Miškų savininkai širsta - šiems parlamentarai prisegė papildomus 5 procentus pajamų mokesčio, kuriuos jiems teks krapštyti už parduotą medieną ir nukirstą mišką. Tačiau, pasak parlamentarų, laukti nebėra kada, miško keliai jau ir taip neišvažiuojami, o lėšų jiems tvarkyti nėra.
Palaikė dauguma
Seimas praėjusią savaitę priėmė Miškų įstatymo pataisas, numatančias, kad privačių miškų savininkai privalės už parduotą žaliavinę medieną ir nukirstą mišką mokėti papildomą 5 proc. pajamų mokestį, kuris turėtų būti skirtas miško kelių priežiūrai.
Už tokias pataisas buvo 74 valdančiosios koalicijos nariai, prieš balsavo 1, susilaikė 4.
Jeigu įstatymas bus pasirašytas ir įsigalios, nuo šių metų liepos 1-osios už parduotą žaliavinę medieną ir nukirstą mišką privačių miškų savininkai turės mokėti papildomą 5 proc. pajamų mokestį. Už jį surinktos lėšos turėtų būti pervestos į specialų fondą, iš kurio esą bus tvarkomi miško keliai, priešgaisriniai įrenginiai bei sausinimo sistemos.Eina į šešėlį
Tuo metu Miškų savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis nebuvo patenkintas naujuoju mokesčiu. Esą valdantieji 5 proc. mokestį pakišo su Miškų įstatymo pataisomis ir be didesnių paaiškinimų jį įvedė.
Miškų savininkai pritaria, kad būtų daugiau įplaukų bendrosioms reikmėms, idant būtų sprendžiamos problemos. Tačiau mokesčių didinti, pirmininko teigimu, nereikia.
„Reikia efektyvinti jau esamų mokesčių surinkimą, ištraukti juos iš šešėlio, tačiau daroma atvirkščiai - dar labiau einamą į jį“, - atskleidė A.Gaižutis.
Dabar miškų ūkis, tiek valstybinis, tiek privatus, Lietuvoje apmokestintas 15 proc. nuo rea-lizuoto turto, tai yra procentas už parduotą medieną.
„Susidaro toks įspūdis, kad tie mokesčiai specialiai užkraunami, iš piktumo, neva čia jūs, privatininkai, ir taip gerai gyvenat. O dabar išeina taip, kad nieko nedaryk - nieko ir nemokėsi“, - teigė A.Gaižutis.
Jis piktinosi ir kalbomis, neva urėdijos privatininkams tvarko kelius, šienauja pamiškes.
„Tai yra absoliutus melas, nė vienas litas nebuvo panaudotas netgi valstybiniams miško keliams tvarkyti. Ir dabar nebus panaudoti, nes valstybės lėšos negali būti panaudotos bešeimininkiam turtui. Problema - neišspręsta“, - sakė A.Gaižutis.
Rengia įstatymą
Algimantas Salamakinas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, teigė, kad dabar miškų savininkai moka pernelyg mažus pajamų mokesčius, todėl juos esą galima kilstelėti. Be to, A.Salamakinas atkreipė dėmesį, kad buvusi dešiniųjų valdžia siūlė įvesti ne 5, bet 10 proc. pajamų mokestį miškų savininkams.
„Tų mokesčių niekas nenori, bet iki šiol surenkamų lėšų miško keliams tvarkyti neužtenka. Kad reikia prisidėti prie mokesčių, tai tik vienas iš argumentų“, - sakė A.Salamakinas.
Pasak parlamentaro, šiuo metu rengiamas įstatymas, kuris numatys lėšų panaudojimą keliams, melioracijai, miško kenkėjams likviduoti.
„Jeigu žmogus gyvena daugiabutyje, 5-ame aukšte, tai nereiškia, kad tik šio aukšto gyventojai turi remontuoti viso namo stogą. Taip ir su miškų mokesčiu. O tas mokestis nueis būtent miško reikmėms, jis jokiu būdu nenueis į bendrą biudžetą“, - patikino A.Salamakinas.
Šiais metais iš valstybinių miškų mokesčių numatyti 32 mln. litų miškų keliams taisyti, tačiau to nepakanka.
„Lietuva dabar yra pripažinta kaip geriausiai pasaulyje tvarkanti miškus, nepraeis nė metai, kai būsim blogiausi. Varėniškiai jau skambina pavojaus varpais, žmonės dievagojasi, kad nėra matę tokių subjaurotų kelių, kaip kad yra dabar. Viskas kaip po karo, viską reikia kuo greičiau sutvarkyti“, - kalbėjo A.Salamakinas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“