Ko gero, dar nenubudę po žiemos miego parlamentarai stebėtinai vieningai vakar pritarė finansų ministro Rimanto Šadžiaus pristatytam įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo numatoma apriboti Lietuvos banko galią. Prieš tokį projektą balsavo vienintelis Povilas Urbšys.
Projekto pakeitimais kai kurios Lietuvos banko funkcijos atiduodamos Europos centriniam bankui (ECB). Jis perims trijų didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų priežiūrą. Smulkesnes finansines institucijas ir toliau kontroliuos Lietuvos bankas.
Už Lietuvos banko funkcijų apkarpymą vakar iš 59 balsuoti užsiregistravusių parlamentarų rankas pakėlė absoliuti dauguma - 55.
Jokiai partijai nepriklausantis P.Urbšys neslėpė pasibaisėjęs kolegų abejingumu, nes šis įstatymas - dar vienas šalies suvereniteto apribojimas.
„Mes atsisakome savo suverenių galių bankininkystėje. Aš netikiu, kad, pavyzdžiui, Prancūzija ar Vokietija atsisakytų. Juk kaip Ukrainos atžvilgiu mūsų nuomonės nesutampa su Europos nuomone, taip gali nesutapti ir dėl finansų politikos“, - mano P.Urbšys.
ECB turėtų kontroliuoti tris didžiausius mūsų šalies bankus, kurie priklauso skandinavams. Parlamentaro nuomone, Suomijos, Švedijos ar Norvegijos bankams užsimojus priimti nepalankų sprendimą Lietuvai, skandinavų bankininkai galėtų kur kas lengviau susitarti su ECB.
„Baisiausia tai, kaip priiminėjami įstatymų projektai, kuriais yra apkarpomas mūsų suverenitetas, - piktinasi P.Urbšys. - Pasakomi šventi žodžiai, jog tai Europos direktyva, ir visi sustingsta. Seimo narius tarsi kažkas paralyžiuoja, ir jie jau tampa nebe savo Tautos atstovais, o tik aklais Europos direktyvų vykdytojais.“
Tiesa, projektui pritarta po pateikimo. Jį dar svarstys komitetai ir tik po to dokumentas turėtų grįžti į Seimą dėl galutinio balsavimo.
Kodėl taip elgėsi Seimas, nesunkiai paaiškino ekonomistas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Valdemaras Katkus.
„Dabartinis Seimas su Vyriausybe nusprendė, kad stodami į euro zoną mes atsisakome savo valiutos, o trijų bankų priežiūra išplaukia iš Bankų sąjungos susitarimo. Kadangi valiuta dabar yra denacionalizuota, nepriklauso jokiai valstybei, logika reikalauja ir priežiūros“, - dėsto V.Katkus.
Anot jo, apie suvereniteto ribojimą politikams reikėjo galvoti prieš lito pakasynas.
„Klausimas, kiek ramiai dabar gali miegoti indėlininkai. ECB perima didžiausių bankų priežiūrą ir atsakomybę už 73 proc. visų indėlių Lietuvoje, o tai sudaro daugiau kaip 10 mlrd. eurų. Jeigu kas nors atsitiktų su tais bankais, atsakomybė tektų Lietuvos Vyriausybei. Kitaip sakant, bankų priežiūra atiduota į Frankfurtą, bet už indėlių kompensavimą vis tiek reikėtų mokėti į indėlių draudimo fondą iš Lietuvos Vyriausybės iždo. Ir šita tvarka galios visus šiuos metus“, - sako V.Katkus ir įspėja, dėl ko dabar labiausiai turėtų skaudėti galvą mūsų politikams.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“