respublika.lt

Už krizę baudžiami tik žmonės

(0)
Publikuota: 2010 birželio 16 15:16:12, Olava STRIKULIENĖ, “Respublikos” žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
ATSAKOMYBĖ. Regis, pasaulinė ekonomikos krizė užgulė tik paprasto verslininko, o ne bankininkų pečius. Vyginto Skaraičio nuotr.

Pasaulinė ekonomikos krizė, į skolas įklampinusi komercinių bankų klientus, teismo sprendimu nėra laikoma nenugalima jėga, automatiškai atleidžiančia verslininkus nuo prisiimtų įsipareigojimų bankams.

Kita vertus, jei pasaulinė krizė nėra netikėta kosminė katastrofa, kodėl jos artėjimo nepastebėjo Lietuvos valdžia, atsakinga už šalies ūkio ir finansų sektoriaus plėtrą? Kur konkrečių valstybės valdininkų asmeninė atsakomybė? Kodėl mūsų šalyje finansines katastrofas priverstas prognozuoti tik eilinis gyventojas?

Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo teisėjas Andrius Ignotas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje 38 m. verslininkas, nukentėjęs nuo pasaulinės ekonomikos krizės ir todėl neišgalintis kas mėnesį komerciniam bankui “Swedbank” mokėti apie 17 tūkst. litų palūkanų ir grąžinti apie 3 mln. litų paskolą, prašė teismo pripažinti pasaulinę krizę nenugalima jėga (force majeure). Ir įpareigoti banką pakeisti tris kredito sutartis. Kad metams būtų atidėtas kredito įmokų mokėjimas. Klientas metus mokėtų tik palūkanas.

Sukūrė precedentą

Teisėjas, pirmą kartą susidūręs su tokio pobūdžio byla, panašių pavyzdžių bandė ieškoti Lietuvos teismų praktikoje. Tačiau nerado. Bankų skolininkai jau kreipiasi į teismus, kad pasaulinė krizė būtų pripažinta nenugalima jėga, tačiau jų ieškiniai dar nagrinėjami. Teisėjo A.Ignoto sprendimas kol kas tik pirmas. Sukuriantis precedentą, kad visa atsakomybė už pasaulinę finansų krizę užverčiama ant eilinio žmogaus pečių. Tai neguodžia žmonių, ne dėl savo kaltės tapusių bankų skolininkais. Todėl verslininkas žada teismo sprendimą apskųsti Vilniaus apygardos teismui. Vienintelė paguoda - kol sprendimas neįsiteisėjęs, bankas negalės nutraukti su nemokiu klientu paskolos sutarties ir atimti iš žmogaus nekilnojamąjį turtą.

Baltijos tigro apmulkinti

 

Kaip 38 m. verslininkas pakliuvo į bėdą? Ar savo noru? Toli gražu. Žmogus apie artėjančią pasaulinę finansų krizę nebuvo laiku informuotas nė vieno mūsų valstybės valdininko. Nė vieno valstybės tarnautojo. Atvirkščiai. Valdžia, pradedant finansų sektoriaus klerkais, kalbėjo tik apie spartų mūsų ekonomikos atsigavimą. Apie Baltijos tigro šuolį.

Todėl eilinis Lietuvos pilietis verslininkas drąsiai ėmė iš banko tris kreditus. Drąsiai prisipirko nekilnojamojo turto. Ir nuomojo patalpas. Ir staiga - katastrofa. 2008-ieji. Pasaulinė krizė. Niekieno nelaukta. Neprognozuota. Verslininkas iki 2009 m. dar vykdė savo įsipareigojimus bankui. Tačiau išsibėgiojo nuomininkai. Likę neišgali laiku susimokėti už nuomą.

Ar bus nubaustas bent vienas valdininkas?

O kur dabar dingo valdininkai, valstybės tarnautojai, chorais suokę tik apie mūsų ekonomikos vis greitesnį augimą? Kodėl jie neanalizavo situacijos? Kodėl pražiopsojo krizės artėjimą? Neatliko savo tiesioginių pareigų? Gal ir juos reikia bausti? Juk turime atitinkamą straipsnį.

Pagal Baudžiamojo kodekso 229 straipsnį, valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, dėl neatsargumo neatlikęs savo pareigų ar jas netinkamai atlikęs, jeigu dėl to valstybė, juridinis asmuo ar fizinis asmuo patyrė didelę žalą, yra baudžiamas. Jam gali būti atimta teisė dirbti tam tikrą darbą. Užsiimti tam tikra veikla. Gali būti skirta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų.

J.Veselka prognozėmis netiki

Seimo narys, buvęs ekonomikos ministras Julius Veselka, paklaustas, kodėl net ir už pasaulinę ekonomikos krizę savo kišene turi atsakyti eilinis žmogus, tik nusijuokia:

- Niekas negali atsakyti už pasaulinę ekonomikos krizę. Bet kažkodėl atsako pats mažiausias žmogus. Toks kapitalizmas. O krizes sukelia finansiniai rykliai. Nedidelė grupelė, vartanti milijardus ir sukelianti krizes slaptuose uždaruose kabinetuose. Manote, jie atsakys? Jie sau cigarus rūkys ir viskį gers. Nei Iljičius, nei Adolfas jų nenugalėtų. Ką? Ar jie durniai, kad atsakytų? O oficialios vyriausybės, parlamentai yra tik teatrai, į kuriuos nukreipiamas žmonių pyktis. Visokios finansų ministerijos - tik priedangos. Kaip gaidžiui šiukšlyne leidžia pasikapstyti. Juk šiukšlyne irgi reikia kapstytis. Jei nebūtų oficialių valdžių, žmonės imtų lupti kailius tiems, kurie iš tikrųjų sukelia pasaulines krizes.

- Norite pasakyti, kad oficialios valstybių valdžios yra tik priedangos organizacijos? Tai už ką Lietuvos mokesčių mokėtojai išlaiko tokią armiją ekonomistų valstybės tarnautojų, net Finansų ministeriją turi, Lietuvos banką, jei jie nesugeba prognozuoti artėjančių finansinių krizių?


- Jei bus labai striuka, jei žmonės, nukentėję nuo pasaulinės krizės, labai reikalaus, gal pasodins kelis valstybės tarnautojus. Kad nuramintų piliečius. Kirtimų čigonė tobuliau prognozuoja finansines krizes. Viskas yra farsas.

- Bet už tą farsą mokesčių mokėtojai moka valstybės tarnautojams atlyginimus. Per tą farsą realūs žmonės įklimpsta komerciniams bankams į skolas. Netenka turto. Pasėdėtų koks nors Lietuvos valstybinis ekonomistas dvejus metus už grotų, kad neatliko savo pareigų, iškart baigtųsi visi farsai.


- Gaila, kad pas mus už viską atsako pats mažiausias žmogus. Jis iš tikrųjų nieko negalėjo numatyti.

Prognozavo, tik niekas neklausė


Ekonomistė Aušra Maldeikienė pasipiktino, kad neva niekas Lietuvos valdžioje negalėjo prognozuoti ar pastebėti artėjančios pasaulinės krizės ir sąžiningai perspėti eilinius gyventojus.

- Nesąmonė, - piktinosi A.Maldeikienė. - Ekonomikos vadovėliuose krizių požymiai yra surašyti. Aš studentams per paskaitas skaitau. Net data buvo nurodyta, kada krizė prasidės. 2007 metais!

Diktavo pati ekonomikos perkaitimo logika. Perkaitimas buvo klasiškas. Vadovėlinis. Nedarbo lygis buvo labai mažas. Didėjo ekonomikos augimas. Didėjo infliacija. Matėsi, kad tuoj pat bus krizė. Pati esu rašiusi komentarus, kad tuoj bus krizė.

Finansų ministerijos specialistai Gedimino Kirkilo Vyriausybės laikais buvo parengę prognozę, kad krizė tuoj bus. Kubilius pats tas prognozes paviešino Kirkilo laikais. Niekas Finansų ministerijos specialistų neklausė. Nors Kirkilo Vyriausybė privalėjo imtis priemonių, politikai privalėjo įspėti žmones. Bet ką rinkome, tą turime. Ir politikų, žinojusių, kad artėja ekonominė krizė, reikia paklausti, ko tylėjo. Kodėl niekas ant Kirkilo nešaukė? Tai ir jo moralinė atsakomybė.

- Tik moralinė?

- Taip. Politikas nėra valstybės tarnautojas.

Egidijus Bičkauskas - Signataras, teisininkas:

Baudžiamojo kodekso 229 straipsnis yra problema, kurią reikia spręsti. Tai valdžios atsakomybės problema. Vyriausybė “in corpore” prisiima tik politinę atsakomybę. Tikrosios atsakomybės, kuriai būtų galima taikyti Baudžiamojo kodekso 209 straipsnį, nėra. Nes Vyriausybė “in corpore” prisiima kolektyvinę atsakomybę.

O Baudžiamasis kodeksas yra individualizuotas. Kolektyvinė bausmė nėra taikoma. Aš tą problemą jau anksčiau kėliau. Kad pas mus atsako ne konkretus žmogus, ne Vyriausybės vadovas, o Vyriausybė “in corpore”. Atsakingi visi, o kartu - niekas. Bausti pagal Baudžiamąjį kodeksą nėra ko.

Siekiau, kad už Vyriausybės priimtus ir vėliau paaiškėjusius klaidingus sprendimus būtų atsakingas Vyriausybės vadovas. Išskyrus tuos atvejus, jei jis, Vyriausybei priimant kolektyvinį sprendimą, kuris padarė žalos, balsavo “prieš”. O jei balsavo “už”, turi prisiimti konkrečią atsakomybę už valstybės gyventojų patirtą žalą.

Niekas čia Lietuvoje jo nepasodintų už grotų dvejiems metams, bet būtų konkretizuota individuali atsakomybė. O dabar kas? Niekas neatsako. Vien Finansų ministerija kiek priskaldys malkų, bet neatsakys.

Labai džiūgavau, kad ankstesnį finansų ministrą Algirdą Šemetą “ištarabanijome” iš Lietuvos ir atidavėme Europai. Kiek jis malkų priskaldė, kiek prigąsdino niūriu veidu. Bet niekas asmeniškai neatsakys. Tarkime, už kokį nors ūkio ministro klaidingą projektą, Vyriausybės kolegialiai patvirtintą. Vien per vieną Seimo kadenciją kartais pasikeičia du, trys ūkio ministrai. Kas supaisys, kuris iš tų ministrų pasiūlė klaidingą projektą?

Man gaila tų žmonių, kurie Vyriausybę laiko labai protingu ir geru dėde. Aš irgi taip maniau kadaise. Dabar pasidariau realistas, netgi daugiau pesimistas savo natūra.

Kur visi ekonomistai analitikai, sėdintys valdžioje? Sinoptikai pas mus protingesni. O analitikai - kaip horoskopų meistrai. Kaip spėliotojai, buriantys iš kavos tirščių. Vertinu juos labai skeptiškai.

Valdžia tik nori, kad piliečiai kuo mažiau judėtų. Jūs tik sėdėkite ir tylėkite. Tik nekaišiokite mums pagalių į ratus. Man tiesiog gaila žmonių.

Na ir kas, jei pripažintų teismas, kad ne eilinis žmogus, bet šalies Vyriausybė kalta? Nes nenumatė pasaulinės ekonomikos krizės. Na ir kas, jei pripažintų? Nuostolius juk dengtų ne valdžia. Ne konkretus valstybės vadovas ar valstybės tarnautojas. Vėl mes patys dengtume. Mokesčių mokėtojai.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių minčių sukėlė žinia apie G.Palucko NT Brazilijoje ir Turkijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+9 +15 C

+10 +18 C

+11 +19 C

+18 +23 C

+20 +28 C

+23 +27 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s