respublika.lt

Persisotinę bankai kelia sąlygas

(0)
Publikuota: 2014 birželio 12 08:43:15, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas

Lietuvos bankai krizės laikotarpiu sukaupė rekordinę 48 mlrd. litų indėlių sumą, bet paskolas dalija vangiai, o ir palūkanos už indėlius pastaruoju metu labai sumenko. Bankininkai nieko prieš palūkanas kilstelėti, bet tik tokiu atveju, jei pinigų savininkas neturės teisės bet kada netrukdomai juos atsiimti.

 

Lietuvos banko šių metų balandžio mėn. duomenimis, vien su namų ūkiais susijusių indėlių likučiai bankuose sudarė: vienadieniai - 13,2 mlrd. litų, sutarto termino - beveik 9,8 mlrd. litų. Už vienadienius indėlius bankai mokėjo, kaip ir pernai balandį, 0,02 proc. palūkanų, už terminuotuosius iki 2 metų indėlius palūkanos siekė 0,65 proc. (pernai - 1,01 proc.), už ilgesnio nei 2 metų termino - 2,76 proc. (pernai balandį buvo 3,40 proc.), tačiau pastarųjų indėlių suma tesiekia 610,7 mln. litų.

Premjeras Algirdas Butkevičius pirmadienį pietaudamas su bankininkais siūlė komerciniams bankams už ilgesnio termino indėlius taikyti geresnes palūkanas. Tačiau bankai iškėlė savo sąlygas - Lietuva turi pakeisti terminuotojo indėlio apibrėžimą, kad indėlininkas neturėtų Civilinio kodekso garantuojamos teisės bet kada nutraukti tokio indėlio sutartį.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas ramina: šiuo metu terminuotuosius indėlius bankuose laikantiems klientams sąlygos nesikeis.

„Tarėmės, kad tai būtų papildoma kategorija indėlių, už kuriuos žmogus galėtų gauti didesnes palūkanas, bet jis negalėtų vienašališkai nutraukti sutarties“, - bandė teisintis S.Kropas. Pasirodo, anksčiau Lietuvoje tokiomis sąlygomis terminuotieji indėliai buvo priimami ir netgi buvo populiarūs.

Bankininkai tikisi, kad Vyriausybė pakoreguos teisės aktus ir, Seimui pritarus, neatšaukiami terminuotieji indėliai Lietuvoje vėl atsiras, jų terminas galėtų būti 1-3 metai.

„Tokie terminai yra ir dabar, bet jei indėlininką išgąsdintų kokie nors neramumai finansiniame sektoriuje, jis atbėgęs gali pasiimti savo pinigus anksčiau, prarasdamas tik paskutinio ketvirčio palūkanas - jokių kitokių finansinių nepatogumų nėra. O, pavyzdžiui, Latvijoje per krizę už ilgalaikių sutarčių nutraukimą taikomos netesybos buvo papildomas argumentas klientams apsigalvoti, todėl ten reikšmingo pinigų išplaukimo iš bankų nebuvo“, - bankams naudinga kaimynų patirtimi dalijosi S.Kropas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kas po Seimo rinkimų bus Lietuvos premjeras?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +19 C

+13 +18 C

+15 +20 C

+22 +28 C

+23 +27 C

+15 +21 C

0-5 m/s

0-8 m/s

0-8 m/s