Vilniuje savaitgalį sumušti viešojo transporto kontrolieriai. Tačiau šią informaciją sužinojome tik atsitiktinai - savivaldybės įmonė apie įvykį neinformavo nei Valstybinės darbo inspekcijos, nei buvo linkusi kalbėti su žiniasklaida. Vilniaus apskrities policijos suvestinėje apie įvykį - nė žodžio.
Smurtautojas pabėgo
Rugpjūčio 3 dieną apie 21 val. 6 min. Vilniuje, Stepono Batoro gatvėje, pažeidėjų buvo užpulti keli viešojo transporto kontrolieriai - vienam stipriai sumušta nosis, kitai kontrolierei buvo prakirsta galva.
„Skambinusysis pranešė, kad tarp Rudens ir Šaudyklos stotelių yra keleivių kontrolės autobusiukas, nukentėję du darbuotojai. Policija atvykusi į vietą pamatė „Susisiekimo paslaugų“ kontrolierius, vienas gimęs 1977 metais, moteris gimusi 1980 metais. Jie paaiškino, kad autobuse bandė sulaikyti be transporto bilieto važiavusius keleivius. Jie pasipriešino ir užpuolė juos autobuse. Nepažįstamas vyras ir moteris įžūliu elgesiu trikdė viešą tvarką ir rimtį ir sudavė darbuotojui smūgį į galvos sritį, jam kraujavo nosis. Darbuotojai - įspyrė į koją, trenkė ir praskėlė galvą, buvo kraujuojanti galva“, - „Vakaro žinias“ informavo Vilniaus aps. VPK atstovas Tomas Bražėnas.
Pasak jo, pareigūnai spėjo sulaikyti vieną įtariamąją moterį, gimusią 1987 metais, sulaikoma ji priešinosi, taigi buvo panaudotos specialios priemonės. Kiti dalyvavę įtariamieji spėjo iššokti iš autobuso ir pabėgo. „Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnį, t. y. viešosios tvarkos pažeidimas, - sakė T.Bražėnas. - Suras ir tuos vyrukus, niekur jie nedings.“
Darbuotojai draudžiami
Apie įvykį Valstybinei darbo inspekcijai iki šiol nepranešta. Nelinkusi kalbėti valdžia ir su žurnalistais. SĮ „Susisiekimo paslaugos“ atstovė Miglė Bielinytė teigė, jog plačiau pakomentuoti apie įvykį galės tik pasibaigus tyrimui. Pasak jos, pradėtas nelaimingo atsitikimo darbe tyrimas, apie rezultatus bus informuota ir Valstybinė darbo inspekcija.
„Viešuoju transportu vyksta įvairūs keleiviai, natūralu, jog situacijų taip pat pasitaiko įvairių. Agresyvių, smurtinių atvejų fiksuojama nedaug, nes keleivių kontrolė niekuomet neprovokuoja tokių įvykių, konfliktines situacijas stengiasi suvaldyti nuramindami keleivį. Jei pasitaiko agresijos veiksmų iš keleivių pusės, visuomet kviečiama policija“, - sakė ji ir pridūrė, kad pagal galiojančius keleivių kontrolės pareiginius nuostatus dujų balionėlių, šaltųjų, šaunamųjų ar kitokių ginklų bei kovinių veiksmų naudojimas nėra leidžiamas.
M.Bielinytės teigimu, visi įmonės darbuotojai yra draudžiami nelaimingų atsitikimų draudimu, o netrukus jiems bus suteiktas ir sveikatos draudimas. „Patį kontrolierių darbą stengiamasi organizuoti taip, jog vienu metu dirbtų ne mažiau nei trys kontrolieriai, o darbai būtų efektyviai paskirstyti. Visi kontrolieriai turi nešiojamas vaizdo kameras, taip pat jos įrengtos tarnybiniame transporte, o įrašai padeda analizuojant situacijas“, - teigė „Susisiekimo paslaugų“ atstovė.
Valstybinės darbo inspekcijos komentaras
„Įvykus įvykiui darbe, dėl kurio darbuotojas patiria žalą sveikatai, darbdavys nedelsdamas organizuoja įvykio darbe tyrimą. Visų įvykių darbe (nelaimingų atsitikimų ir incidentų) aplinkybės privalo būti ištirtos, nustatytos įvykio darbe priežastys bei suplanuotos prevencinės priemonės panašių įvykių ateityje užkardymui. Jeigu nukentėjusio darbuotojo sveikatos pakenkimas nepriskiriamas prie sunkių (pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje nukentėjusiam darbuotojui suteikta pirmoji medicininė pagalba arba kurioje jis yra gydomas, pateiktą išvadą), toks įvykis turi būti ištiriamas darbdavio įsakymu ar kitu tvarkomuoju dokumentu patvirtintos dvišalės komisijos, susidedančios iš vienodo skaičiaus darbdavio ir darbuotojų atstovų, per 10 darbo dienų po to, kai įvyksta. Ši komisija atlieka įvykio darbe tyrimą ir užpildo nustatytos formos dokumentą - nelaimingo atsitikimo darbe aktą, kuris pateikiamas nukentėjusiam asmeniui, VDI, Valstybinio socialinio draudimo fondui.