respublika.lt

Reikia uždrausti skolas išieškoti iš minimalios algos

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 23 08:11:17, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Naglis Puteikis: Situacija, kai dirbantis asmuo gyvena žemiau skurdo rizikos ribos, yra visiškai nepriimtina. Stasio Žumbio nuotr.

Seime registruotas projektas, kuriuo siūloma uždrausti skolas išieškoti iš minimalios algos. Šiuo metu galima išieškoti iki 50 proc. algos dydžio sumą per mėnesį. Tokiu atveju žmogui nebelieka nė 500 litų, tad išgyventi beveik nėra jokių galimybių.

 

Minėtą projektą registravo Seimo narys Naglis Puteikis. Jis „Vakaro žinioms“ tvirtino, esą tai yra būtina siekiant apsaugoti visu darbo krūviu dirbančius, tačiau ties skurdo riba ar net gerokai žemiau šios ribos gyvenančius žmones. Tokioje padėtyje atsiduria iš darbo užmokesčio gyvenantys žmonės, jei pusė jų atlyginimo ar dar didesnė jo dalis yra išskaitoma dėl įvairių įsiskolinimų, pavyzdžiui, už komunalines paslaugas (šildymą, vandens, elektros tiekimą, kt.).

„Ypač kritinė tokiais atvejais tampa minimalią mėnesinę algą gaunančių dirbančiųjų materialinė padėtis. Šiuo metu pagal kelis vykdomuosius dokumentus leidžiama išskaityti skoloms padengti 50 proc. darbo užmokesčio. Atskaičius iš minimalios mėnesinės algos, kuri šiuo metu yra 1000 litų, mokesčius, o iš likusios sumos išskaičius 50 proc. skoloms padengti, lieka šiek tiek daugiau nei 400 litų. Pavyzdžiui, jei asmuo, gaunantis minimalų atlyginimą, gyvena vienas, jam lieka 423 litai, jei vienas augina vaiką - 438 litai. Šios sumos yra akivaizdžiai nepakankamos pragyventi ir gerokai mažesnės už oficialią skurdo rizikos ribą. Pernai paskelbtais Statistikos departamento duomenimis, skurdo rizikos riba 2012 m. buvo 749 litai per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui“, - vardijo N.Puteikis.

Pasak jo, situacija, kai dirbantis asmuo gyvena žemiau skurdo rizikos ribos, yra visiškai nepriimtina socialinio teisingumo požiūriu, nesuderinama su Lietuvos ratifikuotuose tarptautiniuose dokumentuose įtvirtintomis teisėmis į apsaugą nuo skurdo.

N.Puteikio teigimu, itin sunkioje situacijoje atsiduria ir daug uždirbantieji, nes iš jų algų leidžiama išskaičiuoti iki 70 proc. atlyginimo dydžio sumas. Net ir uždirbančiam 3 tūkst. litų per mėnesį išskaičiavus maksimalią leidžiamą sumą teliktų 893 litai.

„Kitaip tariant, dirbantis, tačiau įsiskolinimų turintis žmogus iš esmės yra žlugdomas ir stumiamas į bankrotą. Be to, tai skatina nedirbti, o gyventi iš pašalpų, nes išieškoti iš pašalpų negalima“, - akcentavo N.Puteikis.

Todėl jis siūlo išieškojimus iš atlyginimo dalies, neviršijančios minimalios algos dydžio, iš viso uždrausti. Kaip tada, tarkime, vandens tiekėjams ar lizingo bendrovėms išsiieškoti skolas, jei žmogus visą gyvenimą uždirbs tik minimalią algą? N.Puteikis turi atsakymą į tai.

„Lizingo bendrovės, greitųjų kreditų bendrovės turi galimybę patikrinti žmogaus mokumą, gaunamas pajamas. Tai turi daryti atsakingai ir nesuteikti paslaugos, jei mato, kad žmogus uždirba nedaug. Taip pat ir komunalinių paslaugų teikėjai turi tai įvertinti ir tokiems žmonėms nutraukti vandens ar elektros tiekimą“, - paaiškino N.Puteikis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių minčių sukėlė žinia apie G.Palucko NT Brazilijoje ir Turkijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+9 +15 C

+10 +18 C

+11 +19 C

+18 +23 C

+20 +28 C

+23 +27 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s