Baigėsi terminas, kai mes turėjome įvykdyti ES primestą kvotą - į šalį priimti 1105 pabėgėlius. Tiek nepriėmėme ir niekas už tai nenubaudė, ir net negrasina sankcijomis. Tačiau Vyriausybė linkusi nelegalus toliau kviesti į šalį ir nepaisyti, kad terminas jau pasibaigė.
Dar Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė priėmė nutarimą (2015 m. birželį), kuriuo įsipareigojo į Lietuvą perkelti 1035 pabėgėlius iš ES valstybių narių ir dar 70 - iš trečiųjų šalių. Terminas - iki 2017 m. gruodžio 31 dienos. Tačiau dabartinė Vyriausybė nusprendė, kad ir toliau reikia vykdyti ES valią, nors tai buvo vienašališkas buvusios Vyriausybės sprendimas, Seimas savo valios net neišreiškė (pasisakė tik du Seimo komitetai).
„Lietuva savo įsipareigojimus įvykdė tik iš dalies, iš viso perkėlusi 43 proc. nuo bendrojo įsipareigojimų skaičiaus. Todėl siūloma tęsti Lietuvos įsipareigojimų įgyvendinimą, perkeliant užsieniečius ir atsisakyti galutinės perkėlimų veiklai nustatytos datos“, - akcentuojama Vidaus reikalų ministerijos parengtame dabartinės Vyriausybės nutarimo projekte.
„Bendradarbiavimo stoka saugumo patikrų srityje pradiniame etape, vėlesniame etape - Graikijos ir Italijos valdžios institucijos neteikė pasiūlymų dėl užsieniečių perkėlimų, nes šiose šalyse liko mažai užsieniečių, atitinkančių perkėlimui nustatytus kriterijus“, - teigia Vidaus reikalų ministerija.
Būtina akcentuoti, kad Europos Komisija pernai rugsėjį paragino valstybes tęsti prisiimtus įsipareigojimus ir juos baigti iki 2019 m. pabaigos, tačiau tai tebuvo rekomendacijos, o ne direktyva ar reglamentas. Net ir Briuselis už rekomendacijų nepaisymą sankcijų netaiko.
Jei Graikijoje ir Italijoje beveik nebeliko užsieniečių, atitinkančių perkėlimui nustatytus kriterijus, bet vis tiek aklai vykdysime ES nustatytas kvotas, ar nekils grėsmė nacionaliniam saugumui (nes galbūt perkelsime neatitinkančius kriterijų)? Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas „Vakaro žinias“ tikino, kad nekils.
„Abejoju, ar iš viso svarstomi sprendimai, kad pabėgėlių mes netikrinsime ir priimsime tokius, kurie neatitinka kriterijų. Priešingai. Nustatytos procedūros leidžia patikrinti, ar asmenys nėra susiję su radikaliomis organizacijomis, informacija dalinamės su kitomis valstybėmis. Turime pakankamai konservatyvią ir griežtą sistemą, leidžiančią apsisaugoti nuo žmonių, galinčių kelti grėsmes“, - tikino V. Bakas.
Ruklos pabėgėlių priėmimo centro Priėmimo ir integracijos skyriaus vedėja Gintarė Davalgienė „Vakaro žinias“ informavo, kad iš viso į Lietuvą nuo 2015 m. pabaigos perkelti 468 nelegalai, iš jų 349 jau pabėgo iš Lietuvos (nors prieš dvi savaites tokių buvo 343), pabėgėlių centre gyvena 46, o 73 perkelti į savivaldybes. Pabėgėlių centre nelegalai privalo išbūti 3 mėnesius. Jie ten yra išlaikomi: suteikiamos gyvenamosios patalpos, drabužiai ir t.t. Ir kiekvienas dar per mėnesį gauna po 85,43 euro maistui ir asmeninėms reikmėms: dantų pastai, skutimosi peiliukams ir t.t.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“