respublika.lt

Nuo plėšikų ginkitės Konstitucija

(0)
Publikuota: 2010 vasario 26 13:27:24, Sergejus TICHOMIROVAS, “Respublikos” žurnalistas
×

Lietuvoje veikiančios išperkamosios nuomos bendrovės elgiasi kaip nusikaltėlių gaujos, iš finansinių sunkumų prislėgtų žmonių, įmonių atimdamos ir pirktus daiktus, ir pinigus. Bankininkai taip elgtis neturi teisės. Jie pamina Lietuvos Konstituciją, o žmonės nė neįtaria, kad jie apiplėšiami pažeidžiant įstatymus.

Elgiasi kaip banditai

Šimtai tūkstančių lietuvių yra įsigiję prekių pasinaudodami lizingo bendrovių, už kurių dažniausiai stovi skandinavų bankai, pinigais.

Paprastai žmogus su banko atstovais pasirašo sutartį, pagal kurią kas mėnesį įsipareigoja mokėti tam tikrą įmoką. Mokėjimams sutrikus bankininkai atima žmogaus įsigytą prekę, nors jis ir būtų sumokėjęs bankui net 90 proc. šios prekės vertės.

Tokių istorijų apstu. Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos “Linava” duomenimis, 2009-aisiais krovininių automobilių Lietuvoje sumažėjo nuo 26 iki 20 tūkst.

Smaugia verslininkus

Panevėžio ekspedicijos ir transporto įmonės “Transdadus” vadovas Artūras Nersesianas galėtų valandų valandas pasakoti, kaip bankų lizingas sužlugdė jo verslą. Dar prieš kelerius metus “Transdadus” buvo klestinti bendrovė ir turėjo per 130 vilkikų ir 300 darbuotojų. Šiandien įmonė baigia tvarkytis bankroto dokumentus.

Kas nustekeno vieną iš krovinių pervežimų lyderių? Pasirodo, “Transdadus” buvo pasirašiusi išperkamosios nuomos sutartį su trimis bankais: “Swedbank”, SEB ir “DnB Nord”. Užklupus krizei, įmonė kreipėsi į bankus, kad šie atidėtų jos mokėjimus. Du skandinavų bankai sutiko su verslininkų siūlymu. Tačiau SEB atkakliai reikalavo padengti penktadalį 60 vilkikų vertės. O tai - milijonai litų. Panevėžio įmonei ultimatumas reiškė savižudybę. SEB nutraukė išperkamosios nuomos sutartį ir atsiėmė vilkikus. Dar viena lietuviška kompanija buvo sutraiškyta švedų kapitalo.

Bankai dažniausiai naudojasi tuo, kad žmonės nežino savo teisių, ir akiplėšiškai palieka tūkstančius gyventojų ir įmonių be nieko. Tai atsitiko ir su Rokiškyje veikusia transporto įmone “Galtonija”. Buvęs bendrovės vadovas Rytis Balčiūnas “Respublikai” pasakojo, kad atėjus sunkmečiui bankai pasiėmė kompanijos automobilius, tačiau verslininkų sumokėtų pinigų bankininkai net nesiruošė atiduoti.

“Teko grąžinti automobilius bankui, tad automatiškai žlugo verslas. Mūsų mėnesio įmoka buvo apie 100 tūkst. litų. Net nežinojau, kad įmonė gali pretenduoti į kažkokią dalį”, - prisipažino R.Balčiūnas.

Įstatymai - žmonių pusėje

Ar gali bankininkai taip savivaliauti? Teisininkas Antanas Šiupienius “Respublikai” teigė, kad bankas, atsiimantis išperkamosios nuomos būdu įsigytą daiktą, privalo arba grąžinti žmogui jau sumokėtą sumą, arba kartu su juo ieškoti abi puses tenkinančio sprendimo.

“Tačiau bankai atima iš žmogaus daiktą, o jo jau sumokėtų pinigų negrąžina. Lizingo bendrovės savivaliauja, o žmonės paliekami be nieko. Tai prasilenkia su Konstitucija, kur sakoma, kad nuosavybė yra neliečiama. Lizingo bendrovė paimtą daiktą parduoda, nepaisydama to, kad žmogus buvo sumokėjęs už jį dalį pinigų. Taip žmogaus sumokėtų įmokų dalį bankas tiesiog nusavina”, - sakė teisininkas.

A.Šiupienius yra visiškai teisus: kadangi asmuo mokėjo įmokas pagal išperkamosios nuomos sutarties sąlygas, jis gauna nuosavybės teisę į jau išpirktą daikto dalį. Tokiu būdu lizingo gavėjai ir lizingo kompanijos turėtų būti daikto bendraturčiai. Tačiau bankai spjauna į įstatymus.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus Felikso Petrausko teigimu, žmonės kreipiasi į jo vadovaujamą tarnybą su skundais dėl bankų savivalės. Tačiau pareigūnas “Respublikai” skundėsi, kad jo pavaldiniai gali tik retais atvejais peržiūrėti lizingo bendrovės ir asmens arba įmonės sudarytą išperkamosios nuomos sutartį ir pastatyti bankininkus į vietą.

Būsto savininkams taip pat neramu

Savivaliauja bankai ne tik su lizingo gavėjais, bet ir su būsto paskolą pasiėmusiomis šeimomis. Žmonių, turinčių problemų dėl kreditų būstui, apytikriai gali būti nuo 1,5 iki 3 tūkst. Visiems jiems gresia atsisveikinimas su pastoge.

Prekyba bankų nusavintu žmonių turtu tik įsibėgėja. Praėjusį mėnesį Lietuvoje buvo sukurta centralizuota duomenų bazė “Banksale”, kurioje galima rasti bankų išparduodamą turtą. Šioje bazėje kol kas tik maža dalis turto, kurį bankai atėmė iš žmonių ir įmonių. Bet jau dabar ten galima rasti keliasdešimt nekilnojamojo turto objektų, per 200 transporto priemonių ir per 400 statybos ir buitinės technikos įrenginių.

Išperkamosios nuomos įmonių didžiausi paskolų portfeliai (mln. Lt)*

“Swedbank” grupė                   3153
“SEB lizingas”                          3142
“DnB Nord lizingas”                  696
“Nordea Finance Lithuania”     416
“Danske lizingas”                     373

Iš viso                                     8289
* (2009 m. spalio duomenys)

Šaltinis: Lietuvos bankų asociacija

Algimantas KONDRUSEVIČIUS - Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos “Linava” prezidentas:

Lizingo kompanijos ir bankai žlugdo Lietuvos verslą. Bankai turėtų prisiimti kaltę už tai, kad kai buvo nepamatuotas augimas, jie nepakankamai įvertino riziką ir dalijo finansavimą į kairę ir dešinę. Kai užgriuvo sunkumai, bankai, kurie save vadina verslo partneriais ir pagalbininkais, tapo verslo žlugdytojais. Įmonės, kurios dar galėjo gyventi, mokėti mokesčius ir išlaikyti darbo vietas, buvo sužlugdytos dėl bankų nelankstumo. Yra daugybė atvejų, kai dėl bankų lizingo žlugo dešimtys transporto įmonių. Su “Transdadus” įmone buvo pasielgta kaip 10-ojo dešimtmečio pradžioje. Tačiau tuomet net reketininkai elgėsi korektiškiau nei dabar bankininkai.

Reinoldijus ŠARKINAS - Lietuvos banko pirmininkas:

Nebuvo nė vieno atvejo, kad bankai būtų iškraustę žmogų iš buto. O daiktas, kuris pasiimtas lizingu, kol neišmokėtos įmokos už jį, yra banko! Jei sumokėjai 90 proc. daikto vertės bankui, o jis iš tavęs nori jį atimti, tikrai surasi ir 100 proc.

Jeigu Konstitucija sako, kad žmogaus turtas yra neliečiamas, kodėl aš turiu jį liesti. Ką dar turiu paklausti?! Lietuvos žmonių informavimas apie jų teises neįeina į Lietuvos banko funkcijas!

Aš ne teisininkas ir nesprendžiu teisinių klausimų! Nemanau, kad bankai piktnaudžiauja. Ko dar?! Bankai nesavivaliauja, dirba pagal įstatymus ir jei kuris bankas pažeidė įstatymą, jis ir atsakys pagal įstatymą.

 

Paskaityti LR Konstituciją galite čia.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s