Ukmergės rajone miškų urėdijos darbuotojai Kopūstėlių miške šią savaitę aptiko, jų teigimu, nelegalų sąvartyną. Apie tai jie informavo aplinkosaugininkus, o šie nepatingėjo patykoti slaptų šiukšlintojų. Pasirodo, šiukšles ten pila bendrovė „Ekonovus“, šiemet laimėjusi Ukmergės rajono savivaldybės skelbtą atliekų tvarkymo konkursą. Tiesa, bendrovės atstovai tvirtina turintys leidimą pilti šiukšles minėtoje teritorijoje. Aplinkosaugininkai tuo abejoja, nes leidimo nėra matę, ir ketina „Ekonovus“ griežtai nubausti. O aplinkos ministras Valentinas Mazuronis išsiaiškino, kad jokio leidimo nėra, todėl bendrovės laukia didžiulės baudos.
Sučiupo už rankos
Bendrovė „Ekonovus“ atliekų tvarkymo paslaugas rajonui turėtų teikti 5 metus, nes šiemet laimėjo konkursą. Tačiau gali būti, kad paslaugas ji teiks daug trumpiau, nes bendrovei gresia ne tik didžiulės baudos, bet ir licencijos praradimas.
Urėdijos darbuotojams pranešus, kad Kopūstėlių miške kažkas dideliais kiekiais pila šiukšles, aplinkosaugininkai patikrino šią informaciją ir įsitikino, kad taip iš tiesų ir yra. Surengus pasalą, įvykio vietoje buvo sulaikytas ką tik šiukšles išpylęs bendrovės „Ekonovus“ šiukšliavežės vairuotojas.
Šiukšlinti liepė vadovai
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės agentūros vedėjas Jonas Čivas „Respublikai“ pasakojo, kad vairuotojas nė neslėpė, esą šiukšles miške pilti jam liepė jo vadovai. Jei tai tiesa, tai motyvas galėtų būti tik vienas: taip pigiau, nes sąvartynai nemokamai šiukšlių nepriima. O miškas priima.
„Tačiau bendrovės atstovai tvirtina turintys visus dokumentus, įrodančius, kad jie toje miško vietoje turi teisę pilti šiukšles, ir žadėjo juos pateikti. Laukiame, kol pateiks. Jei nepateiks, tada bausime. O jei turi leidimą, tik jo nedeklaravo, tada nebausime. Tačiau ta vieta nėra tokia, kur būtų galima gauti leidimą pilti šiukšles. Leidimus išduoda Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas. Ukmergės rajone iš viso nėra numatyta vietos sąvartynui. Artimiausias yra regioninis - Elektrėnų savivaldybėje“, - paaiškino J.Čivas.
Pažado neištesėjo
Pasak aplinkosaugininko, miške suverstos buitinės atliekos iš gyvenamųjų būstų. „Ekonovus“ vairuotojas jam sakęs, kad į šiukšliavežę, priklausomai nuo šiukšlių rūšies, jų telpa nuo 9 iki 10 tonų. Miške jis mašinos turinį iš viso yra išvertęs 10 kartų.
Vakar ryte J.Čivas sakė sutaręs su „Ekonovus“ atstovais susitikti popiet ir apžiūrėti žadėtus dokumentus. Po susitikimo „Respublikai“ jis konstatavo: „Nieko neatnešė, sakė, kad dokumentų dar neturi“.
Tai - neįmanoma
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas Rolandas Masilevičius ką tik grįžo iš komandiruotės, todėl apie Ukmergės rajono atvejį yra girdėjęs tik aptakiai, tačiau įtaria, kad tai - nešvari istorija.
„Tokių leidimų pilti šiukšles miške nebūna. Jie negali būti išduodami. Bet kokiu atveju šiukšlės yra tvarkomos šiukšlių tvarkymo įmonėse arba sąvartynuose, jei nėra įmonių. Bet kokie kiti veiksmai, susiję su šiukšlėmis, yra baudos, žalos gamtai ir t.t. Net laikinai supilti šiukšles, kad jas būtų galima surūšiuoti, ne įmonėje ir ne sąvartyne negalima, nors apie konkretų Ukmergės rajono atvejį mažai žinau“, - sakė R.Masilevičius.
Paruošė savą versiją
Bendrovės „Ekonovus“ Vilniaus regiono vadovas Elmaras Milinavičius „Respublikai“ pateikė savo versiją. Pagrindinė jos esmė yra tokia: esą bendrovė miško aikštelę yra išsinuomojusi, tik padarė klaidą ir jos neįregistravo. Atseit dėl to ir kilo nesusipratimas bei skandalas. Jis taip pat pažadėjo, kad pateiks J.Čivui tai įrodančius dokumentus, bet vakar su juo susitikęs taip ir nepateikė.
„Mes Ukmergės rajone užsiregistravome kaip atliekų tvarkytojai ir gavome tam leidimą. Mes išsinuomojome karinės bazės teritoriją atliekų tvarkymui. Tačiau jos adreso į dokumentus neįtraukėme. O, pasirodo, tą reikėjo padaryti. Pagal visas aplinkosaugos taisykles, jei adresas būtų buvęs užrašytas, nebūtų buvę jokių problemų, ta karinė bazė atitinka atliekų tvarkymo sąlygas, nes yra dviejų metrų betono sluoksnis, greta - uždaras angaras, kuriame bus vykdomas perkrovimas. Mes ir žodinį sutikimą iš Aplinkos ministerijos gavome, kad atskiro leidimo nereikės. Norėdami padėti savivaldybei prieš Motinos dieną viską greitai sutvarkyti, mes į betonines aikšteles, o ne į mišką, išvertėme iš kapinių surinktas atliekas. O ten - ir žaliųjų atliekų, visokių šakų buvo, kurių regioninis sąvartynas nepriima. Todėl privalome jas išrūšiuoti ir priduoti į „Ukmergės vandenų“ dumblo cechą, o neišrūšiuotų ir jis nepriima. Sumaišytos buitinės atliekos su žaliosiomis“, - tvirtino E.Milinavičius.
Kapinėse - duona ir dešra
Tiesa, nelegaliame sąvartyne suversta tokių šiukšlių, kurios kelia abejonių, ar iš tikrųjų surinktos kapinėse: supelijusių duonos kepalų, dešrų, pieno maišelių, tuščių „bambalių“ ir t.t.
„Apie ką ir kalba. Ko ten tik neprikrauta. Ir senų padangų buvo prikrauta“, - tikino E.Milinavičius.
Anot jo, žaliųjų atliekų bendrovė iš viso neprivalėjo surinkti, tačiau savivaldybė prašė, kad kapinės iki Motinos dienos būtų sutvarkytos.
„Galėjome visai neišvežti. O kai padarėme gerą darbą, pasirodo, kad padarėme blogą. Mes toje karinėje bazėje šiukšles būtume laikę tik laikinai, kol jos bus išrūšiuotos. Jau jos pradėtos išvežti. Norėjome kaip geriau, atsitiko kaip visada“, - dūsavo „Ekonovus“ atstovas.
Pasak jo, „Ekonovus“ laimėjo atliekų tvarkymo konkursą Ukmergės rajone, nes pasiūlė mažiausią kainą iš visų dalyvių. Be to, kaina buvo mažesnė už anksčiau buvusiąją. Kiek pamena E.Milinavičius, bendrovė pasiūlė imti 173 litus už toną sutvarkytų šiukšlių.
Gina teršėjus
Ukmergės rajono vicemeras Regimantas Baravykas išsijuosęs gynė bendrovę „Ekonovus“.
„Jie išsinuomojo aikštelę būtent atliekoms tvarkyti ir dabar tvarkosi visus leidimus, popierius, licencijas, kad galėtų ten dirbti. Yra aplinkosaugininkai, kurie viską prižiūri. Kas čia gali žerti kokius priekaištus dėl privačios teritorijos?“ - stebėjosi vicemeras.
Perklausus, negi jis mano, kad bet kokioje privačioje teritorijoje galima įrengti sąvartyną, politikas sutriko.
„Savaime aišku, kad negalima, ir, kiek aš žinau, niekas ten sąvartyno nedaro. Aišku, aš ten nebuvau, tačiau esu įsitikinęs, kad bandoma sukelti ažiotažą, kad čia daroma kažkas nusikalstamo. Aplinkosaugininkai stebi viską. Jiems ši informacija žinoma ir bus padaryta viskas, kad nebūtų pakenkta aplinkai“, - tvirtino R.Baravykas.
Reikia griežtų bausmių
Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis iš pradžių sakė negirdėjęs apie Ukmergės rajone kilusį skandalą, tačiau pripažino, kad nelegalių šiukšlintojų Lietuvoje netrūksta.
„Miškuose šiukšlinimas lyg ir sumažėjo, bet nelegalių sąvartynų ten vis dar yra. Jeigu jų yra, vadinasi, ten kažkas pila. Čia aš įžiūriu kontroliuojančių institucijų, tarp jų ir mūsų, darbo broką, nes už tokius dalykus (nesvarbu, ar tai pavieniai gyventojai, ar bendrovės, laimėjusios atliekų tvarkymo konkursus) visi turi būti baudžiami visu griežtumu. Tai - akivaizdus nusikaltimas, kitaip negaliu pavadinti. Esu įsitikinęs, kad jei tokia veikla užsiiminėja įmonė, iš jos turi būti atimta licencija verstis tokia veikla. Plius piniginė bauda turėtų būti neabejotinai skirta. Apie Ukmergės atvejį nieko negirdėjau, tačiau tučtuojau viską išsiaiškinsiu. Kad būtų išduotas leidimas šiukšlinti mišką - labai abejoju“, - vakar priešpiet sakė V.Mazuronis.
Leidimo neturi
Ministras greitai išsiaiškino situaciją ir sudėliojo viską į savo vietas. Pasirodo, sąvartynas - tikrai nelegalus ir „Ekonovus“ gresia nemaži nemalonumai.
„Paaiškėjo štai kas. „Ekonovus“ visame Ukmergės rajone surenka atliekas. Ji iš tikrųjų kariniame dalinyje, tačiau valstybinio miško žemėje, išpylė apie 200 kubinių metrų atliekų. Bendrovė teigia, kad išpylė atliekas rūšiavimui ir kad kreipėsi į mūsų regioninį aplinkos departamentą dėl leidimo. Tačiau pirmas dalykas - departamentas neranda jokio kreipimosi. O antras dalykas - jei ir būtų toks kreipimasis, tai dar nėra leidimo išdavimas. O leidimo jokio nėra išduota, nes, norint išduoti leidimą, turi būti atliktas poveikio aplinkai vertinimas ir panašiai. Nieko tokio nebuvo padaryta“, - vardijo V.Mazuronis.
Kreipsis į teismą
Anot jo, tai reiškia, kad šiukšlės buvo piltos nelegaliai, todėl bendrovės laukia sankcijos.
„Už aplinkos teršimą - bauda nuo 5 tūkst. iki 10 tūkst. litų. Tada duodamas terminas, per kurį šiukšlės privalo būti pašalintos. Jeigu neišvežama, tai už kiekvieną toną atliekų skiriama papildoma bauda po tūkstantį litų. Dabartiniu metu regioninis departamentas rašo protokolą ir duos „Ekonovus“ į teismą, mat dėl didesnių sumų į teismą privaloma kreiptis. Tas papildomas tūkstantis litų skiriamas tam, kad už tuos pinigus būtų galima nusamdyti žmones, kurie atliekas išvežtų, jei to nepadaro šiukšlintojai. Ar bendrovei gresia licencijos praradimas - nežinau. Tačiau už tokius dalykus ją tikrai vertėtų atimti“, - sakė aplinkos ministras.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“