Per didžiulius vargus įkurta ir vos septynis mėnesius gyvuojanti Žemaičių partija dūzgia it suerzintų širšių spiečius. Vienas po kito žemaičiai kviečiami į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir prašomi duoti parodymus ne tik apie partijos įkūrimo aplinkybes, bet ir paaiškinti savo politines pažiūras bei kodėl pasirinko būtent šią partiją.
Šokiruojantis “kvietimas”
Praeitą savaitę viena Klaipėdoje gyvenanti moteris patyrė patį tikriausią šoką. Pas ją atvykęs nepažįstamas asmuo prisistatė esąs saugumietis ir į rankas įteikė šaukimą.
Pastarajame aiškiai parašyta, kad klaipėdietė, kaip liudytoja, turi atvykti į VSD Klaipėdos apygardos valdybą pas nenurodyto skyriaus viršininką ir duoti parodymus.
Tame pačiame šaukime aiškiai primenama, kad už neatvykimą be pateisinamos svarbios priežasties gresia solidi piniginė bauda ir atvesdinimas.
Domina politika
Šaukimą įteikęs VSD pareigūnas nustebusiai moteriai užsiminė, kad teisėsaugininkus domina jos dalyvavimas politinėje veikloje. Klaipėdietė yra nuo šių metų vasario oficialiai gyvuojančios Žemaičių partijos narė ir viena iš jos steigėjų.
Saugumietis prasitarė, jog neva ir bus kalbama apie partiją, jos įkūrimo aplinkybes, ar niekas nepadarė įtakos partijos steigėjų apsisprendimui, ar nebuvo tam tikros prievartos ir kitų negerų dalykų.
“Tikriausiai niekam nereikia aiškinti, ką galvoja ir kaip jaučiasi eilinis žmogus, gavęs šaukimą atvykti į saugumą ir duoti parodymus. Viskas tampa aišku, kai šneki su žmogumi, o jo akys dreba. Taip žmonės gali visai nusivilti politika, nes bijo persekiojimo. Tai, kad partija domisi saugumas, jai labai kenkia”, - kalbėdamas su “Respublika” neslėpė nepasitenkinimo Žemaičių partijos įkūrėjas ir pirmininkas Egidijus Skarbalius.
Politiko nuostabą dar labiau padidino tai, kad VSD viską laiko po didžiulės paslapties skraiste, neviešina, kodėl ir dėl ko domisi Žemaičių partija.
“Aš suprantu, jei pakviestų apklausai mane, partijos pirmininką. Dėl to nebūtų nieko baisaus. Bet jei pradeda kabinti eilinius narius, kuriems dar vėliau uždeda tylos kaukę, tai, mano nuomone, nėra labai gerai. Įdomu, kiek dar partijos narių jie paslapčiomis apklausinėjo ar dar tik ruošiasi tai padaryti”, - klausė E.Skarbalius.
Politiko teigimu, po apklausos klaipėdietė turėjo pasirašyti pasižadėjimą, kad neatskleis jokios su šiuo įvykiu susijusios informacijos.
Tačiau VSD pareigūnai kiek pavėlavo, nes moteris dar prieš apklausą papasakojo nieko nenutuokiančiam E.Skarbaliui apie šaukimą ir kuo saugumiečiai domisi. Paskui politikas pats paprašė įspėti teisėsaugininkus, kad žino apie domėjimąsi partija. Beje, už tai moteris sulaukė saugumiečių priekaištų.
Gandai tapo tikrove
Pasak E.Skarbaliaus, gandus apie įtartiną saugumiečių susidomėjimą jo vadovaujama partija ir jos atsiradimu girdi jau seniai, tačiau nekreipė dėmesio, nes manė, kad tai oponentų darbai.
“Gandai lieka gandai. Tačiau jie ėmė tirštėti ir tapo realybe. Vieni kalbėjo, kad mumis domisi Generalinė prokuratūra, kiti - neva VSD tikrina partijos steigimą. Tačiau šiuo metu man įdomiausia, ką jie iš tiesų nori sužinoti. Paprasčiausia būtų paklausti manęs, nes mano sąžinė rami ir aš viešumo nebijau. Esu pasiruošęs atsakyti į visus klausimus. Mūsų partija tiek skaistyklų perėjo, kad kitai net nesisapnavo”, - tvirtino E.Skarbalius.
Politikas neslėpė, kad metų pradžioje savo iniciatyva nuvyko susipažinti su naujuoju VSD Klaipėdos apygardos valdybos vadovu Mindaugu Svirsku.
“Prisistačiau ir patikinau, kad esu pasiruošęs atsakyti į visus klausimus. Išrinktas į Seimą, ketverius metus buvau Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys. Kuravau VSD, tad žinau, kuo jis domisi. Pasakiau, kad galime sutaupyti operatyviniam darbui skirtas lėšas ir pasiūliau klausti tiesiai. Jaunas, perspektyvus vadovas. Maloniai pasišnekėjome, ir tiek”, - pasakojo E.Skarbalius.
Bijo prisifantazuoti
Kalbėdamas su “Respublika” politikas sakė, kad nežinant bent kiek tikslesnės informacijos, galima prikurti pačių įvairiausių sąmokslo teorijų. Tuo labiau kad VSD nieko neviešina.
“Gal taikinys visai ne Žemaičių partija ir aš. Juk VSD vadas Povilas Malakauskas yra pareiškęs poziciją, kad dėl partijos steigimo ir mano asmenybės jokių priekaištų nėra. Gal taikoma į Teisingumo ministeriją ir jos ministrą Remigijų Šimašių. Tiksliai žinau, kad prieš mūsų partijos įregistravimą ministerija neprašė VSD išvadų. Gal saugumiečiai dėl to ir supyko. O gal dėl to, kad ministras yra žemaitis. Taip nežinant galima nusisvaigti iki pačių didžiausių nesąmonių”, - svarstė E. Skarbalius.
Žemaičių partijos pirmininkas konsultavosi su teisininkais, jie patvirtino, kad domėjimasis politinėmis partijomis lyg ir ne VSD kompetencija. Neva tuo turi domėtis Generalinė prokuratūra.
“Šiuo atveju labai vertėtų grįžti prie prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžių, kad VSD pradėjo per daug politikuoti. Tuo labiau kad pirmą kartą Žemaičių partijos kelerius metus nepavyko įregistruoti tik dėl politinės valios. Kuria sau baubus, jais patiki, išsigąsta, o vėliau su jais kovoja. Gaila, kad VSD tampa politiniu susidorojimo įrankiu”, - teigė E.Skarbalius.
Kurie tikresni žemaičiai?
E.Skarbaliaus nuomone, viena iš realiausių versijų, kodėl VSD domisi jų partija, - Žemaitijos partijos įkūrėjų skundas.
Pastarąją visai neseniai įkūrė vienas turtingiausių Klaipėdos politikų į narkotinių medžiagų vartojimo skandalą įsivėlęs ir už tai teismo bausmes laukiantis milijonierius Egidijus Sabataitis. Beje, buvęs artimas E.Skarbaliaus bendražygis, stovėjęs prie Žemaičių partijos ištakų.
Neatmetama galimybė, kad partija, kurios pavadinimas labai panašus į Žemaičių partijos, atsirado ne tik siekiant supainioti žmones, bet ir turint konkretų tikslą - skaldyti ir valdyti.
“Jie kreipėsi į Teisingumo ministeriją ir ragino neregistruoti Žemaičių partijos. Priešingu atveju grasino teismais. Problemomis su teisėsauga grasinta ir mums. Pretekstas - neva suklastotas partijos steigėjų skaičius, jų parašai. Tačiau ministerija jiems atsakė, kad jei ką turi konkrečiai, dėl ko negalima partijos oficialiai įregistruoti, tegu duoda. O jei ne, tegu atstoja. Galiu pasakyti, kad Teisingumo ministerija mus išnarstė po siūlelį, skersai išilgai. Patikrino kiekvieną parašą ir dokumentą. Jei kyla kokių abejonių, turi tikrinti ministerija, o ne VSD”, - bet kokius įtarimus dėl partijos įkūrimo neskaidrumo neigė E. Skarbalius.
Tyrimo nekomentuoja
Dėl ko Žemaičių partijos nariai kviečiami į apklausas, E.Skarbalius bandė sužinoti susisiekęs su VSD Klaipėdos apygardos valdybos vadovu M.Svirsku. Šis dėl informacijos patarė kreipti į prokurorus, kurių pavedimu viskas ir daroma.
Nesulaukęs atsakymų E.Skarbalius žada kreiptis į Generalinę prokuratūrą, Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisiją, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto komitetą, Teisingumo ministeriją.
Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas “Respublikai” patvirtino, kad atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame figūruoja Žemaičių partija. Tačiau bet ką detaliau komentuoti jis atsisakė.
Prokuroras atsisakė pasakyti net dėl kokio Baudžiamojo kodekso straipsnio iškelta baudžiamoji byla ir pradėtas tyrimas.
“Respublikos” duomenimis, teisėsaugininkai iš tiesų jau daugiau nei mėnesį aiškinasi Žemaičių partijos įkūrimo aplinkybes. Nepatvirtintais duomenimis, tai daroma gavus skundą, neva šios partijos steigimo dokumentai gali būti suklastoti.
Tai pavesta išsiaiškinti specialiai grupei, kurią sudaro prokuratūros, VSD ir policijos pareigūnai.
Įtarimus neva patvirtina faktas, kad E.Skarbaliui partiją įkurti pavyko ne iš karto. Prireikė šaukti net du steigimo suvažiavimus.
Komentaras
Kęstutis Čilinskas, teisininkas:
VSD yra ikiteisminio tyrimo institucija, tad ji tirti gali tik tokiu atveju, jei yra iškelta baudžiamoji byla ir partija veikia prieš valstybę - kyla pavojus nacionaliniam saugumui. Bet ne prieš valdžią, nes VSD negali dalyvauti politiniuose procesuose. Kartais saugumas yra tyčia įveliamas į tokius reikalus. Juk žmogus, gavęs kvietimą į saugumą, iš karto supranta, kad jam geriau nedalyvauti vienoje ar kitoje veikloje, nesiburti į organizaciją, kuri saugumui nepatinka. VSD turi veikti pagal įstatymus ir į partijų reikalus nesikišti. Partijas įregistravusios institucijos jas ir turi prižiūrėti.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"