Tabako rūkymas yra viena iš rimčiausių mirties priežasčių, kurių galėtume išvengti. Tabako epidemija kasmet nusineša 6 milijonus gyvybių, kurių 600 000 – pasyvaus rūkymo aukos. Jeigu nebus imtasi veiksmų, 2030-aisiais rūkymas pasiglemš 8 milijonus žmonių gyvybių.
Šių metų gegužės 31-ąją, pasauliui minint Dieną be tabako, Pasaulio sveikatos organizacija siekia atkreipti visuomenės dėmesį į tabako industrijos veiksmus, trukdančius sklandžiai vystyti nerūkymo politiką. Galbūt nematome ir nejaučiame, bet tabako gamintojai aktyviai tęsia rinkodaros veiklą mūsų šalyje.
Pasaulio sveikatos organizacija primygtinai rekomenduoja kovoti prieš tabako pramonės veiksmus ir visomis pastangomis kontroliuoti tabako epidemijos plitimą pasaulyje. Svarbu nepamiršti, kad dideli šių dienų rūkymo statistikos rodikliai – meistriškas tabako industrijos ir reklamos vilkų darbas. Žiniasklaida, verslas ir nepelno siekiančios organizacijos kviečiamos vienytis ir gegužę skelbti nerūkymo mėnesiu!
Pasitikrinkime plaučių užterštumo laipsnį!
Anglies monoksido kiekis iškvėptame ore gali nustatyti rūkaliaus plaučių užterštumo laipsnį. „Camelia“ vaistinės gegužės mėnesį keliose Vilniaus bei Kauno vaistinėse suteikia galimybę pasitikrinti, ar plaučiai vis dar gerai atlieka savo funkciją.
Anglies monoksidas (CO) yra nuodingos dujos, kurių negalime užuosti ar pamatyti. Kai rūkalius įkvėpia tabako dūmų, CO absorbuojamas iš plaučių į rūkaliaus kraują. CO pavojingas, nes jungiasi su hemoglobinu raudonuosiuose kraujo kūneliuose ir 200 kartų stipriau prisitvirtina prie hemoglobino nei deguonis. Tokia konkurencija žalinga, nes trukdo žmogui gauti reikiamą kiekį gyvybiškai svarbaus deguonies. Norintieji dalyvauti CO matavimuose gali suspėti registruotis gegužės mėnesio „Camelia“ akcijų leidinyje nurodytose vaistinėse.
Laikykime gėlę rankoje vietoj cigaretės, kad tabako industrija negalėtų mumis manipuliuoti!
Pasak Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovės Ainos Adomaitytės, mintis gegužės 31-ąją rūkančioms moterims dalinti gyvas bei popierines gėles kilo 2010-aisiais, kuomet Pasaulio sveikatos organizacija Dieną be tabako skyrė moterims. Akcijoje buvo pabrėžiama, kad moterims rūkymas sukelia net tris kartus didesnę žalą negu vyrams.
Akcija tęsia savo žygį ir šių metų gegužės 31-ąją planuoja išdalinti rekordinį – 25 000 – popierinių gėlių kiekį visuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose bei 3 000 gyvų gėlių Kaune, Šiauliuose ir Vilniuje.
Jeigu ir Jūs norite prisidėti prie akcijos įgyvendinimo, gegužės 31-ąją rūkančių artimųjų cigaretę pakeiskite į gėlę!
Akcijos mecenatas: www.Nerukysiu.lt