„Užfiksuok kelių eismo taisyklių pažeidėją“. Tokią akciją paskelbė Policijos departamentas ir Lietuvos kelių policijos tarnyba. Tautiečiai raginami filmuoti šiurkščius pažeidimus keliuose. Vienas akcijos tikslų - ugdyti žmonių pilietiškumą. Pasvalietis Remigijus Impolis, nepabūgęs sutramdyti girtą vairuotoją, savo kailiu patyrė, kad policijos skelbiamos akcijos yra viena, o gyvenimo tikrovė - visai kas kita.
Visi tarsi sutariame, kad mums pilietiškumo trūksta. Kodėl nusigręžiame matydami patyčias, žeminimą, kodėl retai bandome apginti skriaudžiamą, silpną žmogų, o leidžiame triumfuoti įžūlumui, bukumui, ciniškumui, apsimesdami, kad nepastebėjome, neišgirdome. Ir vis ieškome paaiškinimo, kodėl.
Įsivaizdavimas, kad bet kokios priemonės ginti visuomenės interesą yra pateisinamos, gali būti labai klaidingas. Jeigu jūs manote kovojantis už įstatymą ir teisingumą, tai dar visiškai nereiškia, kad lygiai taip pat mano prokuroras ir teisėjas.
Pasvalietis 35 metų ūkininkas Remigijus Impolis ne juokais įširdęs. Sulaikęs visiškai girtą automobilio vairuotoją ir perdavęs kelių erelį policijai, jis netrukus pats tapo kaltinamuoju, o galiausiai ir buvo nuteistas.
Tai, sako, R.Impolis, yra įrodymas, kokie yra mūsų įstatymai ir teisėsauga.
Grumtynės Pumpėnuose
Įvykiai rutuliojosi Pasvalio rajono Pumpėnų miestelyje. Netoliese ūkininkaujantis R.Impolis vieną dieną sulaukė savo traktorininko telefono skambučio. Darbymečio įkarštyje pranešimas nepradžiugino - po Pumpėnus automobiliu „Opel Omega“ laksto girtas vairuotojas. Traktorininkas prisipažino, kad, vengdamas susidurti su kelių ereliu, apgadino traktorių.
Atvažiavęs į Pumpėnus ir iškvietęs policiją, R.Impolis suskubo ieškoti pažeidėjo. Jo mašiną išvydo prie parduotuvės. Fiziškai tvirtas ūkininkas nepabūgo, kad girtas vairuotojas buvo ne vienas, ir bandė jį sulaikyti. Agresyvus kelių erelis, kuriam vėliau buvo nustatytas beveik 3 promilių girtumas, priešinosi.
Pasak ūkininko, sužinojęs, kad iškviesta policija, vairuotojas bandė sėsti į automobilį, bet R.Impolis jį parvertė ant žemės. Grumtynės truko apie 15 minučių, kol atvyko pareigūnai.
Girtas ir agresyvus Lavėnų kaimo gyventojas Aurimas Dapkus policininkams nebuvo staigmena. Jau baustas už tai, kad vairavo neblaivus ir važinėjo neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, 24 metų lavėniškis ir šįkart nebuvo paglostytas. Už avarinės situacijos sudarymą ir pasišalinimą iš įvykio vietos jam buvo skirta 5 tūkst. litų bauda.
Tačiau, pasirodo, kelių erelio būta ne pėsčio. Netrukus susiradęs R.Impolį, jis pareikalavo pinigų. Kadangi apgadintą traktorių ūkininkas susiremontavo savo lėšomis, tad nematė reikalo leistis su A.Dapkumi į kalbas.
Netrukus R.Impolis buvo iškviestas į policiją. Iš ten jis grįžo įtariamuoju. Pamiršus ūkio darbus teko ieškotis advokato.
Pasvaliečiui buvo pateikti kaltinimai dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir nesunkaus sveikatos sutrikdymo. Esą A.Dapkus viešoje vietoje buvo sumuštas ir turėjo gydytis. Už tai Baudžiamajame kodekse numatyta griežčiausia bausmė - laisvės atėmimas iki 3 metų.
Brangus principingumas
Spalio 9-ąją Pasvalio rajono apylinkės teisme teisėjas Algirdas Švedavičius perskaitė apkaltinamąjį nuosprendį. R.Impoliui sunku buvo patikėti tuo, ką išgirdo, - kad kaltas pagal abu BK straipsnius. Jam metams apribota laisvė.
Be to, teismas patenkino A.Dapkaus civilinį ieškinį. Ūkininkas jam turės atlyginti 400 litų turtinę žalą, 3 tūkst. neturtinę žalą, išlaidas advokatui - 1937 litus - ir dar 214 litų teritorinei ligonių kasai už A.Dapkaus gydymą.|
Niekad su teisėsauga reikalų neturėjęs pasvalietis nuosprendį apskundė Panevėžio apygardos teismui.
Verčiau užsimerkti?
R.Impolis tvirtina, kad ta visa košė užvirė todėl, kad nubaustas A.Dapkus sugalvojo iš jo pasipelnyti reikalaudamas pinigų. Ūkininkas tada atšovė, kad verčiau pinigus sumokės advokatui.
Pasvalietis sako, kad jis nuteistas vadovaujantis tik A.Dapkaus liudytojų parodymais.
„Aš nemaniau, kad Lietuvoje gali būti tokie absurdai. Nesistengiau ko nors falsifikuoti, ieškoti liudytojų, - nesitikėjo tokio savo reikalų posūkio R.Impolis, nes įsivaizdavo gynęs visuomenės interesą. - Aš jo nemušiau, bet neneigiu, kad buvo fizinis kontaktas. Kaip kitaip sulaikysi girtą ir agresyvų „pacaną“? Kodekse yra parašyta aiškiai, jeigu nukentėjusiojo sužalojimai ir nuostoliai yra kur kas mažesni už žalą, kuri galėjo būti padaryta, tai Baudžiamasis kodeksas netaikomas. Suplėšyti drabužiai ir padaryti nubrozdinimai, pagal ekspertą, nepalyginti mažesnė žala, negu galėjo būti padaryta jam toliau važiuojant“.
Jis sako, nors visur tarsi ir propaguojama, kad žmonės būtų sąžiningi, neliktų abejingi, kad nepraeitų pro nusikaltimą, įstatymai vis viena verčia užsimerkti. Esą neblaivus vairuotojas yra viso labo tik ATPK pažeidėjas, kurio nevalia liesti.
„O kada jis girtas jau užmuša žmogų, tai jis pažeidžia Baudžiamąjį kodeksą. Tai aš turiu sulaukti, kol jis užmuš žmogų ir tada galiu sulaikyti. Tokia mūsų teisinė sistema. Supratau, kad Lietuvos pilietis, neturintis įgaliojimų, tegul nebando nieko sulaikyti, nes nukentės pats“, - kol kas tik šito R.Impolis pasimokė iš savo istorijos, kuri, tiesa, dar nesibaigė.
- Girtas vairuotojas buvo sulaikytas Remigijaus Impolio pastangomis ir griežtai nubaustas. Galbūt dėl to visuomenė buvo apsaugota nuo dar vienos tragedijos. Ar policija kaip nors padėkojo, paskatino pilietį, sulaikiusį ir perdavusį pareigūnams pažeidėją? - „Respublika“ teiravosi Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Pasvalio policijos komisariato viršininko Mariaus JABLONSKO.
- Tas reikalas buvo seniai. Bet kad būtų paskatintas, nelabai atsimenu. Mes visi esame eismo dalyviai, piliečiai, tai yra kaip ir mūsų pareiga. Mes ant kiekvieno kelio policininkų nepristatysime, nuo mūsų visų požiūrio ne tik į eismo saugumą, bet ir į bendrą tvarką daug kas priklauso. Aš tikrai dėkingas tam žmogui, kad jis taip pasielgė. Bet manau, kad tai yra piliečio pareiga.
- Ne kiekvienas šiais laikais ryšis pradėti tampytis su kokiu girtu vairuotoju, reikia ir drąsos.
- Jeigu tu vadiniesi vyras, tai ir tu būk vyras. Bylos smulkmenų aš, tiesą sakant, nežinau.
- Rezultatas - pats principingai pasielgęs žmogus nukentėjo.
- Taip, buvo ikiteisminis tyrimas. Vėl žiūrėkime kodėl. Bet kokiu atveju sulaikius žmogų jį lupti...
- O kai sulaiko policininkai, irgi būna, kad žmonės nukenčia.
- Būna. Bet jeigu būna sužalojimai padaryti, tokiu atveju atsako policininkas. Jeigu sužalojimai nepagrįstai padaryti.
- Jeigu žmogus smarkai girtas, vyksta grumtynės...
- Bet kokiu atveju yra teismo sprendimas, vadinasi... Aš nežinau konkrečių detalių, todėl nenoriu prišnekėti bet ko.
- Nesileisdami į bylos smulkmenas pripažinkime, kad žmogus pasielgė pilietiškai. Rezultatas - prieš jį policija pradeda ikiteisminį tyrimą.
- Pradėkime nuo to: pas mus ateina žmogus su pareiškimu, kad jį sulaikymo metu sumušė žmogus. Mes negalime pasakyti, kad iš tavęs nepriimsime pareiškimo. Jis nurodo aplinkybes, ateina su ekspertų išvada, kad yra padarytas sužalojimas. Ir mes vykdome pareigą, tiriame. Šiuo atveju, matyt, sulaikymo metu buvo persistengta. Atliekant pilietinę pareigą reikėjo pasverti savo veiksmus.
- Aš sutinku, kad policijos tyrėjai atliko tai, ką jie turėjo atlikti, ir perdavė bylą prokuratūrai. Bet ar policija kartu neturėtų padėti žmogui teisme gintis, pateisinti jį kaip visuomenei tarnavusį pilietį.
- Aš sutinku, bet bijau, kad mūsų į teismą niekas nekvietė, nes mes atvažiavome po įvykio. Aš kartoju: sutinku, kad jis pasielgė pilietiškai, tai yra jo pareiga. Aš neginu sulaikyto pažeidėjo, bet šiuo atveju jis yra nukentėjęs. To žmogaus pareiga buvo sulaikyti ir perduoti institucijoms, bet jokiais būdais nekelti rankos. Šiuo atveju pakėlęs ranką jis prieš įstatymą atsako kaip ir visi kiti. Nei policininkas neturi teisės lazda mojuoti be pagrindo, nei pilietis.
- Ar toks nuosprendis, paskelbtas girtą vairuotoją sutramdžiusiam pasvaliečiui, gali kilstelėti teismų autoritetą? Juk atrodo, kad šitoje byloje teismas stojo į girto pažeidėjo poziciją, - „Respublika“ teiravosi teisėjo A.ŠVEDAVIČIAUS.
- Pažeidėjas (A.Dapkus - aut. past.) yra nubaustas. Kas už jo veiką priklausė, jis nubaustas administracine bausme. Jis už savo atsakė. O taip savavališkai daryti... Nuosprendyje yra motyvai ir jų kartoti aš nenorėčiau.
- Bet juk žmogus pasielgė pilietiškai. Galbūt ir policininkai Saulius Paulikas, girtas Skuodo rajone suvažinėjęs vaikus, ir Sigitas Šostakas, taip pat neblaivus pražudęs medikų šeimą, būtų buvę dėkingi, jeigu kas nors juos būtų laiku sustabdęs... Gal ir šįkart išvengta panašios tragedijos?
- „Gal“ tai ir yra „gal“. Antras dalykas, ar jūs skaitėte nuosprendį, ką teismas nustatė? Byloje buvo nustatyta, kad tuo metu, kai kilo smurtas, jis (A.Dapkus - aut. past.) išėjo iš parduotuvės pro duris, o mašina buvo, atleiskite, per šaligatvį. Nei jis sėdėjo toje mašinoje, nei jis ruošėsi dar važiuoti. Ar jis būtų važiavęs, tai yra kitas dalykas. O jeigu girtas atvažiavo į parduotuvę, išeina pro duris, aš manau, kad tai nėra pagrindas jo pulti mušti. Prielaida yra prielaida. Gal jis būtų važiavęs, bet byloje nėra nustatyta, kad jis vedė variklį ar jau pavarą jungė.
- O sakykite, kaip turėtų pasielgti doras pilietis, matydamas, kad girtas vairuotojas sėda į automobilį ir ruošiasi važiuoti?
- Sunku pasakyti. Juk viena situacija nėra lygi kitai situacijai, negalima bet ko įvertinti vienodai. Bet manyčiau, kad padaryti sužalojimą nelabai pagal įstatymus... Kažkaip galima sukliudyti ar dar kažką...
- Bet su girtu žmogumi susikalbėti būna sunku.
- Visiškai sutinku, kad pilietiškai, iš sąžiningumo, teisingumo, reikėtų neleisti daryti kažko. Bet kaip dabar vertinti sužalojimą? Juk negali sakyti, kad jis užkirto kelią nusikalstamai veikai. Geriausiu atveju, apytikriai vertinant, buvo sutrukdymas padaryti administracinį teisės pažeidimą - neleisti važiuoti. O juk kad iš to važiavimo bus nusikaltimas, tai čia tik tokią prielaidą galima daryti.
- Bet mes tiek įvairių nelaimių matome, raginame žmones visaip su girtais vairuotojais kovoti...
- Tas sprendimas toks ne todėl, kad aš kitokios nuomonės laikausi, bet paprasčiausiai vertinu visus tos situacijos įrodymus. Kad jis (A.Dapkus - aut. past.) sėdėjo mašinoje, tai čia tik Impolio parodymai. Bet buvo ir kitų, gal keturių liudytojų parodymai.
- Iš ūkininko priteista neturtinė žala 3 tūkst. litų. Tiek kainuoja girto vairuotojo pažeminimas?
- Kodėl? Jis prašė daugiau. Bet viską sudėkime. Ir skausmas, ir visa kita. Konstatuota, kad žala padaryta sveikatai, o jeigu ji padaryta sveikatai, tai pagal įstatymus ji priteistina.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"