Seimas po svarstymo pritarė siūlymui nuo sausio 2 eurais kilstelėti bazinį dydį, pagal kurį apskaičiuojamos politikų, pareigūnų, teisėjų, valdininkų ir valstybės bei savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų algos. Tiesa, pastariesiems atlyginimai dėl to didėtų iki 10 eurų, o štai parlamentarams - net po 50. Seimo narių pajamos taip pat didėtų nuo sausio, nors teisės aktai numato, kad jie patys sau algų didinti negali, toks sprendimas gali įsigalioti tik pradėjus darbą naujos kadencijos Seimui. Tačiau premjeras Saulius Skvernelis apie tai užsiminusį savo frakcijos kolegą Povilą Urbšį nutildė išvadindamas populistu ir patardamas jam algos atsisakyti visai.
„Seimo nario atlyginimo dydį ir mokėjimo tvarką nustato Seimas. Įstatymas dėl Seimo narių atlyginimo dydžio pakeitimo įsigalioja tik nuo kito naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio dienos“, - tai yra eilutės iš Seimo statuto, kuris, beje, yra tikrų tikriausias teisės aktas. Tačiau parlamentarai linkę to nepaisyti, kai statutas trukdo jiems geriau gyventi.
Parlamentarai po svarstymo (liko dar priėmimo stadija) nutarė bazinį dydį kilstelėti nuo 130,5 iki 132,5 euro, nors buvo siūlymų jį grąžinti į ikikrizinį lygį - 141,9 euro. Tačiau šalies biudžetui tai būtų nepakeliama našta. Net ir nutarus jį didinti 2 eurais, biudžetui tai nemažai kainuotų.
„Seimas po 8 metų ryžosi atkurti pareiginių algų bazinį dydį, nes prieš pat krizę jis buvo padidintas iki 490 litų (141,9 euro). Atėjus konservatoriams ir prasidėjus krizei, jis buvo sumažintas iki 450 litų (130,33 euro). Jau kelerius metus kalbame, kad situacija valstybėje pagerėjo ir galima žmonėms atiduoti tai, kas buvo pasiskolinta jų neatsiklausus. Dabar Seimas linkęs bazinį dydį didinti 2 eurais, nors jis buvo sumažintas gerokai daugiau. Bet tai vis tiek būtų žingsnis į priekį. Nes teisybės dėlei reikia pasakyti, kad 1 bazinio dydžio euras valstybės biudžetui kainuoja apie 20 mln. eurų. Tad ir padidinimas dviem eurais biudžetui kainuos net apie 40 mln. eurų“, - „Vakaro žinioms“ sakė Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys.
Anot jo, svarbiausia, kad nuo metų pradžios toks pat bazinis dydis taikomas ne tik daug uždirbantiems teisėjams, politikams, pareigūnams, valdininkams, bet ir kitiems biudžetinių įstaigų darbuotojams, kuriems bazinis dydis dauginamas iš daug mažesnio koeficiento. Todėl pirmiesiems algos didėtų apie 50 eurų, o, pavyzdžiui, socialiniams darbuotojams - tik po 3-5 eurus.
„Seimo nariams algos didėtų apie 50 eurų. Mes tarsi bandome atkurti teisingumą, bet panašu, kad iš raikomo biudžeto pyrago mažiausiai uždirbantiems atiteks trupiniai. O svarbiausia, kad Seimo statute aiškiai pasakyta, jog įstatymas dėl Seimo narių atlyginimo dydžio pakeitimo įsigalioja tik nuo naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio dienos. Ta nuostata atsirado todėl, kad Seimo nariai, turintys galias leisti įstatymus, neimtų tuo piktnaudžiauti ir nepultų sau didintis algų. Tačiau kažkodėl šį kartą statutas apeitas, nors aš buvau registravęs pasiūlymą, kad bazinis dydis visiems didėja nuo kitų metų, o Seimo pareigūnams ir Seimo nariams - tik nuo kitos Seimo kadencijos“, - priminė P.Urbšys.
Tačiau parlamentarai logišką kolegos siūlymą be jokių argumentų atmetė.
„Aš buvau išvadintas populistu, nors, mano galva, tai būtų moralinis gestas, parodantis, kad bazinį dydį didiname ne tam, kad patys gautume daugiau. Pagal po svarstymo priimtą siūlymą per likusį kadencijos laiką kiekvienas iš Seimo narių dėl bazinio dydžio kilstelėjimo papildomai gautume apie 2 tūkst. eurų, o jei laikytumės statuto nuostatos, visi kartu sutaupytume 284 tūkst. eurų, kuriuos būtų galima nukreipti labiau socialiai pažeidžiamiems žmonėms arba kokios nors mokyklos remontui“, - pastebėjo P.Urbšys.
Seimo Valstiečių frakcijai priklausantis politikas sulaukė ne tik negražių epitetų, bet ir keistų pasiūlymų. Ir ne iš bet ko, o iš tų pačių valstiečių į premjero postą deleguoto Sauliaus Skvernelio.
„Premjeras pavadino populistu ir, reaguodamas į tai, kad aš siūliau Seimo nariams nesididinti algų, pasiūlė man iš viso neimti atlyginimo, kaip tai daro Ramūnas Karbauskis. Tačiau aš turiu atsiprašyti premjero, nes nesu turtingiausių Lietuvos žmonių dešimtuke, neturiu „Agrokoncerno“ ir negyvenu iš dividendų, todėl algos atsisakyti negaliu, nes iš jos gyvenu. Tačiau, jei Seimas galutinai apsispręs sau didintis atlyginimus, tai tuos 2 tūkst. eurų, kurie papildomai susidarys per kadenciją, pervesiu organizacijoms, kurios teikia paslaugas nuskurdusiems žmonėms. Kaip pervedžiau 4500 eurų, papildomai gautų dėl to, kad praėjusią kadenciją didėjo Seimo narių algos, nes buvo padidinti koeficientai. Aš tada žadėjau, kad papildomų pinigų neimsiu, kol žmonėms nebus kompensuotos pensijos“, - priminė P.Urbšys.
Pats S.Skvernelis vakar nerado laiko paaiškinti, kodėl mano, kad Seimo statuto nereikia laikytis.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“