respublika.lt

Kokį medų valgysime šį rudenį

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 28 18:19:35, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Ignas Jackevičius. Igno Jackevičiaus asmeninio albumo nuotr.

Šįmet bitininkai medaus derliumi ir pirkėjais džiaugiasi, tačiau pripažįsta, kad vis sunkiau konkuruoti su kinišku ar ukrainietišku medumi.

 

Svarbi ir prekės išvaizda

Kupiškio rajone kartu su broliu bitininkaujantis Ignas Jackevičius sako, jog norint turėti gerą derlių, reikia pačiam bitininkui labai stengtis. „Kupiškio krašte šįmet didesnis medaus derlius. Avilius vežiojame po medingus laukus ir stengiamės, kad bitės suneštų gerą medų. Per vasarą savo avilius pervežame apie 6 kartus po pievas. Paliekame avilius savaitei ar dviem. Šiemet gausiausia buvo pavasarinio medaus“, - tvirtino I.Jackevičius. Vaikinas sako, jog su medaus realizacija jokių problemų nejaučia, medų parduoda per internetą ir pirkėjų - labai daug.

„Daugiausia medaus parduodame Lietuvoje. Geriausia namie dirbti ir parduoti internetu. Per metus išvažiuojame į 10 mugių ir tiek. Į užsienį siunčiame šiek tiek, iš esmės į Norvegiją, Švediją“, - pasakojo bitininkas. I.Jackevičius sako, kad pirkėjams labai svarbi produkto išvaizda, kad būtų graži medaus pakuotė. Nebeužtenka plastikinio kibiriuko.

„Reikia gerai pasiruošti iš rinkodaros pusės, buvo atvejis, atėjo bitininkas ir klausia, po kiek medus, sakome - po 6 eurus. Šis atsako, kad parduoda po 4 eurus, bet niekas neperka, o mes iškart pardavėme. Labai svarbu medų apipavidalinti gražiai, - sakė I.Jackevičius. - Labai sveikas yra rugiagėlių medus, bet Lietuvoje tokio medaus būna mažai. Antroje vietoje pagal sveikumą - grikių medus.“

Paklaustas, kaip išvengiama bičių žūties dėl laukų purškimų, I.Jackevičius pasakojo, kad šiuolaikiniai ūkininkai labai geranoriški ir atsakingi bitininkų atžvilgiu. „Šįmet buvome labai maloniai nustebinti. Nuvežėme avilius į žieminių rapsų laukus. Ūkininkai mums prieš kelias dienas paskambino ir informavo, kada purkš laukus. Mane patį pakvietė pažiūrėti, su kokiais chemikalais purškia. Kad matytume, jog chemikalai - legalūs. Svarbu bendrauti, uždaryti avilius ir problemų nebus. Bitininkų Kupiškio rajone daugiau nei 150, tai jei prie avilių nebus rekvizitų, ūkininkams sunku nustatyti, kieno tai aviliai. Ūkininkai patenkinti, kad į jų laukus atvežami aviliai, mielai priima į savo valdas, nes bitės, apdulkindamos augalus, padidina derlių iki 30 proc.“ - aiškino bitininkas.

Iššūkis - konkuruoti su kinišku medumi

Raseinių rajone bitininkaujantis Dainius Šerkšnas sako, jog šiais metais pavasarinio medaus turėjo labai gerą derlių, liepų medaus - vidutiniškai, o grikių laukų medaus derlius - labai mažas dėl sausros. „Žmonės labiausiai mėgsta liepų medų, tokia jau tradicija. Pernai medaus kaina buvo nukritusi, šiais metais medaus kaina bus kaip daugiamečio vidurkio - kilogramas kainuos 6-7 eurus“, - teigė bitininkas. Ūkininkas pasakojo produkciją realizuojantis Lietuvoje - dalį produkcijos „Maximos“ parduotuvėse, o šįmet savą medų veš ir į Latviją, taip pat „Maximą“. Dar medų parduoda mugėse, parodose, parduotuvėlėms.

Didžiausias iššūkis bitininkams yra užsitikrinti pardavimo kanalus ir konkuruoti su kinišku, ukrainietišku medumi. „Būna parašyta medaus mišinys ES ir ne ES. Deda kokius 10 proc. lietuviško medaus ir kokius 90 proc. ukrainietiško arba kiniško. Tačiau vartotojai turi atkreipti dėmesį, kad užrašas „mišinys“ gali būti ir kai lietuviškas medus maišomas su uogomis, žolelėmis ir panašiai. Tai du skirtingi dalykai“, - sako bitininkas. Ūkininkas tikino, kad, pavyzdžiui, Skandinavijos šalys medaus neįsileidžia be muito, taip skatinami vietiniai bitininkai.

Medų reikia vertinti liežuviu

Šakių rajono bitininkas Žilvinas Macijauskas sako medaus derliumi nesiskundžiantis. „Lietuvoje medus apskritai yra labai geras, nes mes turime didžiulę gamtos įvairovę. Žmonės be reikalo maistą, medų vertina akimis ir ausimis, reikia vertinti liežuviu. Šio pasaulio problema, kad žiūrima į produkto ryškumą, gražią pakuotę, - sako bitininkas. - Keliaudamas pasaulio turguose visada ragauju maistą, normalu ragauti, o lietuviai pas mus nepratę ragauti. Medų reikia ragauti, bendrauti su pardavėju - tai dalis malonumo.“

Daug lietuviško medaus išvežama į Daniją, Vokietiją, Švediją. O Lietuvoje, t.y. savame krašte, pranašu nebūsi. „Europos Alpių medaus „brendas“ yra gerai prasuktas. Tokio medaus kilogramas kainuoja 30 eurų. Visas pasaulis žino, Alpių pievos ir lia lia. Pats po Alpes vaikščiojau, žiūrėjau augalėlius. Galiu pasakyti, kad Lietuvoje palei Nemuną pievose, palei Dubysą yra puikios pievos, ta pati švari gamta. Tik tas medus parduodamas pigiau“, - kalbėjo pašnekovas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s