Siekiant padėti kuo didesniam ratui žmonių sveikti nuo priklausomybės alkoholiui, šiais metais toliau plečiamas priklausomybių konsultantų tinklas. Paslaugas nuo pavasario planuojama pradėti teikti dar šešiose savivaldybėse - Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat Tauragės, Švenčionių, Vilniaus bei Klaipėdos rajonuose. Projektas finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų, jam įgyvendinti skirta 84,8 tūkst. eurų.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje vis dar stigmatizuojami priklausomybių turintys žmonės, o neretai - ir jų šeimos. Klaidingai manoma, kad priklausomybė yra tik valios stoka, tačiau gydytojų yra pripažinta, kad tai - liga, ir ją būtina gydyti.
„Tad ypač svarbu, kad kreiptis į priklausomybių konsultantus žmonės gali be gydytojo siuntimo, konsultantai dirba tik mokslu pagrįstais metodais, laikosi anonimiškumo ir konfidencialumo principų. Priklausomybių konsultantai suteikia žmonėms motyvacijos keistis, mokslu pagrįstų žinių bei kitokią pagalbą atpažįstant ir įveikiant priklausomybę. Per pastaruosius dvejus metus konsultantai padėjo daugiau nei 2 tūkstančiams žmonių, todėl akivaizdu, kad šį projektą būtina plėtoti“, - sako ministras A. Veryga.
Priklausomybių konsultantai, atsižvelgdami į besikreipiančio žmogaus situaciją, gali pasiūlyti konkrečiai jam aktualias paslaugas - nuo patarimų ir informacijos suteikimo iki trumpųjų intervencijų, stebėsenos.
Pasak Priklausomybės ligų specialistų asociacijos vadovo Gyčio Jurevičiaus, po gydymo ar reabilitacijos grįžusiems žmonėms priklausomybių konsultantai teikia ir palaikomąsias konsultacijas.
„Konsultantus, turinčius išsilavinimą psichologijos ar socialinių paslaugų srityse, skatiname organizuoti ir pagalbos grupes. Tai plačiai taikomas ir pasiteisinęs pagalbos priklausomiems žmonėms būdas. Bendruomenės ir panašaus likimo žmonių palaikymas yra labai svarbus motyvacinis veiksnys sveikimo kelyje“, - sako G. Jurevičius.
Priklausomybių konsultantų teigimu, į juos kreipiasi ne tik jau stipriai priklausomi žmonės, bet ir tie, kurie jaučia, kad alkoholio vartojimas tampa rizikingu.
„Padėti jiems galime tik tuomet, kai visiškai vieni kitais pasitikime. O įgauti klientų pasitikėjimą ir padėti jiems keistis konsultantams labai padeda anonimiškumo užtikrinimas“, - sako Vilniuje dirbantis priklausomybių konsultantas Martynas Marma.
Priklausomybių konsultantų tinklas pradėtas kurti 2017 metais.
Priklausomybių konsultantai, prieš pradėdami dirbti, turi išklausyti akredituotą mokymo programą, jų veikla grindžiama „žemo slenksčio“ paslaugų teikimo principu.
„Priklausomybės nepaiso nei žmogaus amžiaus, nei lyties, nei išsilavinimo - susidurti su žalingo alkoholio vartojimo rizika gali kiekvienas. Šią problemą spręsti vienodai svarbu tiek didžiuosiuose miestuose, tiek regionuose. Tad priklausomybių konsultantų tinklo plėtra yra išties svarbus žingsnis mažinant priklausomų žmonių skaičių“, - sako vienas iš Alytaus priklausomybių konsultantų Virgis Tamulionis ir ragina žmones nedelsti ieškoti pagalbos.
Šiuo metu priklausomybių konsultavimo paslaugos teikiamos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Marijampolėje, taip pat Kauno, Vilkaviškio, Anykščių bei Pakruojo rajonuose. Projektas paremtas sėkminga Lenkijos patirtimi, kur šiuo metu veikia per 2 tūkst. priklausomybių konsultacinių punktų (kabinetų), finansuojamų daugiausia iš savivaldybių biudžetų.
Steigti priklausomybių konsultacijų punktus skatinama ir Lietuvos savivalda. Tose savivaldybėse, kuriose nėra fondo lėšomis įsteigtų priklausomybių konsultacinių punktų, šiam tikslui bus panaudojama valstybės specialioji tikslinė dotacija savivaldybėms.