Klaipėdos apskrityje įkliuvo du juodieji archeologai, vykdę nelegalius archeologinius tyrimus senovės kuršių kapinyne.
Gavę vietinių gyventojų pranešimą, Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio inspektoriai kartu su iškviesta policija viename iš apskrities rajonų sulaikė du studentiško amžiaus jaunuolius, be leidimo kasinėjusius X-XIV a. senovės kuršių kapinyną. Aptiktas ir konfiskuotas didelis kiekis archeologinių radinių iš senovinių kapų, konfiskuoti ir nusikaltimo įrankiai - metalo ieškikliai.
Sulaikytieji buvo apsirūpinę profesionalia archeologų įranga, turėjo modernius brangiai kainuojančius metalo ieškiklius, žemėlapius, senovės kapinyno schemą, turėjo tokiam darbui būtinus įgūdžius - buvo specialiai apmokyti. Su ieškikliais aptikę metalo pėdsakų, tą vietą žymėdavo ir iškasdavo kastuvais, o palaidotų senovės kuršių įkapes - kirvius, kalavijus, papuošalus pasisavindavo.
Manoma, kad abu sulaikytieji priklauso tokių juodųjų archeologų tinklui, nes jiems vadovauta iš vieno didmiesčio. Juodųjų archeologų grupuotė Vakarų Lietuvoje nevaržomai grobstė senovės kuršių palaidojimus jau ketverius metus.
Sulaikytiesiems iškelta baudžiamoji byla pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio "Turto sunaikinimas ar sugadinimas" 2 dalį, kuri numato, kad už didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių sunaikinimą ar sugadinimą baudžiama areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Juodieji archeologai - tai senovinių dirbinių kolekcininkai arba perpardavinėtojai, ieškantys žemėje esančių senųjų kultūrų dirbinių. Dažniausiai jie ieško senovinių metalo dirbinių, tam naudoja metalo ieškiklius. Tokių nelegalių paieškų bei kasinėjimų metu negrįžtamai sunaikinamas kultūrinis sluoksnis, nes neatliekama mokslinė fiksacija, radiniai patenka į juodąją rinką, pas kolekcininkus, o dažniausiai yra išvežami iš Lietuvos.
Labiausiai kultūros paveldo objektus žaloja kapinių plėšikai, kurie naudodamiesi profesionaliais metalo ieškikliais perkasa istorinius kapinynus negrįžtamai juos sužalodami.