Sostinės Buivydiškių gatvės 14 namo gyventojai neseniai sulaukė, kaip jiems iki šiol atrodė, aktyvaus ir namo reikalais besirūpinančio žmogaus nuoširdaus raginimo išsirinkti daugiabučio įgaliotinį. Gyventojams buvo paaiškinta, kad įgaliotinis ne tik rūpinsis iškilusiomis problemomis, bet ir prižiūrės tvarką, sieks užtikrinti saugumą. Ta proga kiekvienam šio namo gyventojui buvo liepta pasirašyti ant popieriaus lapo. Nieko blogo neįtardami žmonės suraitė savo parašus pernelyg neskaitydami, ką pasirašo.
Pasijuto apgauti
Kai gyventojų parašai jau buvo sudėti, paaiškėjo, kad žmonės išsirinko ne namo įgaliotinį, bet su į savivaldybės rinkimus po liberalų sąjūdžio vėliava nesėkmingai ėjusios Loretos Čerbienės sukurta įmone „Namų vadyba“ sudarė jungtinės veiklos sutartį. Kitaip sakant, gyventojams apgaule buvo paskirtas naujas administratorius, nors priežiūros paslaugas ne vienus metus Buivydiškių g.14 namui teikia visai kita įmonė, kurios gyventojai nė neketino atsisakyti.
L.Čerbienės įmonės rankose atsidūrė ne tik Buivydiškių g.14 namo, bet ir Ozo g.19, Tujų g.7, Viršuliškių g.29, Viršuliškių g.55 bei Šv. Stepono g.29 namo gyventojai.
„Mus apgavo kaip mažus vaikus! Išdūrė lygioje vietoje! Trūksta žodžių - tai net ne apgaulė, o tikrų tikriausias sukčiavimas. Rinkome įgaliotinį, o, pasirodo, sudarėme sutartį. Aišku, patys kalti, kad neįsigilinome, kas tame lape buvo parašyta, tačiau apie jungtinę veiklą mums nebuvo užsiminta nė puse žodžio. Esame patenkinti dabartiniu namo administratoriumi ir tikrai nenorime, kad mūsų daugiabutį prižiūrėtų kažkokia kita įmonė“, - piktinosi į L.Čerbienės pinkles patekę gyventojai, šiuo metu su teisininkų pagalba siekiantys, kad jų pasirašytos sutartys būtų pripažintos negaliojančiomis.
Apgauti pasijutę gyventojai įtaria, kad L.Čerbienė taip siekia ir uždirbti, ir įgyti žmonių pasitikėjimą bei ateityje sulaukti jų palaikymo.
„Ji meluoja. Tuo dar kartą įsitikinome, kai sužinojome, kad ji rinko parašus ne tik iš mūsų namo gyventojų, bet ir iš mirusių žmonių. Nes kaip kitaip galima paaiškinti faktą, kad ant lapo su žmonių parašais puikuojasi pavardė ir parašas asmens, kuris yra miręs prieš 4 metus? Juk tai jau ne sukčiavimas, o rimtas nusikaltimas“, - susirinkimo metu tūžo Buivydiškių g.14 namo gyventojai.
Nemalonūs faktai
Narpliojant šią istoriją paaiškėjo kiti faktai, susiję su L.Čerbiene. Pasirodo, kai moteris įsteigė įmonę „Namų vadyba“ ir apgaulingai rinko iš gyventojų parašus, tuo pačiu metu ji dirbo (ir tebedirba) valymo organizavimo skyriaus viršininke bendrovėje „Gelsauga“, kuri priklauso valstybės įmonei „Lietuvos geležinkeliai“. Įdomu, ar šios įmonės vadovybė žino, ką tiesioginio savo darbo metu veikia jų pavaldinė L.Čerbienė?
Dar viena įdomi detalė - iki praėjusių metų vasaros L.Čerbienė dirbo įmonėje, kuri šiuo metu administruoja būtent Buivydiškių g.14 namą ir dešimtis kitų sostinės daugiabučių. Nors oficialiai teigiama, kad šią įmonę ji paliko abipusiu sutarimu, neoficialiai užsimenama, kad moteris buvo atleista dėl aplaidumo ir savo pareigų nevykdymo. Maža to, buvę darbdaviai L.Čerbienę yra padavę į teismą už įmonei padarytą žalą ir siekia iš jos prisiteisti 800 tūkst. litų kompensaciją.
„Taip, galiu patvirtinti, kad pas mus dirbusi L.Čerbienė aplaidžiai vykdė savo tiesiogines pareigas, dėl to įmonė patyrė didelių finansinių nuostolių. Be to, ši moteris kiršino kolektyvą, keletą mūsų darbuotojų įkalbėjo palikti bendrovę ir savo veiksmais juos taip pat įsuko į teismų maratoną“, - kalbėjo vienas buvusių L.Čerbienės vadovų.
Teigia dirbantys švariai
„Respublikos“ paprašyta pakomentuoti susidariusią situaciją, L.Čerbienė teigė, kad minimuose namuose gyvenantys žmonės panorėjo pakeisti namų administratorius, sudarė su jos vadovaujama įmone jungtinės veiklos sutartis, tačiau dabar teigia, kad nesuprato, kokį administratorių nori pakeisti.
Savivaldybėje jau buvo pasirašytas įsakymas išbraukti minėtus namus iš „Viršuliškių būsto“ administruojamų namų sąrašo ir perduoti bendrovei „Namų vadyba“, tačiau to įsakymo galiojimas skubos tvarka buvo sustabdytas.
„Šiuo metu gyventojams, norintiems pakeisti namo administratorių, tėra vienintelis kelias - surinkti daugumos namo gyventojų parašus ir sudaryti jungtinės veiklos sutartį su kitu administratoriumi, - aiškino L.Čerbienė. - Mes nieko neapgaudinėjome, viską darėme civilizuotomis priemonėmis. Buivydiškių g.14 namo gyventojai išsirinko įgaliotinį - jie jį pažįsta, jis gyvena ten labai seniai. Įgaliotinis įgaliotas jiems atstovauti - spręsti namo priežiūros klausimus, pasirašyti sutartis su administratoriumi. Įgaliotinis, kaip supratau, apklausė kelias įmones, gavo jų pasiūlymus ir pasirinko mūsų įmonę - buvo sudaryta jungtinės veiklos sutartis“.
Pašnekovė neneigė, kad ji dirbo „Viršuliškių būste“, iš kurio administravimo paslaugų dabar lyg ir atsisakė minėti namai. Gyventojai, anot jos, prisimena tiek ją, tiek dabar jos įmonėje dirbantį vadybininką.
„Aš buvau susirinkime, sakiau - žmonės, jūs žiūrėkite, ką pasirašote, - sakė L.Čerbienė. - Sprendžiant, ar sudaryti jungtinės veiklos sutartį, paprastai niekad nepasirašo visi iki vieno gyventojai - pakanka to, kad pasirašo dauguma. Tie nepasirašę dabar ir kelia visą šitą šurmulį“.
L.Čerbienės teigimu, keli gyventojai pareikalavo, kad įgaliotinis surengtų susirinkimą, kuriame prisistatytų naujasis namo administratorius. Ji ir vadybininkas atėjo prisistatyti, o nepatenkintieji ėmė reikalauti, kad nenori keisti administratoriaus - čia bus „Viršuliškių būstas“ kaip buvęs. Tada konstatavo faktą, kad žmonės yra apgauti, ir tuo pasinaudodami duoda į teismą įgaliotinius ir ją, kaip naujo administratoriaus vadovę.
Algirdas Glodenis, Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų teisininkas:
Sutartys su minėtų namų gyventojais buvo sudarytos paminant tikruosius daugiabučių gyvenamųjų namų bendraturčių interesus, juos suklaidinus ir pasinaudojus jungtinės veiklos teisinio reglamentavimo spragomis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad minėti veiksmai buvo atlikti veikiant ne daugiabučių gyvenamųjų namų bendraturčių, bet ūkio subjektų, siekiančių perimti daugiabučių namų bendrosios dalinės nuosavybės administravimą, iniciatyva ir interesais. Tai patvirtina faktas, kad daugiabučių gyvenamųjų namų Buivydiškių g.14, Ozo g.19, Tujų g.7, Viršuliškių g.29, Viršuliškių g.55, Šv. Stepono g.29 bendraturčiai, sužinoję sutarčių sudarymo faktą, kreipėsi į namo bendrosios dalinės nuosavybės administratorių su prašymais sustabdyti jungtinės veiklos sutarčių galiojimą ar ieškodami kitų būdų, kaip sustabdyti namo bendrosios dalinės nuosavybės administratoriaus pakeitimo procedūrą.
Visos anksčiau nurodytos aplinkybės neabejotinai patvirtina faktą, kad sutartys buvo sudarytos manipuliuojant daugiabučių gyvenamųjų namų bendraturčių pasitikėjimu, sąmoningai nutylint sutarčiai pasirašyti reikiamą informaciją bei kitais nesąžiningais būdais veikiant asmeninės naudos siekiančių ūkio subjektų interesais.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"