respublika.lt

Atominiai litai garuoja tyliai (papildyta)

(0)
Publikuota: 2010 kovo 22 07:53:09, Julius GIRDVAINIS, “Respublikos” žurnalistas
×
nuotr. 2 nuotr.
VADOVAS. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas apie tirpstančius atominius milijonus žino mažiau negu jo atstovas spaudai. Stasio Žumbio nuotr.

Ignalinos jėgainei uždaryti skirti šimtai milijonų litų tirpsta akyse, o už tai tiesiogiai atsakingas energetikos ministras Arvydas Sekmokas pripažįsta, kad žino mažiau negu jo atstovas spaudai. Seimo nariai kol kas tik piktinasi, o naujasis elektrinės direktorius jau ėmėsi veiksmų - kai kurie atominiai dokumentai atsidūrė prokurorų rankose.

 

Pinigų šokis

Oficialiuose dokumentuose ir ataskaitose gražiai parašyta, kad šie šimtai milijonų litų iš Lietuvos mokesčių mokėtojų kišenės yra specialiame IAE eksploatacijos nutraukimo fonde (ENF).

Esą tik taip milžiniškos lėšos itin saugios, nes per valstybinę įmonę Energetikos agentūrą jas valdo ne kokie privatininkai, o pati Energetikos ministerija.

Tačiau “Respublika” išsiaiškino, kad ENF lėšų dydis, visą laiką keistai šokinėjęs tai aukštyn, tai žemyn, pastaruoju metu tik mažėja.

Energetikos ministerijos duomenimis, 2008-ųjų vasarį šių pinigų buvo 231 mln. litų. 2009 metų rugsėjį jų staiga padaugėjo net iki 260 mln. litų, o praėjusių metų gruodžio 1-ąją sumažėjo iki 234 mln. litų.

Kiek ENF pinigų yra šiandien, kur jie investuojami, kokiame banke ir už kokias palūkanas laikomi, ar uždirba kitus pinigus? Pasirodo, šie iš pirmo žvilgsnio paprasti klausimai yra pernelyg sudėtingi net patiems fondo valdytojams.

Minus 10 milijonų

Energetikos ministerijos Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo skyriaus vedėjas ir ENF tarybos pirmininkas Antanas Budraitis “Respubliką” informavo, kad 2010-ųjų sausio 1-ąją fonde buvo 224 mln. litų. T.y. lygiai 10 mln. litų mažiau nei prieš mėnesį - 2009-ųjų gruodžio 1 dieną. Kur garuoja atominiai litai?

A.Budraitis paaiškino, kad ENF lėšų likutis sumažėjo, nes... jau nebėra įplaukų iš uždarytos IAE. Tačiau paklaustas, kodėl pinigų kiekis nepasiliko bent jau toks pat, koks buvo iki jėgainės uždarymo, fondo tarybos pirmininkas atsakė, kad tai ne jo, o Finansų ministerijos reikalas.

“Iš Finansų ministerijos gauname ataskaitas, bet skaičių neturiu po ranka. Taip pat mes nežinome net kur tie pinigai investuojami, - neslėpė A.Budraitis. - Be to, iš to likučio finansuojama dauguma IAE uždarymo projektų, kurių negalima finansuoti iš Europos Sąjungos pinigų. Šiemet 20 mln. litų skiriame vien Visagino priešgaisrinės apsaugos tarnybai ir pasieniečiams, kurie saugo elektrinę. Dar 43 milijonus skirsime Ignalinos darbo biržai”.

ENF nuostatuose minima įdomi sąvoka - “laikinai laisvos fondo lėšos”. Fondą administruojančios Energetikos agentūros vadovas Marijus Franckevičius sakė, kad šiemet projektams numatyta apie 70 mln. litų, tad tų laikinai laisvų lėšų turėtų būti net apie 150 mln. litų.

O gal ir visas dar neišgaravęs “likutis” - apie 224 milijonai. Kol numatyti pinigai dar nepervesti planuotiems projektams, visas fondo turtas tebėra laikomas tomis pat laikinai laisvomis lėšomis.

“Mes tik vykdome tai, ką nutaria ENF taryba, o fondo valdytojas juk yra Energetikos ministerija, - sakė M.Franckevičius. - Iš tikrųjų tas laisvas likutis, mano nuomone, galėtų būti panaudotas investicijoms ar terminuotam indėliui. Bet to jau reikėtų klausti energetikos ministro”.

Ministras - nežiniukas


- Ministre, kiek šiuo metu yra pinigų ENF? - “Respublika” paklausė energetikos ministro Arvydo Sekmoko.

- Negalėčiau nieko pasakyti, nieko pakomentuoti.

- Tačiau jūs 2009 metų birželio 16 dieną pasirašėte įsakymą, kuriuo patvirtinote ENF tarybos sudėtį, todėl turėtumėte žinoti ir apie fondo veiklą, lėšų panaudojimą?


- Praėjusių metų birželio 16-osios aš atmintyje nesinešioju, todėl nieko negaliu komentuoti. Aš neprisimenu praėjusių metų birželio 16-osios.

- Kokiame banke ir už kokias palūkanas laikomi laisvi ENF pinigai?

- Negaliu nieko jums pasakyti.

Apie IAE eksploatacijos nutraukimui skirtų šimtų milijonų likimą, pasirodo, daugiau už ministrą žino jo atstovas spaudai Kęstutis Jauniškis, kuris kitą dieną po “Respublikos” pokalbio su A.Sekmoku pasisiūlė atsakyti į rūpimus klausimus.

Iš atstovo spaudai “Respublika” gavo atsakymą, kad šių metų kovo 1 dieną ENF jau buvo 218 740 400 litų, iš kurių 82 833 600 litų sudarė laikinai laisvos lėšos.

Pasirodo, nuo sausio 1-osios iš šio fondo išgaravo dar apie 6 mln. litų, nors jie, pasak Energetikos ministerijos valdininkų, laikomi Lietuvos banke, valstybės iždo sąskaitoje, ir investuojami “Finansų ministerijos nustatyta tvarka”.

Ignalinos jėgainės uždarymo fondo taryboje yra ir šios įstaigos atstovė - Finansų ministerijos Biudžeto departamento Ūkio sektoriaus skyriaus vedėja Genovaitė Kraujelienė. Tačiau kadangi ji serga, ministerijoje niekas nieko nebežino apie ENF milijonų likimą.

IAE uždarymo užkulisių mistika jau sudomino ir naująjį jėgainės vadovą Osvaldą Čiukšį. Šeštadienį laikinai generalinio prokuroro pareigas einančiam Raimondui Petrauskui jis perdavė kai kuriuos dokumentus, kurie galbūt atskleis neskaidrų milijonų, skirtų elektrinės eksploatavimui nutraukti, panaudojimą ar net šių lėšų grobstymą.

Kęstutis Daukšys - Seimo Atominės energetikos komisijos narys:

Į ENF plaukia lėšos, kurias sumoka visi Lietuvos elektros vartotojai, mat dalis šių pinigų įdėta į kiekvienos parduotos kilovatvalandės kainą.

Energetikos ministras skyrė daug laiko kariauti su LEO LT, bet tai vis tiek  Lietuva privalo žinoti, kur ir kiek yra jos pinigų, kur ir kaip jie investuojami, valdomi. Tikrai labai įdomus klausimas, kur klajoja tos laikinai laisvos fondo lėšos. Jos turi būti ne laisvos, o paskolintos už geriausią procentą.

Algimantas Dumbrava - Seimo Atominės energetikos komisijos narys:

Kiek yra ENF lėšų? Gal apie 120 ar 100 milijonų. Kur jos laikomos? Nežinau, tik žinau, kad Ūkio (Energetikos - aut. past.) ministerijoje yra sudaryta komisija (fondo taryba - aut. past.), kuri kartkartėmis susėda ir sprendžia, kam naudoti tuos pinigus. Tikrai, tie pinigai galėtų daryti pinigus, turėtų būti geros palūkanos. Bet Seimo nariai mažai žino apie tą fondą, nes apie jį iš viso mažai kalbama.

Valdemaras Valkiūnas - Seimo Atominės energetikos komisijos narys:

Ignalinos uždarymo pinigai kažkur plaukia, svyruoja, o kiek jų jau iššvaistyta! Mane visada domina tos laisvos lėšos, bet kiek ir kur jų dar liko - nežinau. Išskyrus tai, kad yra vogimas ir korupcija.

Manau, tuos šimtus milijonų galėtume įdarbinti bent už 10 proc. per mėnesį. O jeigu net energetikos  ministras nieko nežino apie fondo pinigų likimą, reikia jį mesti lauk ir tegul juo užsiima Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Rimantas Sinkevičius - Seimo Atominės energetikos komisijos narys:


Žinau, kad IAE uždarymui pernai turėjome apie 640 mln. eurų su ES pinigais. Kur yra lietuviškos lėšos? Tai galima sužinoti tiems, kas domisi. Detaliai negalėčiau pasakyti. Energetikos ministerija buvo pateikusi lentelę, kiek yra pinigų, tačiau kokie parengti projektai - nepateikė. Gal jie ir patys to nežino. Mano duomenimis, ENF guli tikrai nemaži pinigai - gal apie 200 milijonų. Būtų gerai, jeigu jie būtų padėti į banką ir darytų kitus pinigus.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

+1 +6 C

-3 +3 C

+1 +4 C

0 +4 C

-3 +3 C

0-8 m/s

0-4 m/s

0-2 m/s