Vakar prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo po audringų diskusijų Seime priimtą, suinteresuotų pusių protestų sulaukusį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą. Parlamentarams teks iš naujo spręsti, ar leisti šaldyti embrionus, kurių perteklius paskui sunaikinamas.
Vidurdienį daugiau kaip pusšimtis įvairaus amžiaus žmonių atėjo į Simono Daukanto aikštę palaikyti negimusių kūdikių teisės į gyvenimą. Akcijos „Užšaldyti kūdikiai“ dalyviai prašė prezidentės pasirašyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir neleisti užsimezgusios žmogaus gyvybės išmesti į medicinos atliekas.
Muziejininkė Rūta sakė įdėmiai sekusi šio įstatymo priėmimo procedūras, internete stebėjusi parlamentarų diskusijas, už kokias vertybes jie balsavo.
„Embrionų šaldymo šalininkai akcentuoja, esą tai uždraudus nevaisingos poros neteks pagalbos, moterys bus pasmerktos pakartotinėms varginančioms procedūroms. Tačiau jie nutyli kitą metodą - kiaušialąsčių šaldymą, kuris yra daug pažangesnis, nes kiaušialąstes galima išlaikyti ir paskui sukurti embrionų tiek, kiek reikia, o ne perteklinį kiekį, kurį vėliau reikėtų sunaikinti, - teigė moteris. - Vaisingumo klinikos aršiai kovoja už teisę kurti daug embrionų, nes nori daryti atranką, kuris geresnis, sveikesnis, mergaitė ar berniukas - kliento pageidavimu. Tokia atranka nesuderinama su pagarba žmogaus gyvybei.“
Humaniško įstatymo šalininkų gretose stovėjusi aktorė Dalia Michelevičiūtė sakė buvusi šokiruota akcijos dalyvės Aurelijos sūnaus klausimo: „Mama, ar ir mus išmes į šiukšlių dėžę?“ „Ar mes nesuvokiame, kad žmogutis vystosi nuo pat pirmojo sukūrimo momento? Embrionas - tai tas pats žmogus, jis turi teisę vystytis ir atlikti misiją šioje žemėje. O kas mums davė teisę pakelti ranką prieš kitą žmogų?“ - klausė aktorė.
Mama Aurelija piktinosi, kad medikai, lobstantys iš dirbtinio apvaisinimo verslo, klaidina visuomenę ir supriešina žmones.
„Kad ir kaip šokiruojamai skambėtų - panašią procedūrą atlieka ir veterinarai, tik čia už ją imami dideli pinigai. Nevaisingumo gydymas yra visai kitas dalykas, bet tas verslas siekė, kad pora net nebūtų informuojama apie kitus būdus susilaukti vaikų, o iškart taikomos brangios apvaisinimo procedūros. Priimtas įstatymas būtų pažangiausias visoje Europoje, bet verslas, matyt, siekia savų tikslų“, - svarstė vilnietė.
Prezidentūrai įteikta pagarbą gyvybei įtvirtinusį įstatymą palaikančių 34 nevyriausybinių organizacijų ir piliečių peticija. Tačiau jų argumentų prezidentė neišgirdo ir Pagalbinio apvaisinimo įstatymą grąžino Seimui tobulinti kartu su išbrokuotu Darbo kodeksu.
Seimo narys Povilas Urbšys tokį šalies vadovės sprendimą vertino nevienareikšmiai: „Prezidentė pranešė piliečiams dvi žinias: Darbo kodeksą ji vetavo todėl, kad jis pažeidžia žmogaus teises ir orumą, bet vetuodama Pagalbinio apvaisinimo įstatymą ji parodė, kad nesuvokia, nuo ko prasideda žmogus ir jo teisės.“
Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad viešoji erdvė dėl šio įstatymo tiesiog ūžė apie Bažnyčios įtaką, bet nebuvo užsiminta apie medikų klaną, kuris pelnosi iš nevaisingų porų.
„Tai, kad sveikatos apsaugos ministras jau senokai yra tik to klano statistinė figūra, akivaizdu, - teigė P.Urbšys. - Aš asmeniškai dar galvojau, kad prezidentė turi imunitetą nuo šio klano įtakos, bet dabar jau galima pasakyti, kad tas medikų klanas yra galingiausias šalyje.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"