Pagaliau įvesti Seime drausmę ir priversti įstatymų leidėjus lankyti posėdžius užsimojęs partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Vytautas Kamblevičius sako duodantis lakmuso popierėlį, kuris parodys, ar naujoji Parlamento dauguma išties siekia pakelti visuomenėje institucijos prestižą, ar tik žongliruoja skambiomis frazėmis.
Visuomenė dešimtmečius piktinasi, kad į Seimą išrinkti žmonės nevykdo savo pareigų. Pasak V.Kamblevičiaus, iki šiol prieš visus bandymus įvesti drausmę piestu šokdavo Seimo senbuviai - konservatoriai, socialdemokratai.
„Dabartinis Seimo pirmininkas deklaruoja, kad reikia pakelti Seimo prestižą, bet nieko nedaro, - teigė parlamentaras. - Mano galva, jeigu jau norime Seimui prestižo, tai nors į posėdžius reikia vaikščioti. Dabar lankomumo vidurkis - 60 procentų. Kaip mes atrodome prieš Tautą, jeigu tik kas antrą dieną į darbą vaikštome?! Pamėginkit jūs pas bet kokį darbdavį vieną dieną padirbę, kitą neateiti į darbą - tą pačią dieną išvys lauk. O čia - noriu einu, noriu - neinu. Sako, Seimo nario mandatas laisvas, bet tai nereiškia, kad galima nelankyti posėdžių, čia gi ne koks fakultatyvas...“
Tai susiję ir su pinigais. Dabar 1/3 algos nedrausmingam Seimo nariui galima nubraukti tik tada, kai jis be pateisinamos priežasties praleidžia daugiau kaip pusę plenarinių posėdžių, kuriuose buvo numatyti ir įvyko balsavimai dėl teisės aktų priėmimo. Anot V.Kamblevičiaus, tuo piktnaudžiaujama: priėmimas būna rytiniame posėdyje, tai ateina iš ryto, pasėdi pusę valandos, kelis kartus pabalsuoja ir dingsta.
„Aš siūlau, kad visą algą gautų tik tie, kas lankė daugiau kaip 75 proc. posėdžių ir dalyvavo 3/4 visų balsavimų, o ne tik tų, kai balsuojama dėl įstatymų priėmimo. Jeigu lankomumas 74 proc., tai ir algos gauni 74 proc., lankomumas 30 proc., tai tiek pat ir algos. Bet ir pats sulaukiau kritikos: konstitucinės teisės žinovas, buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas prof. Vytautas Sinkevičius mano, kad pasiūliau per žemą kartelę, jis mano, kad Seimo nariai privalo lankyti 100 proc. posėdžių. Ir su tuo sutinku“, - sakė V.Kamblevičius.
Jo pastebėjimu, kai vyksta projektų pateikimai ir svarstymai, salėje sėdi apie 30-40 žmonių. „Pikčiausia, kad, priėmus įstatymą, po kelių mėnesių tie, kurie nedalyvavo svarstymuose, pradeda teikti savas pataisas. Sako, anksčiau nežinojo, gal ir kokie lobistai „paprotino“, kad bloga tvarka priimta. O kai bus visi posėdžių salėje teikiant, svarstant ir priimant projektus, neabejoju, kad ir įstatymų kokybė pagerės“, - įsitikinęs Seimo statuto pataisos iniciatorius.
Daugelis Seimo narių dievagojasi, kad neįmanoma visur sudalyvauti ir balsuoti. Seimo kanceliarijos statistika rodo, kad 75 proc. balsavimų, kai priimami teisės aktai, kartelės nesiekia net 80 dabartinių parlamentarų. V.Kamblevičius nesutinka: „Bet kodėl vieni, kaip konservatorius Sergejus Jovaiša, ir praėjusioje, ir šioje kadencijoje sugeba dalyvauti daugiau kaip 99 proc. balsavimų, o jo partijos kolegos Seimo naujokai (Laurynas Kasčiūnas, Žygimantas Pavilionis - red.past.) praleidžia daugiau kaip 60 proc. balsavimų dėl įstatymų priėmimo?“
Jo manymu, drausmės įvedimas priklauso nuo Seimo vadovybės ir valdančiosios koalicijos pozicijų: „Iki šiol jie sugebėjo priimti visas pataisas ir įstatymus, kurių norėjo, nepaisant, ar Tautai jie tiko, ar netiko. O jeigu šito siūlymo nepriims, tai tik dar vieną kartą paaiškės, kad žodžiai labai skiriasi nuo darbų“.