Apgalvotais rinkodaros ir reklamos triukais šiemet galėjo būti užmaskuota nauja valstybei brangiai kainuosianti afera, kuri kol kas ėmė dominti tik pavienius Seimo narius.
Pasimokius iš „Snoro“ banko uždarymo skandalo, Ūkio bankas šių metų vasario 12-ąją uždarytas kur kas elegantiškiau, o jau vasario 23-iąją skubiai parduotas Šiaulių bankui, kurio didžiausias savininkas yra Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), valdantis 19,57 proc. akcijų.
Žadėjo milijardus
Kur, kam ir kiek pinigų atiteko už parduotus Ūkio banko sveikuosius aktyvus, kur šios lėšos yra dabar? Šiaulių banko valdybos pirmininkas ir vienas iš akcininkų Algirdas Butkus jau kitą dieną po Ūkio banko veiklos sustabdymo, vasario 13-ąją, interviu „Respublikai“ kalbėjo apie įspūdingas sumas.
„Mūsų nedomina joks Ūkio bankas, o tik normalūs, geri jo aktyvai - paskolos, klientai, įsipareigojimai, darbas su turtu, projektais“, - tuomet kalbėjo A.Butkus. Paklaustas, kiek yra pasirengęs sumokėti už šį turtą, Šiaulių banko valdytojas greitai atsakė: „Kol kas nežinau, kiek ten būtų - 2 mlrd. ar 2,5 mlrd. litų“.
Paklaustas, o kas atsitiktų, jeigu Šiaulių banko pasiūlymas pirkti krizės ištiktą Ūkio banką būtų atmestas, A.Butkus piešė niūrų paveikslą.
„Mums nieko neatsitiks, o kas atsitiks su Ūkio banku, mums neįdomu. Aš tik žinau, kas bus su žmonėmis. Juos tampys du tris mėnesius, kol kažką kažkur išmokės. Ūkio banko žmonės tiesiog neteks darbo, kaip atsitiko „Snore“, - tvirtino A.Butkus.
Tomis dienomis Šiaulių bankas ėmėsi ir agresyvios reklamos kampanijos - pradėti vilioti labiausiai nuskriausti Ūkio banko klientai - pensininkai. Jiems siūlyta gauti banke įstrigusios savo pensijos dalį - iki 300 litų - avansu, bet su sąlyga - jeigu taps Šiaulių banko klientais.
Kai kurie ekonomikos ekspertai jau vien šioje rinkodaros operacijoje įžvelgė galimos aferos kontūrus, nes kito banko siūlomi pinigai avansu galėjo byloti apie išankstinį susitarimą sunaikinti Ūkio banką, o jo turtą tiesiog perimti.
Ir išties Ūkio banko turto perėmimo mašina pradėjo veikti žaibiškai. Lietuvos banko valdyba vasario 18 d. šią kredito įstaigą pripažino nemokia ir visam laikui atšaukė bankui išduotą licenciją.
Jau vasario 23 d. tarp Šiaulių banko, Ūkio banko laikinojo administratoriaus Adomo Audicko ir valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ sudaryta Turto ir įsipareigojimų perdavimo sutartis, o kovo 3-iąją - baigiamasis jos aktas.
„Po intensyvių derybų šalims pasiekus susitarimą nemokaus banko problema pirmą kartą išspręsta tokiu būdu, kuris sudaro sąlygas jau artimiausiu metu atkurti bankinių paslaugų teikimą Ūkio banko klientams. Svarbiausias trumpojo laikotarpio tikslas pasiektas - absoliuti dauguma žmonių ir įmonių vėl galės netrukdomai disponuoti savo lėšomis, laikytomis Ūkio banke“, - džiaugėsi Lietuvos banko valdytojas Vitas Vasiliauskas.
Ir nė žodžio apie tai, kad Šiaulių bankas už dyką perėmė ne tik Ūkio banko turto už 1,9 mlrd. litų, bet ir 2,7 mlrd. vertės įsipareigojimus, kurie mokesčių mokėtojų pinigais apdrausti per valstybinę įmonę Indėlių ir investicijų draudimas.
Nieko nemokėjome!
- Kiek Šiaulių bankas sumokėjo už gerąją Ūkio banko dalį, buvote pasirengę net pakloti 2-2,5 mlrd. litų? - vakar „Respublika“ paklausė Šiaulių banko valdytojo Algirdo Butkaus.
- Nėra jokio sumokėjimo, vyksta procesas, visokie kitokie dalykai. Toks sandėris neįvykęs, tai nėra kažkoks mokėjimas. Bankrutuojančią įmonę perki ir dar kažką moki?
- Tačiau Šiaulių bankas Ūkio banko sveikąją dalį perėmė vasarį, o Lietuvos bankas tik balandžio 18 dieną pranešė, kad kreipsis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo Ūkio bankui.
- O kas yra sustabdyta banko veikla - juk tai tas pats bankrotas!
- Tai Šiaulių bankas nemokėjo jokių pinigų nei už turtą, nei už valstybės apdraustus indėlius?
- Mes perėmėme dalį įsipareigojimų, dalį aktyvų, dalį pasyvų, bet tas perėmimas yra toks, kad jį dar reikia įvertinti. Kaip čia reikia mokėti, jeigu tu kiek paėmei indėlių, tai tiek paėmei ir paskolų. Kur čia koks pirkimas, Jėzus Marija!
Beje, po Ūkio banko pyrago suraikymo Lietuvos banko valdytojui V.Vasiliauskui džiaugiantis vėl veikiančiais bankomatais buvo įvykdyta dar viena įdomi operacija.
Finansų ministerija išleido 799 mln. litų tikslinę Vyriausybės obligacijų emisiją, kurią išpirko Šiaulių bankas už lėšas, jam tiesiogiai pervestas iš Indėlių ir investicijų draudimo fondo. Ar tai reiškia, kad, leidusi pasiimti svetimą turtą ERPB valdomam bankui, jam Lietuva dar liks ir skolinga apie 800 mln. litų?
Kol kas žinomas tik aiškus atsakymas dėl Ūkio banko blogosios dalies, kurios vertė gali siekti mažiausiai 400 mln. litų. Ji tikrai liks našta mūsų valstybei.
Kvepia vagyste
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas vakar „Respublikai“ patvirtino, kad Ūkio banko išparceliavimas jam primena galimai įvykdytą nusikaltimą.
„Kodėl už įgytą didelės vertės turtą Šiaulių bankas iki šiol nieko nesumokėjo, Seimas gal dar spės pradėti tirti šį mėnesį, - teigė B.Bradauskas. - Man ši istorija kol kas yra labai panaši į stambią vagystę vidury dienos, kuri niekam nesukėlė jokių įtarimų. O man kelia, nes Šiaulių bankas pasiėmė tik valstybės apdraustus indėlius, t.y. jie niekuo nerizikavo“.
B.Bradauskas tvirtino, kad rinkdamasis tinkamą Ūkio banko turtą Šiaulių bankas ėmė ne bet ką. Seimo komiteto vadovas sakė, kad, pavyzdžiui, net Ukmergės rajono savivaldybės turėtos 5 mln. litų sąskaitos Šiaulių bankas atsisakė.
„Regis, šių pinigų niekas neturėtų priskirti prie blogosios Ūkio banko dalies, bet Šiaulių bankui perimant riebiausius kąsnius už dyką tie keli milijonai, matyt, buvo ne pinigai, - piktinosi B.Bradauskas. - Bankų aferos jau persikelia į tokį neįtikėtiną lygį, o Lietuvos bankas tyli. „Snoro“ istorija, Ūkio banko turto reikalai rodo, kieno pusėje išties yra Lietuvos bankas. Tikrai ne močiutės, kuri skaičiuoja paskutinius centus duonai ir varškei“.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"