Šimtus tūkstančių metų yrančioms radioaktyviosioms medžiagoms iš visos Europos Sąjungos ieškoma kapinyno Rytų Europoje. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros direktorius Dainius Janėnas sako, kad pavojingos medžiagos gali būti laidojamos Lietuvoje - Dzūkijoje, Suvalkijoje arba netoli uždarytos Ignalinos atominės elektrinės.
Tinkame šiukšlynui
Aštuonių valstybių - Lietuvos, Lenkijos, Bulgarijos, Slovėnijos, Slovakijos, Rumunijos, Nyderlandų ir Italijos - atstovai patyliukais kuria Europos saugyklos plėtojimo organizaciją (ESPO). Svarstoma, kuri iš aštuonių valstybių pas save įkurs branduolinį kapinyną ir priims kitų ES šalių radioaktyvias atliekas. Europos Komisija šiam projektui turėtų pritarti dar šiais metais.
Kol kas nė viena ESPO valstybė, net Lietuva, viešai nepareiškė noro branduolinį kapinyną kurti savo teritorijoje. Tačiau Didžiosios Britanijos dienraštis “The Times” paskelbė, kad radioaktyviosios šiukšlės greičiausiai atsidurs Lietuvoje. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros (RATA) direktorius D.Janėnas “Respublikai” patvirtino, kad taip tikrai gali atsitikti.
“Jei Lietuva sutiktų, čia būtų vežamos kitų šalių atliekos. Tačiau kol kas mūsų įstatymai draudžia įvežti kitų šalių branduolines atliekas ir jas čia laidoti. Tektų keisti įstatymus, konsultuotis su vietos savivaldomis, gyventojais”, - sakė D.Janėnas.
“Netikęs” požiūris
RATA direktorius pripažino, kad lietuviai labai priešiškai žiūri į visokių šiukšlynų kūrimą netoli jų namų, tad steigti bendrą ES kapinyną Lietuvoje būtų labai sudėtinga.
Jei vis dėlto būtų nuspręsta kurti radioaktyvųjį kapinyną Lietuvoje, kur jis galėtų atsidurti?
“Nenorėčiau gąsdinti žmonių, bet teoriškai jis galėtų būti pietryčių Lietuvoje, tinkamos yra kai kurios Dzūkijos ir Suvalkijos dalys. Tačiau geriausiai būtų statyti kapinyną prie Ignalinos atominės elektrinės”, - samprotavo D.Janėnas.
Gautume... paramą
Nyderlandų specialistų skaičiavimu, pastatyti ilgaamžių branduolinių atliekų kapinyną kainuotų maždaug 2 mlrd. eurų (beveik 7 mlrd. litų).
Pasak D.Janėno, jeigu Lietuva sutiktų priimti branduolinį kapinyną, ji gautų “didžiulę finansinę paramą”. “Būtų milijardinės sumos. Branduolinio kuro laidojimas prilyginamas naujos atominės elektrinės pastatymui. Galbūt ir apsimoka kurti tą kapinyną”, - svarstė RATA direktorius.
Masalas teroristams
Radioaktyvusis kapinynas ne tik keltų grėsmę šalia jo gyvenantiems žmonėms, bet ir galėtų tapti pavojaus šaltiniu visiems Lietuvos ir aplinkinių valstybių gyventojams.
Į radioaktyviąsias atliekas gali taikytis teroristai, norintys gauti žaliavos branduolinės bombos gamybai. Taip pat Lietuvoje galima būtų įvykdyti teroristinį išpuolį kerštaujant lietuviams už dalyvavimą Afganistano ir Irako karuose.
“Tos medžiagos galėtų būti panaudotos branduolinių ginklų gamybai, tad svarbu būtų užtikrinti, kad nebūtų plėšimų”, - perspėja D.Janėnas.
Rimantas BRAZIULIS - Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas:
Radioaktyvusis kapinynas Lietuvoje būtų siaubingas dalykas, nusikaltimas aukščiausiu lygiu. Gal po 50 metų ir ES nebus. Po 100-200 metų visi pamirš, kad kažkas iš ES kadaise buvo atgabenęs atliekas į Lietuvą. Jos būtų Lietuvos problema: jie mums atiduos, mes jas ir turėsime.
Aš matau čia tik vieną dalyką: kažkokie nusikaltėliai nori iš radioaktyviųjų europietiškų atliekų padaryti verslą. Dauguma šalių nesutiktų su radioaktyviaisiais kapinynais, tad ieškoma kvailelių.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"