Statistikos departamentas paskelbė, kad pirmąjį šių metų ketvirtį, priešingai nei pernai, šalies nefinansinės įmonės uždirbo pelno. Ir gana nemažai. Tačiau ekonomistai “ramina”, kad tai toli gražu nereiškia krizės pabaigos ar kokių nors Vyriausybės nuopelnų.
Vidinė devalvacija
Statistikos departamento atlikto nefinansinių įmonių finansinių rodiklių tyrimo duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį įmonės dirbo pelningai. Jų pelnas sudarė 703,6 mln. litų. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kuris buvo nuostolingas, pelnas padidėjo beveik 6 kartus ir, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, kuris taip pat buvo nuostolingas, padidėjo 1,2 karto.
Pelningai dirbo daugelio ūkio sektorių įmonės. Daugiausia pelno uždirbo elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo veiklos, didmeninės prekybos ir telekomunikacijų įmonės.
Gal tai reiškia, kad sunkmetis Lietuvoje pagaliau baigėsi ir net paprasti žmonės pagaliau pajus lengvesnį gyvenimą? Specialistų teigimu, tokios viltys - visiškai nepagrįstos. Be to, anot jų, Vyriausybė prie įmonių pelningumo visiškai neprisidėjo. Gal todėl politikai iš valdančiosios koalicijos, paprastai nepraleisdavę progos girtis tariamais nuopelnais kovojant su krize, šįkart progą dar kartą pasigirti praleido.
“Kai BVP krenta 15 ir daugiau procentų ir nėra karo, kristi ekonomikai nebėra kur. Toliau jai kristi neįmanoma, jei ekonomika nėra uždara. Antras dalykas: pasaulio ekonomika šiek tiek stabilizavosi, todėl stabilizuojasi ir mūsų eksportas. Tad galima konstatuoti, kas pas mus nieko stebuklingo nevyksta. Jei pasaulio neištiks antra krizės banga (o pasaulio ekonomistai tokią galimybę svarsto), pamažu galbūt po procentą pradėsime augti. Bet apskritai ekonominė padėtis išlieka labai liūdna (išskyrus infrastruktūrinius darinius, kurie gauna pelną), nes dėl vidinės devalvacijos smarkiai sumažėjo namų ūkio perkamoji galia. Trumpai tariant, praėjusio ketvirčio įmonių rezultatai tikrai nėra Vyriausybės nuopelnas, nes ji makroekonominės politikos nevykdo”, - konstatavo profesorius, ekonomistas Povilas Gylys.
Vyriausybė nekalta
Tuo tarpu Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Julius Veselka aiškina, kad tai - Vyriausybės nuopelnas. Tiesa, dėsto tai ironiškai.
“Vyriausybės nuopelnas yra tik tas, kad dabar yra įsidarbinimo problema. Dėl tos priežasties verslo pasaulis sumažino dirbtinai atlyginimus, atleido iš darbo dalį darbuotojų be išeitinių pašalpų “abipusiu susitarimu”, todėl gavo dalį pelno veltui. Ir dar prisidėjo tai, kad iš dalies atsigavo eksporto rinkos. Bet jei kas iš Vyriausybės aiškins, kad tai jų nuopelnas... Cha cha cha”, - nusikvatojo J.Veselka.
Vyriausybė nesugebėjo sužlugdyti
Kęstutis JASKELEVIČIUS - ekonomistas, socialinių mokslų daktaras:
Kai kuriuose sektoriuose atsirado pelnas, nes padidėjo paklausa užsienyje. Todėl pagerėjo eksporto rodikliai. Tačiau jei kas nors iš Vyriausybės pareikš, kad tai jų nuopelnas, jokiu būdu nesutikčiau. Tai paprasčiausiai yra atskirų įmonių sugebėjimas net ir tokiomis sąlygomis gelbėtis per eksportą. Pasakyčiau taip: nepaisant Vyriausybės pastangų sužlugdyti šalies ūkį, kai kurios įmonės sugebėjo atsilaikyti.
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"