Antradienį Seimas ketina pradėti svarstyti naujos redakcijos Darbo kodekso projektą, kuris jau apsvarstytas Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete.
Šiam klausimui planuojama skirti ir rytinį, ir vakarinį Seimo plenarinius posėdžius.
Po kelis mėnesius trukusių diskusijų Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete patobulintą Darbo kodekso projektą kovo 21 d. Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė.
Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui apsvarsčius naujos redakcijos Darbo kodeksą, buvo atliktos visos Seimo statute numatytos procedūros ir Darbo kodekso svarstymas iš komiteto keliasi į Seimo posėdžių salę.
"Artimiausiu metu Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkėje bus daug dėmesio skirta socialiniam modeliui. Socialinis modelis - vienas svarbiausių ir reikšmingiausių šios Seimo kadencijos darbų, todėl prasidedantis svarstymas Seime turi labai didelę reikšmę, nors dar laukia ilgas kelias iki šių įstatymų galutinio patvirtinimo. Tikiu, kad Seimo nariai supranta šių įstatymų svarbą ir reikšmę, todėl kviečiu atsakingam ir konstruktyviam darbui", - sako parlamento vadovė L. Graužinienė.
Lietuvos verslo konfederacija (LVK) sako, kad mokslininkų grupės metus laiko rengtas Darbo kodekso projektas po svarstymo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete įgauna destruktyvų pobūdį - dabar Seimui siūloma įteisinti ir tokias normas, kurios kels grėsmę stabiliai įmonių veiklai ir neskatins kurti naujų darbo vietų.
"Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas iškreipė pradinę subalansuoto Darbo kodekso projekto koncepciją - pakoreguotame projekte atsirado daug nelogiškų ir net absurdiškų nuostatų. Seimui siūloma įteisinti normas, kurios sukuria teisinį netikrumą bei pažeidžia teisėtus darbdavio interesus - sąžiningai konkuruoti, saugoti konfidencialią informaciją, planuoti darbus, resursus, atleisti žalą darančius darbuotojus", - yra sakęs LVK prezidentas Valdas Sutkus.
Tuo tarpu Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) protestuoja prieš skubotą socialinio modelio svarstymą Seimo sesijoje, nes "komitetuose nebaigti svarstyti visi susiję įstatymų projektai; atskiri Seimo nariai svarstymo eigoje teikia naujus pasiūlymus". Profsąjungų nuomone, neaiški svarstomo įstatymų paketo visuma ir svarstymo skubotumas gali iškreipti deklaruotus socialinio modelio tikslus. Todėl antradienį prie Seimo LPSK žada pradėti protesto akcijas.
Pernai spalio 15 d. Seimas po pateikimo pritarė Darbo kodekso ir lydimųjų įstatymų pataisoms, reglamentuojančioms naują socialinį modelį. Už šiuos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės pristatytus projektus po pateikimo balsavo 82 Seimo nariai, prieš buvo 16, susilaikė 16 parlamentarų.
Seimas: darbdavys turės gerbti darbuotojų šeiminius įsipareigojimus
Darbdavys privalės imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus, darbuotojų prašymai, susiję su šeiminių įsipareigojimų vykdymu, turės būti darbdavio apsvarstyti ir į juos motyvuotai atsakyta raštu.
Tokiai naujos redakcijos Darbo kodekso nuostatai antradienį pritarė Seimas.
Pagal svarstomą projektą, darbuotojo elgesys ir jo veiksmai darbe darbdavio turi būti vertinami siekiant praktiškai ir visapusiškai įgyvendinti darbo ir šeimos darnos principą.
Antradienį parlamentarai per kelias darbo valandas apsvarstė 38 kodekso straipsnius iš 256. Kol kas pritarta tik vienai parlamentarų teiktai pataisai, kuri reglamentuoja "susitarimą dėl nekonkuravimo". Visais kitais atvejais Seimas pritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlytam kodekso variantui.
Pagal apsvarstytą projektą, "kai abejojama dėl darbo santykius reglamentuojančių sutarčių sąlygų, jos aiškinamos darbuotojų naudai".
Naujos redakcijos Darbo kodekse išliko nuostata, kad "darbo sutartyje, kurioje nustatytas mėnesinis darbo užmokestis yra ne mažesnis negu du Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio dydžiai, galima nukrypti nuo šiame kodekse ar kitose darbo teisės normose nustatytų imperatyvių taisyklių, išskyrus taisykles, susijusias su maksimaliuoju darbo ir minimaliuoju poilsio laiku, darbo sutarties sudarymu ir pasibaigimu, minimaliuoju darbo užmokesčiu, darbuotojų sauga ir sveikata, lyčių lygybe ir nediskriminavimu kitais pagrindais, jeigu sutartimi pasiekiama darbdavio ir darbuotojo interesų pusiausvyra".
Seimas jau aptarė tokias nuostatas, kaip darbo teisės normos ir jų reglamentuojami visuomeniniai santykiai, tarptautinio pobūdžio darbo santykiams taikytina teisė, darbo teisių gynimas, individualieji darbo santykiai, darbo sutarties šalys, darbo sutarties sąvoka ir darbo sutarties sąlygos, papildomos darbo sutarties sąlygos.
Antradienį po pietų Seimas ketina tęsti naujos redakcijos Darbo kodekso projekto svarstymą.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė informavo, kad komitetas surengė 26 komiteto posėdžius, apsvarstė per 800 pasiūlymų. Bendru sutarimu naujos redakcijos Darbo kodekso projektui pritarė Seimo Biudžeto ir finansų, Teisės ir teisėtvarkos ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai.
Premjeras Algirdas Butkevičius tikisi, kad naujas Darbo kodeksas bus priimtas iki šių metų birželio 1 d.
Pernai spalio 15 d. Seimas po pateikimo pritarė Darbo kodekso ir lydimųjų įstatymų pataisoms, reglamentuojančioms naują socialinį modelį. Už šiuos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės pristatytus projektus po pateikimo balsavo 82 Seimo nariai, prieš buvo 16, susilaikė 16 parlamentarų.
Siūloma leisti susitarti dėl ne viso darbo laiko
Seimas, svarstantis naujos redakcijos Darbo kodeksą, nutarė įteisinti galimybę susitarti dirbti ne visą darbo laiką.
Parlamentarai pritarė nuostatai, kad tiek sudarant darbo sutartį, tiek ją vykdant, gali būti susitarta dėl ne viso darbo laiko, tai yra darbo laiko normos, kuri yra mažesnė, negu darbuotojui pagal jo darbo veiklą taikoma darbo laiko norma.
Ne visas darbo laikas būtų nustatomas sumažinant valandų skaičių per dieną, sumažinant darbo dienų skaičių per darbo savaitę ar darbo mėnesį arba darant ir viena, ir kita. Sąlyga dėl ne viso darbo laiko gali būti nustatyta terminuotai arba neterminuotai.
Pagal projektą, darbuotojas, sulygęs dirbti ne visą darbo laiką, jeigu nesusitarta kitaip, ne dažniau kaip kartą per šešis mėnesius turi teisę prašyti pakeisti ne viso darbo laiko sąlygą. Darbdavys turi apsvarstyti šį prašymą ir pranešti darbuotojui savo motyvuotą sprendimą per dešimt darbo dienų.
Darbo sutarties vykdymo metu darbuotojas, kurio darbo santykiai su darbdaviu trunka ne trumpiau kaip trejus metus, turi teisę pateikti prašymą raštu laikinai dirbti ne visą darbo laiką. Darbuotojo prašymas pakeisti darbo laiką, sutrumpinant darbo dieną iki keturių valandų per dieną, arba sumažinti darbo dienų skaičių iki trijų darbo dienų per darbo savaitę svarstomas, jeigu jis pateiktas ne mažiau kaip prieš trisdešimt dienų iki jo įsigaliojimo, o ne visą darbo laiką bus dirbama ne ilgiau kaip vienus metus.
Kaip numato svarstomas projektas, darbas ne viso darbo laiko sąlygomis dirbantiems darbuotojams nesukelia ribojimų nustatant kasmetinių atostogų trukmę, apskaičiuojant darbo stažą, skiriant į aukštesnes pareigas, tobulinant kvalifikaciją, neapriboja kitų darbuotojo darbo teisių, palyginti su darbuotojais, kurie dirba tokį patį ar lygiavertį darbą viso darbo laiko sąlygomis, atsižvelgiant į darbo stažą, kvalifikaciją ir kitas aplinkybes. Už darbą ne viso darbo laiko sąlygomis būtų mokama proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui, lyginant su darbu, dirbamu viso darbo laiko sąlygomis.
Dėl šių ir kitų nuostatų Seimas dar turės balsuoti naujo Darbo kodekso priėmimo metu.
Naujo Darbo kodekso projekto svarstyme - pertrauka
Antradienį Seimas rytiniame ir vakariniame plenariniuose posėdžiuose svarstęs naujos redakcijos Darbo kodekso projektą nutarė padaryti pertrauką.
Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pasiūlė tęsti projekto svarstymą ketvirtadienį.
Antradienį Seimas "įveikė" per 50 kodekso straipsnių ir sustojo ties 57 straipsniu, kuris reglamentuoja darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.
Visas naujos redakcijos Darbo kodeksas turi 256 straipsnius.
Premjeras Algirdas Butkevičius tikisi, kad naujas Darbo kodeksas bus priimtas iki šių metų birželio 1 d.
Darbo kodekso ir lydimųjų įstatymų pataisos, reglamentuojančios naują socialinį modelį, Seimui buvo pateiktos pernai spalio mėnesį.