, kad niekas tų baisių, prastai paruoštų kepenėlių nevalgo ir išmeta. Jų valgyti neįmanoma, bet kariams iki šiol jų duoda. Taip ir pinigai į balą išmetami. Žmonės, kurie gamina maistą, norėtų racioną pakeisti, bet tam reikia Krašto apsaugos ministerijos sprendimo. Bet, kaip jau minėjau, atsakymas būna paprastas: kalorijų kiekis pakankamas“, - piktinosi L.Jakas.
Užsienyje visi lygūs
Jis pats yra dalyvavęs pratybose užsienyje, todėl gali palyginti su lietuviškomis pratybomis.
„Vienose pratybose Čekijoje dalyvavau šešias savaites. Ten visi būdavo maitinami vienodai: ir amerikiečiai, ir britai, ir lietuviai valgydavo tą patį maistą. Niekas nebūdavo išskirtas. Niekas neklausė, gal lietuviai nori blynų ar cepelinų. Bet taip ir turi būti, visi turi būti vienodai maitinami, niekas neturi būti diskriminuojamas“, - akcentavo L.Jakas.
Pasak jo, keisčiausia, kad Lietuvoje į vienų karių nuomonę atsižvelgiama, į kitų - ne.
„Amerikiečiai pasakė, kad nevalgys lietuviškos bulvienės ir šaltibarščių, - jiems parūpintas atskiras meniu. O į surengtą Lietuvos karių apklausą neatsižvelgiama“, - teigė Karių teisių gynimo centro vadovas.
Nekomentuoja
Krašto apsaugos ministerijos vadovybė situacijos komentuoti nepanoro. Viceministras Antanas Valys pareiškė iš viso nežinantis, kuo mūsų kariai maitinami ir kiek pinigų skiriama vieno kario maitinimui. Ministras Juozas Olekas, paklaustas, kodėl mūsų karių maitinimui skiriama mažiau lėšų nei užsienio kariams, mielai sutiko komentuoti vėliau, bet vėliau... apsigalvojo.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“