respublika.lt

Kaimo parduotuvėms gresia išnykimas

(0)
Publikuota: 2011 gruodžio 06 18:50:16, Dalia BYČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
PERSPEKTYVA. Kaimo parduotuvės gal ir neturi ateities, bet savų pirkėjų kol kas turi. Kazimiero Linkevičiaus nuotr.

Mažoms kaimo parduotuvėms - nelengvi laikai. Mažėja kaimuose gyventojų, mažėja pirkėjų. Ne vienos mažos kaimo parduotuvės savininkas išdrįsta prisipažinti seniai ant durų būtų pakabinęs spyną, jeigu ne pilkoji kaimo armija - stipraus alaus ir pigaus vyno mėgėjai.

Kaimo parduotuvės - ne ta parduotuvių kategorija, į kurias atvažiuojama apsipirkti iš kitur. Pagrindiniai pirkėjai yra to paties arba artimiausių kaimų gyventojai. Vieni užsuka pamiršę pirmo būtinumo prekę parsivežti iš miesto, bet daugumai tai yra vienintelė parduotuvė, kurioje nusiperka tai, kas būtina jų nereikliam stalui ir buičiai. Neturintys pasirinkimo kaimiečiai nesiginčija dėl prekės kainos ar kokybės. Miestas toli, kelionė brangi. Anot pardavėjų, tokie pirkėjai - nykstanti rūšis. „Išnyks jie, išnyksime ir mes“, - svarsto parduotuvių savininkai. Planuojančių verslą į ateitį tarp jų vienetai.

Vilioja nuolaidomis

Kudirkos Naumiesčio (Šakių r.) kooperatyvas Rusijos ir Lietuvos pasienio kaimuose yra įkūręs parduotuvių tinklą, kurio darbo organizavimas skiriasi nuo įprasto kaimo parduotuvėms. Pirkti nuolat ir daug šiam kooperatyvui priklausančiose parduotuvėse naudinga. Kuo daugiau perki, tuo daugiau gauni nuolaidų.

Tarkim, jeigu perki vieną kepaliuką duonos, už jį mokėsi daugiau, nei pirkdamas du ar net tris. Kontroliuoti šią sistemą padeda klientų kortelės. Kortelės turėtoju gali tapti kiekvienas pirkėjas, jos išduodamos toje parduotuvėje, kur žmogus dažniausiai apsiperka. Anot kooperatyvo vadovo Vadimo Žamoidino, iš maždaug dešimties tūkstančių gyventojų, gyvenančių teritorijoje, kurioje yra jų parduotuvės, kortelės išduotos per 6 tūkst. pirkėjų.

Kortelėse kaupiasi nuolaidos už įvairias akcijų prekes, perkant prekes, kurių galiojimo laikas baigiasi. Kiekvienas pirkėjas gauna vadinamąją gimtadienio nuolaidą už maždaug 100 litų apsipirkti parduotuvėje, kurios kortelę turi.

Kiek pinigų sukaupęs ir kiek gali pirkti, pirkėjas mato kasos kvite. Šio kooperatyvo kortelių turėtojas gali gauti kreditą apsipirkti. Už tą kreditą kas nors turi laiduoti. Kitaip sakant, net ir neturėdamas pinigų vietos gyventojas iš parduotuvės neišeis tuščiu krepšiu. Anot kooperatyvo vadovo, sukurtoji sistema atstoja kai kuriose kaimo parduotuvėse populiarius juoduosius skolininkų sąrašus.

„Visa mūsų sistema yra kompiuterizuota, visų prekių apskaita, galiojimo terminai yra suvesti į kompiuterius, pardavėjoms visai nesunku sužiūrėti, kurių prekių galiojimo terminai baigiasi. Pirkėjai taip pat nepamiršti. Kiekvienam mūsų kortelės turėtojui suteikiama gimtadienio nuolaida, už pirkinius galima gauti dovanų, dalyvauti loterijose“, - sakė V.Žamoidinas.

Anot V.Žamoidino, tai, ką jis sukūrė, nėra žaidimas, o normalus verslas, padedantis savininkui išgyventi, o pirkėjui pirkti pigiau. Vis dėlto kooperatyvo savininkas sako, kad sukurti kaime verslą sunku. Iš parduotuvių dalį klientų nuvilioja į kaimą tuntais plūstančios parduotuvės ant ratų. „Dauguma jų neturi išsipirkusios leidimų prekiauti tam tikrais produktais, cigaretėmis, alkoholiu, bet prekiauja ir „nuneša“ klientą iš po nosies sąžiningai dirbančiam verslininkui“, - apgailestavo kooperatyvo vadovas.

Kaimiečiai nereiklūs

Buktos kaime (Marijampolės sav.) šalia viena kitos stovi net dvi parduotuvės, viena didelė ir erdvi, kita maža ir neturinti iškabos. Parduotuvėlės savininkė Lina Martinavičienė tvirtino, kad iškabos nereikia. Tiksliau, kam reikia, tas parduotuvę randa, o iš kitur niekas neatvažiuoja.

Dažniausiai L.Martinavičienės parduotuvėje apsiperka pensininkai, perkamiausios prekės - duona, alus, vynas. Atsivežanti visko, ko žmonės prašo, bet po nedaug. Greta vyno lentynos yra brangesnio alkoholio skyrelis. „Jo beveik niekas neperka. Beveik visi kaimiečiai bedarbiai, daugiau perka gavę pensijas ir pašalpas“, - apgailestauja L.Martinavičienė.

Nė prie vienos prekės nėra etikečių, tad kainų reikia klausti. Moteris pigiau parduodanti savo prekes tada, kai pati jų gauna pirkti su nuolaidomis. Duonos taip pat visos neišperka, ji dažniausiai ne sudžiūva stovėdama lentynoje, o supelija. Keli kepaliukai sugedusios duonos mėtėsi žemiausioje lentynoje ir tądien, kai buvome užsukę. Sugedusią duoną pardavėja išmainanti su tiekėjais į šviežią, o visiškai sugedusią išmetanti.

„Pasenusią duoną išmainome į šviežią“, - pripažino ir didesnės, kur kas jaukesnės nei kaimynės kioskas Skirmai Kirtiklienei priklausančios parduotuvės darbuotojos. Moterys sako, kad jų parduotuvėje yra visko, ko jų pirkėjai ieško. „Va, ir ne visko“, - nusivylęs pro duris išgarma kaimietis, norėjęs nusipirkti kakavos ir jos neradęs. Vyras pas konkurentę net neužeina, nesitiki, kad kakavos čia ras.

Pasitempti verčia Lenkija


Pasak Sangrūdos seniūnijos (Kalvarijos sav.) seniūnės Marytės Skilandienės, užkampiu laikomos jų seniūnijos gyventojams pasirinkimas, kur apsipirkti, yra tikrai didelis. Kaime yra dvi parduotuvės. Dvi parduotuvės - jau konkurencija, o ten, kur konkurencija, išlošia pirkėjas.

Kita vertus, vos už 7 kilometrų nuo Sangrūdos yra Punskas. Kelias nuo Sangrūdos iki Punsko ir Lietuvoje, ir Lenkijoje asfaltuotas. Sėdai ir nušvilpei. Punskas net arčiau nei Kalvarija. „Punske nėra didelių prekybos centrų, tik mažos parduotuvės, tad kainos panašios, kaip ir Sangrūdoje, bet prekių ten daugiau, jų kokybė geresnė. Punske kai kurie mūsiškai ir benzino nusiperka“, - sakė seniūnė.

Aurelija NAŽIENĖ, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja:

Maisto tvarkymo subjektų, taigi ir parduotuvių, prekiaujančių maisto produktais, kasmet nežymiai daugėja. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) visus maisto tvarkymo subjektus (parduotuves, automobilines parduotuves, kavines, ir kt.) skirsto į mažos, vidutinės ir padidintos rizikos grupes. Didžioji dalis prekybos įmonių priskiriamos vidutinei rizikos grupei ir yra tikrinamos vieną kartą per metus. Be planinių patikrinimų, VMVT atlieka patikrinimus pagal skundus, dalyvauja reiduose kartu su kitomis kontrolės organizacijomis.

Šių metų lapkričio mėnesio duomenimis, be didžiųjų prekybos centrų, šalyje registruota 4722 parduotuvės, kuriose prekiaujama maisto produktais. Nuo metų pradžios šiose parduotuvėse buvo atlikta 4118 patikrinimų. 43 proc. visų patikrinimų nustatyta pažeidimų.

Šalyje registruotos 656 automobilinės parduotuvės. Šiais metais atlikta 318 jų patikrinimų. Patikrinimai su pažeidimais sudarė 20 proc. visų atliktų patikrinimų.

Didelių problemų dėl mažų kaimo parduotuvių nekyla. Lyginant 2009 metų, 2010 metų ir 2011 metų kontrolės duomenis, galima teigti, kad šių prekybos įmonių darbo kokybė gerėja.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jums kelia nerimą Lietuvoje patvirtintas „b raupų“ atvejis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur atostogavote šią vasarą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +18 C

+13 +17 C

+8 +13 C

+15 +20 C

+12 +19 C

+12 +14 C

0-9 m/s

0-11 m/s

0-7 m/s