Jeigu byla atsiduria segtuve su grifu “rezonansinė”, ji nebūtinai bus tiriama kruopščiau, atidžiau, greičiau. Nors būtent to tikisi visuomenė. Tarp rezonansinių - karininko Vytauto Pociūno mirties, VEKS’o bylos, tačiau jų tyrimo pabaigos nematyti.
Generalinė prokuratūra skirsto bylas į rezonansines ir įprastines. Prokuratūros tinklalapyje net pateiktas rezonansinių bylų sąrašas. Ikiteisminis tyrimas V.Pociūno mirties priežasčiai ir aplinkybėms nustatyti; galimas didelės vertės turto iššvaistymas įstaigoje “VEKS”; tyrimas dėl Drąsiaus Kedžio mirties priežasties nustatymo ir t. t.
Tenorėta patraukti dėmesį
Kuo rezonansinės bylos išskirtinės? Pagal kokius kriterijus sprendžiama, kad ta byla - rezonansinė, o ta - ne? Kiek trunka rezonansinių bylų tyrimas, ko trūksta, kad jis judėtų sparčiau?
“Aš rezonansines bylas vertinu tik kaip bylas, kurios sulaukė daugiau visuomenės dėmesio, - savo nuomonę “Vakaro žinioms” išreiškė generalinis prokuroras Darius Valys. - Joms tirti tikrai bus skiriama daugiau dėmesio. Stengsimės, kad kuo greičiau visuomenė gautų informaciją apie tyrimo eigą. Pagal galimybes informuosime kuo operatyviau.”
Jei daugiau dėmesio rezonansinėms byloms, nukentės kitų bylų tyrimas? Generalinis prokuroras tikino, kad to tikrai nebus.
Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Aurelija Juodytė pridūrė, jog skyrelis “Rezonansinės bylos” buvo įvestas tik norint patraukti žurnalistų dėmesį. “Kai buvo daug paklausimų dėl kai kurių bylų tyrimo eigos, nusprendėme, kad tikslinga atskirame skyrelyje teikti informaciją apie jas”, - teigė ji.
Teisingumas - ne prioritetas
Ne tam tikroms byloms prioritetai turi būti teikiami, o teisingumui. Deja, kaip įsitikinusi žurnalistė Rūta Janutienė, teisingumas Lietuvoje - ne prioritetas.
“Viena iš visuomenę labai dominančių bylų - VEKS’o aferos. Tokios didelės apimties byla, iš tiek daug epizodų susideda, o ją, atsiprašau, tiria viena ligota panelė. Ir jau labai seniai. “Prokurorai pamato, kad tam tikra byla visuomenė labai domisi, ir dėl “paukščiuko” pavadina ją rezonansine, - šaipėsi ji. - Bet jei VEKS’o bylą ir toliau taip “tirs”, sulauksime senaties. Kaip ir daugeliu kitų atvejų.”
Baigties vis nematyti
Jau ketvirtus metus prokurorai narplioja Valstybės saugumo departamento karininko V.Pociūno žūtį.
“Rugpjūčio 23 dieną ketvirtosios metinės bus, - atsiduso našlė Liudvika Pociūnienė. - Prireikė didžiulių pastangų, kol pareigūnus įtikinau, jog tai - nestandartinis įvykis. Dabar jau tiria nužudymą. Po tiek laiko įrodymus surinkti daug sunkiau, bet tyrėjų galimybės - daug didesnės. Stipresni tiriamieji elementai taikomi.”
Didžiulis visuomenės susidomėjimas bylos tyrimo eiga, anot jos, savo padarė.
Laimutės Stankūnaitės dukrelės tvirkinimo bylos tyrimas irgi sulaukė didžiulio visuomenės susidomėjimo, tačiau ją, advokato Aido Venckaus nuomone, prokurorai ignoravo. “Nežinau, pagal kokius kriterijus sprendžiama, kokia byla rezonansinė, kokia - ne, - svarstė jis. - Šios bylos prokuratūra išvis nelaiko rezonansine. Tyrimas ne tik neišsamus, bet ir pažeidžiantis teisės normas.”
Byla, anot jo, į teismą atiduota nebaigta, todėl apie greitą jos baigtį kalbėti dar anksti.
Įstatymas bylų pagal svarbą neskirsto
Kęstutis ČILINSKAS - advokatas:
Prokurorai, tirdami bylas, privalo vadovautis įstatymu, o įstatymas neskirsto bylų į rezonansines ir nerezonansines. Tiek Baudžiamajame kodekse, tiek Konstitucijoje rašoma, kad visi piliečiai yra lygūs prieš įstatymą, vadinasi, visas bylas reikia tirti vienodai teisingai, laikantis nustatytų terminų. Jokios pirmenybės negali būti. Manau, kad toks bylų skirstymas yra labai blogas pavyzdys visų pirma patiems prokurorams. Tarnybinio nusiteikimo požiūriu tas yra negerai. Tai tarsi nurodymas, kad štai ta byla, nes yra rezonansinė, turi būti tiriama greičiau, jai reikia daugiau dėmesio skirti, o kitas, nerezonansines, tarsi galima nukišti į pašalį. Kol sueis senatis ir tokia byla išvis bus nutraukta.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"