Šiandien, rugsėjo 27-ąją, minima Lietuvos socialinių darbuotojų diena. Tokį darbą dirbančių žmonių Lietuvoje yra apie 4100. Tačiau retai „ačiū“ išgirstantys socialiniai darbuotojai priversti profesinę šventę pasitikti ne itin džiugiomis nuotaikomis. Jausdamiesi nevertinami ir žeminami, jie nusprendė pasveikinti ministrą Liną Kukuraitį šventės proga ir užvertė jį atvirukais. Tiesa, ne visuose jų ministras ras sveikinimų.
Sveikinimuose - nuoskaudos
Prie iniciatyvos „Pasveikink ministrą“ socialinius darbuotojus jungtis pakvietė Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija. Visi, norintys prisidėti prie akcijos, buvo pakviesti profesinės šventės proga atsiųsti atviruką Socialinių reikalų ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui. Sveikinime buvo kviečiama pasidalinti mintimis apie tai, kaip socialiniai darbuotojai jaučiasi savo darbe, - kas juos darbe džiugina, o kas liūdina. Tikėtina, kad ministras šios šventės proga gali sulaukti tūkstančio sveikinimų.
Tokį taikų protestą iniciavusios asociacijos prezidentė Jūratė Tamašauskienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad taip bando surasti būdą dialogui: „Dirbdami su žmonėmis, atsidūrusiais egzistencijos pakraščiuose, spręsti socialines problemas skatiname dialogu. Matome, kad kalbant, gerbiant vienas kitą, pasiekiama geriausių rezultatų. Kol kas tikime, kad šis metodas suveiks, todėl tokiu taikiu būdu nusprendėme susisiekti su ministru ir taip išreikšti norą, kad ministerijai parūptų mūsų socialinė grupė.“
J.Tamašauskienė neslėpė, kad socialiniai darbuotojai noriai jungėsi į akciją. O pasakyti ministrui turi nemažai ką. „Teko matyti nuotraukas su išsiųstais atvirukais. Kai kurie jų aprašyti iš abiejų pusių smulkiu šriftu. Tai reiškia, kad darbuotojai turi ką pasakyti. Manau, sveikinimuose jie kalba apie tai, kad atlyginimas nedidelis, kad mūsų darbas visuomenės ir valdžios struktūrų deramai nevertinamas. Be to, darbe jaučiamės nesaugūs, krūviai vis dar dideli. Socialiniai darbuotojai, lankantys šeimas, neretai prižiūri po 15 šeimų, į kurias kartais tenka vykti ir po 22 valandos. Visa tai įvertinus, įtariu, ministras gali gauti ir gana negatyvių sveikinimų“, - sakė J.Tamašauskienė.
Ministrui prireiks nemažai laiko visiems sveikinimams ir susikaupusioms nuoskaudoms perskaityti. Tačiau J.Tamašauskienė sako įsitikinusi, kad ministras tam laiko ras. Ir neslepia, jog lauks grįžtamojo ryšio iš L.Kukuraičio: „Pažįstame ministrą kaip kolegą, kaip puikų socialinį darbuotoją. Todėl manome, kad jis tikrai perskaitys laiškus. Dalį sveikinimų ministras gaus gyvai Socialinių darbuotojų dienai organizuojamos diskusijos metu M.Mažvydo bibliotekoje.“
Šventinio dėmesio atsisako
Akcija „Pasveikink ministrą“ - ne vienintelė socialinių darbuotojų protesto išraiška profesinės šventės proga. Klaipėdoje dirbantys socialiniai darbuotojai taip pat nusprendė parodyti valdžiai, kad pagarbos tikisi ne tik švenčių metu. Todėl Šeimos ir vaiko gerovės centro profesinė sąjunga pakvietė miesto kolegas boikotuoti savivaldybės jiems rengiamą šventinį vakarą. „Sprendimą priėmėme tokį, kokį padiktavo mūsų savivaldybės elgesys. Atsižvelgiant į tai, kaip esame „gerbiami“ ir „išklausomi“. Mūsų profesija yra nuolat menkinama. Ne kartą protestavome, piketavome, ėjome kalbėtis į miesto tarybą, bet mūsų vis negirdi. Todėl manome, kad šventinė padėka ar taurė gėrimo yra menkavertis dėmesys, palyginus su tuo, ką mes darome kiekvieną dieną. Bet kiekvienas socialinis darbuotojas nusipelno būti gerbiamas kasdien, o ne tik šventės proga. Kiekvienas iš mūsų nusipelnė jaustis oriai ir gebėti išgyventi“, - „Vakaro žinioms“ sakė profesinės sąjungos pirmininkė Roma Martinkevičienė.
Ji neslepia nuoskaudos, kad Klaipėdos socialiniai darbuotojai uždirba mažiausia, palyginus su šį darbą dirbančių atlyginimais kitose savivaldybėse. „Jaučiamės taip, lyg socialiniai darbuotojai yra niekas. Mūsų žmonės neturi bijoti. Jie turi būti drąsūs, solidarūs. Dirbame socialinėje srityje, bet patys nejaučiame socialinio teisingumo. Dirbame su tais, kuriems reikia pagalbos, nors patys neišgyvename. Tai žemina“, - sakė pirmininkė. Paklausta, kiek šuo metu algos gauna Klaipėdoje dirbantis socialinis pedagogas, ji įvardijo vos kiek didesnį atlyginimą nei minimali alga - 470 eurų.
Gali būti, kad šis tylus socialinių darbuotojų protestas privertė savivaldybės administraciją susirūpinti, jog sveikinimų salė šventės dieną liks tuščia. Mat vos pradėjus sklisti kvietimui jungtis į tylų šventinių renginių boikotą, R.Martinkevičienė sulaukė pranešimo iš savivaldybės administracijos. Jame puiki žinia - nuo spalio socialinių darbuotojų darbo užmokesčio fondas didinamas 15 proc. Nors naujiena džiugi, socialiniai darbuotojai džiaugtis neskuba, kol šventinių pažadų neapčiuops savo piniginėse.