Esantys užsikrėtę lytiškai plintančiomis infekcijomis mano ir anonimiškai išsitirti Lietuvoje pageidauja vos 11-12 metų sulaukę vaikai. Net trečdalis šių infekcijų diagnozuojama asmenims iki 25 metų, vis dažniau - ir nepilnamečiams. Daugėja sifiliu užsikrėtusių nėščiųjų. Šie faktai ypač verčia nerimauti medikus.
Užsikrečia net paaugliai
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko teigimu, nors sergamumas LPI pastaruoju metu Lietuvoje mažėja, registruojama tik ledkalnio viršūnė. Mat daug užsikrėtusių žmonių nejaučia jokių simptomų ir nesikreipia į gydytoją. Tačiau net ir oficialūs duomenys nedžiugina. Pavyzdžiui, pagal sergamumą sifiliu 2010 metais Lietuva pirmavo Europoje: sergamumo rodiklis buvo du kartus aukštesnis nei Europos vidurkis. Pastaraisiais metais jis šiek tiek mažėjo ir dabar daugiau žmonių nei Lietuvoje sifiliu serga tik Rumunijoje ir Maltoje.
Epidemiologinės situacijos Lietuvoje analizė rodo, kad daugiausiai LPI diagnozuojama 20-34 metų žmonėms, dažniau vyrams nei moterims. Vyrai dažniausiai teigia, kad užsikrėsti galėjo nuo atsitiktinio ir nepažįstamo asmens, moterys - kad nuo pastovaus partnerio. LPI užsikrėtę vyrai prisipažįsta per pastaruosius 12 mėnesių turėję 2-3 lytines partneres, moterys - vieną. Didžioji dalis užsikrėtusiųjų nenaudoja prezervatyvų ar tai daro labai retai.
Nerimą kelia tai, kad kiekvienais metais atskleidžiama LPI tarp moksleivių: pernai nustatyta 10 sifilio, 13 gonorėjos, 3 chlamidiozės atvejai. 24 sifilio ir 7 ŽIV atvejai patikros metu pernai nustatyti nėščiosioms.
Trūksta žinių ir pagalbos
Pasak Lietuvos medicinos studentų asociacijos Nacionalinės reprodukcinės sveikatos ir AIDS komiteto koordinatorės Aistės Mikalauskaitės, jauni žmonės dažnai įsitikinę: jei turėjo lytinių santykių tik kartą, LPI jiems negresia. Apklausos parodė, kad net 42 proc. merginų mano, jog vienkartinė kontracepcija - geriausias apsaugos būdas ir nuo nėštumo, ir nuo LPI. Maždaug tiek pat merginų, pirmą kartą eidamos į pasimatymą, kuris gali baigtis intymiais santykiais, labiau rūpinasi kūno higiena nei apsisaugojimo priemonėmis.
Bendrovės „Endemik diagnostika“ vadovės Eglės Marciuškienės teigimu, jaunimas tirtųsi dėl LPI, tačiau bėda ta, kad pagal galiojančius teisės aktus kraujo paėmimas yra intervencinė procedūra, tad jos nepilnamečiams negalima atlikti be tėvų ar globėjų sutikimo.
„Kartais mums elektroniniu paštu rašo net 11-12 metų vaikai, jie teigia įtariantys, kad užsikrėtė, pavyzdžiui, ŽIV, ir klausia, ar galėtų anonimiškai išsitirti. Kaip mums elgtis? Mes jų negalime priimti. Kur tam vaikui kreiptis? Galbūt turėtų egzistuoti kabinetai, į kuriuos paaugliai galėtų kreiptis ir be tėvų - tada LPI jiems būtų diagnozuojama ir gydymas skiriamas anksčiau“, - teigia E.Marciuškienė.
Nepilnamečių, kuriems diagnozuotos LPI, skaičius Lietuvoje (be įgimtų atvejų)
Infekcija 2009 m. 2010 m. 2011 m. 2012 m.
ŽIV 2 2 1 0
Sifilis 15 14 0 10
Gonorėja 10 3 4 5
Chlamidiozė 4 0 1 3
Šaltinis: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
Algirdas ŠUMILA, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro gydytojas dermatovenerologas:
Kokio amžiaus paaugliai Lietuvoje pradeda lytinį gyvenimą? Mano studentų atlikta vyresnių moksleivių apklausa parodė, kad trečdalis jų jau turi lytinių santykių, juos pradeda maždaug 16 metų. Ir jaunimo sergamumas LPI gana didelis, nes paauglystėje didesnė partnerių kaita. Be to, apsisaugoti merginos dažniau renkasi ne prezervatyvus, kurie galėtų apsaugoti nuo LPI, o kontraceptines tabletes. Jos labiausiai bijo pastoti, o apie ŽIV bei kitas LPI net nesusimąsto. Tačiau realybė tokia, kad niekaip nepasireiškianti chlamidinė infekcija, jeigu negydoma metų metus, gali komplikuotis sąnarių ligomis, akių uždegimu, nevaisingumu.
Esmeralda KULIEŠYTĖ, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė:
Jau senokai stengiamės atkreipti dėmesį į LPI plitimą tarp jaunimo. Šis reiškinys nestebina, nes jaunimas - lytiškai aktyvių žmonių grupė. Manome, jog šiuo metu aktualiausia yra jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų problema. Neseniai apklausėme apie 500 moksleivių bei studentų, kaip jie vertina dabartines reprodukcinės sveikatos paslaugas. Paaiškėjo, kad moksleiviai nori jiems skirtų kabinetų, kuriuose galėtų saugiai pasikonsultuoti su gydytoju, išsitirti, išgirsti atsakymus į rūpimus klausimus. Dabar jaunuoliai nenori eiti pas gydytoją, jie siunčia nuotraukas, prašo pakonsultuoti internetu.
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Būkime sveiki“