Tiems, kurie prie sunkmečiu sumažėjusios algos nori vieną kitą litą prisidurti pardavinėdami jiems patiems priklausančias kolekcines vertybes, gali tekti skaudžiai nusivilti - Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pareigūnai už tokią veiklą gali pareikalauti susimokėti baudą.
Pastaruoju metu ne vienam ilgus metus įvairias vertybes rinkusiam ir kai kurias iš jų pardavinėjusiam kolekcionieriui teko per prievartą apsilankyti VMI ir susimokėti baudą neva už neteisėtą ekonominę veiklą.
Kolekcionavimą vadina verslu
Vienas Vilniuje gyvenantis kolekcionierius “Respublikai” pasakojo, kad vasarį irgi lankėsi Mokesčių inspekcijoje. Čia jo buvo paprašyta pateikti dokumentus apie pajamas už 2003-2008 metus. Priežastis kolekcionierių apstulbino - pasirodo, žmogų iškvietė todėl, kad jis sau priklausančias retenybes pardavinėjo interneto svetainėje-aukcione. Inspektoriai tvirtino, kad tai yra neva neregistruota ūkinė komercinė veikla, ir pasiūlė už gautas pajamas susimokėti mokesčius.
“Atsiuntė raštą patikrinti ir pasakė, kad čia viskas dėl aukciono. Pradėjau aiškinti, kad pardavinėju savo turtą, esu kolekcionierius ir dar 2002 metais savo kolekciją esu deklaravęs kaip šeimos turtą. Kadangi visos įplaukos plaukė į mano asmeninę sąskaitą, į šį faktą atsižvelgta nebuvo. Jie (inspektoriai - aut. past.) aiškino, kad iš tiesų esu ne kolekcionierius, o verslininkas. Vėliau prasidėjo visos tos procedūros: per tris savaites atliktas patikrinimas, turėjau deklaruoti pajamas už praėjusius metus, sumokėti mokesčius, savo pomėgį įregistruoti kaip individualią veiklą”, - “Respublikai” savo vargus dėstė pašnekovas.
Apie 20 tūkst. litų apyvartos per metus turėjusiam vilniečiui teko susimokėti 4 tūkst. litų mokesčių ir 500 litų baudą. Nors kolekcio-navimas paprastai traktuojamas tik kaip pomėgis, pašnekovas tuo užsiima dar nuo 1990-ųjų, VMI apie tai esą nenorėjusi girdėti.
Individualią veiklą įregistravęs kolekcininkas dabar gyvena nežinioje, nes kolekcinėms prekėms paprastai įsigijimo dokumentų nėra, viskas vyksta iš rankų į rankas ir sąskaitų niekas neišrašo. Nors įstatyme esą ir nurodyta, kad perkant prekę užsienyje gali būti surašytas laisvos formos dokumentas, iš kurio turėtų būti aiškus ūkinės operacijos turinys, konkrečių nurodymų, kaip tie dokumentai turėtų atrodyti, esą nėra.
Moneta, verta detektyvo
Panašų scenarijų teko patirti ir kolekcionieriui iš Kauno, tačiau šis finansiškai nukentėjo mažiau. Savo interneto svetainėje perkantis ir parduodantis vertybes kolekcionierius dienraščiui pasakojo, kad pirkėjais apsimetę VMI inspektoriai neva norėję įsigyti 350 litų kainuojančią monetą. Susitikus akis į akį, šie ištraukė pažymėjimą ir pareiškė, kad pažeidžiamas įstatymas, asmuo užsiimantis neregistruota ūkine komercine veikla, todėl liepė susimokėti 500 litų baudą.
“Dar pavasario pradžioje gavau elektroninį laišką, kuriame pirkėjas teigė norintis kolekcinę vertybę padovanoti broliui gimtadienio proga. Susidariau įspūdį, kad pirkėjas apie tai mažai išmano, todėl man buvo keista, kad perka brangią monetą už 350 litų. Keista buvo ir tai, kad į susitikimą atėjo du pirkėjai, sandorio atlikti nusivedė į automobilį, - detektyvą primenančią istoriją pasakojo pašnekovas. - Jie padavė pinigus ir pakišo inspekcijos pareigūno pažymėjimą. Liepė pasirašyti protokolą, pažymintį, kad perkamas daiktas, ir patikino, kad nieko iš to nebus, tačiau vėliau patikrino banko sąskaitas”.
Peržvelgus kelerių metų sąskaitų išrašus, rasta tik keletas banko pervedimų už senoviškų banknotų, monetų ar medalių pardavimą. Iš kolekcionieriaus mokesčių už vykdytą veiklą nereikalauta, nes visa apyvarta nesiekusi 8 tūkst. litų ribos per metus - pagal įstatymą tiek gali siekti neindividualios veiklos neregistruoto turto pardavimo pajamos. Vis dėlto kolekcionieriui teko susimokėti 500 litų baudą už esą vykdytą neregistruotą ūkinę komercinę veiklą.
Statistika
2008 m. vykdytų patikrinimų metu asmenims surašyti 13 administracinių teisės pažeidimų (ATP) protokolų, skirta 5 tūkst. litų baudų, o pagal vieno operatyvaus patikrinimo metu surinktą medžiagą atlikto mokestinio patikrinimo metu dėl nedeklaruotų pajamų apskaičiuota 75,7 tūkst. litų mokesčių ir delspinigių suma.
2009 m. per I ketvirtį atlikti 23 operatyvūs patikrinimai, 7 mokestiniai tyrimai. Vykdytų patikrinimų metu asmenims surašyti 13 ATP, iš jų 6 dėl neregistruotos veiklos ir 7 dėl kitų pažeidimų. Pagal surašytus ATP protokolus dėl vykdytos neregistruotos veiklos skirta 3 tūkst. litų baudų.
Vaimira Jakienė - Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja:
Iš interneto svetainių, teikiančių tik tarpininkavimo paslaugas (aukcionų, skelbimų puslapių), renkama informacija apie asmenis, vykdančius prekybą ar teikiančius paslaugas internetu. Ši informacija analizuojama ir vertinama siekiant nustatyti, ar fiziniai asmenys prekiaudami ar teikdami paslaugas užsiima ūkine komercine veikla, t.y. ar iš tokios veiklos gauna nuolatinių pajamų.
Atlikus operatyvų patikrinimą nustatyta, kad viename interneto aukcione dalyvavęs asmuo vykdė ūkinę komercinę veiklą, gavo daugiau kaip 20 tūkst. litų pajamų, jų nedeklaravo ir nesumokėjo mokesčių. Po atlikto patikrinimo minėtas asmuo pateikė deklaracijas ir sumokėjo visus mokesčius.
Atkreipiame dėmesį, kad remiantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymu gyventojo vykdoma veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį, yra laikoma individualia veikla. Nuo šios veiklos pajamų gyventojas turi mokėti mokesčius. Gyventojas individualią veiklą gali vykdyti nustatyta tvarka įregistravęs individualią veiklą, įsigijęs verslo liudijimą arba nustatyta tvarka informavęs mokesčių administratorių.
Gyventojų, įregistravusių individualią veiklą, pajamoms taikomas vienas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas. Jis skaičiuojamas nuo skirtumo, kuris gaunamas iš gautų ar uždirbtų individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus. Jeigu pajamos iš vykdomos individualios veiklos per paskutinius 12 mėn. viršija 100 tūkst. litų, gyventojas turi registruotis kaip PVM mokėtojas ir mokėti pridėtinės vertės mokestį.
Parengta pagal dienraštį "Respublika".