Naujausiais visuomenės apklausų duomenimis, visų laikų rekordą pasiekė premjeras Andrius Kubilius. Juo jau nepasitiki net 88 proc. šalies gyventojų. O populiariausia visuomenės veikėja tradiciškai išliko prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija “Baltijos tyrimai” paskelbė visuomenės apklausų duomenis, kaip liepą buvo vertinami visuomenės veikėjai, institutai ir partijos. Palyginti su birželiu, pastebimi nemenki pokyčiai.
Populiariausia išliko prezidentė D.Grybauskaitė, tačiau visuomenės pasitikėjimas ja sumenko 3 proc. Seimo pirmininkė Irena Degutienė, praradusi vos 1 proc. pasitikėjimo, smuktelėjo į 3-iąją vietą.
Kiek pakito ir autsaiderių trejetukas. Gale - A.Kubilius, Arūnas Valinskas, o 3-iąją vietą nuo galo Vytautui Landsbergiui užleido Valdemaras Tomaševskis. Liūdniausia premjerui. Juo birželį nepasitikėjo “vos” 84 proc. Lietuvos gyventojų, o liepą - 88 proc.
Apklausa atlikta naujienų agentūros ELTA ir dienraščio “Respublika” užsakymu
Kam Lietuvoje nesiseka - žmonėms ar valdžiai?
Pasitikėjimas įstatymų leidžiamąja ir vykdomąja valdžia artėja prie nulio. Kur riba, kurią pasiekus Seimas, Vyriausybė privalėtų pasitraukti? Apie tai “Respublika” kalbėjosi su Vilniaus universiteto profesoriumi Romu LAZUTKA.
- Prezidento institucija formuoja užsienio politiką, o kasdieniam gyvenimui įtaka didelė pagal įstatymus nenumatyta. Užsienio politikos visuomenė nejaučia, bet prezidentė Dalia Grybauskaitė populiari. Kodėl?
- Reitingams, ko gero, daugiausia įtakos turi pats prezidento postas. Prezidentui netenka priimti svarbių sprendimų dėl kasdienio žmogaus gyvenimo, jis tik pasirašo įstatymus, jis nėra atsakingas už savo kasdienius darbus. Prezidentas duoda galutinį įvertinimą ir ne visada pateikia alternatyvą. Jeigu ir pasirašo nepopuliarų sprendimą, turi galimybę pasiaiškinti, kad šiuo metu tai geriausias variantas. Kai kurie žmonės pyksta, bet ir pateisina: o kur prezidentui dėtis, jis kitos išeities neturi.
- Prezidentui nesunku būti mylimam?
- Ko gero. Bet reikia sugebėti ta institucija pasinaudoti, kad būtum mylimas. Prezidentai, tarp jų ir Grybauskaitė, eidami į tą postą suprato savo galias, suprato, kaip elgtis su visuomene, kaip kalbėtis su žiniasklaida, kad savęs nediskredituotų ir žmonės nenusiviltų. Bet tai nereiškia, kad taip bus visada. Prisiminkime, kaip buvo su Amerikos prezidentu Džordžu Bušu. Iš pradžių jo reitingai buvo didžiuliai, o paskui jis tapo pajuokos objektu pačioje Amerikoje.
- Dabar Vyriausybe pasitiki vos 8 proc. gyventojų. Kaltas tik škvalas?
- Premjero institucija yra nepalankesnė aukštiems reitingams išlaikyti, bet jeigu jau reitingai nusirito iki 8 proc., reikia pasakyti, kad daug kas priklauso ir nuo žmogaus. Mūsų premjeras arogancijos turi. Žmonės tai mato ir jaučia. Premjero klasikinė frazė: “Mes darome reikalingus sprendimus, nesvarbu, kad jie yra skausmingi ir nepopuliarūs, bet jie yra reikalingi”. Joje yra užuomina, kad žmonės yra kvaili, neišmano, nori prastų dalykų ir prasti dalykai būtų populiarūs, o reikalingi sprendimai yra nepopuliarūs.
Premjero prielaida, kad žmonės yra neišmanėliai ir kvailiai, yra labai pavojinga politika ir ji atsispindi reitinguose. Negerai, kai Vyriausybės vadovas moka tik kalbėti per radiją, bet nesugeba priimti šaliai reikiamų sprendimų, o dėl to problemos didėja.
- Ar yra riba, iki kurios reitingai gali kristi, ir kas gali nuspręsti, kada vadovui reikia daryti išvadas ir palikti postą?
- Tai gali nuspręsti tik pats premjeras ir jo partija. Kai kam partijoje gali būti labai naudinga, kad premjero reitingai labai žemi. Partijose vyksta kova dėl valdžios. Galime daryti prielaidą, kad Irenai Degutienei yra labai gerai, nes daugėja galimybių užimti partijos vadovo postą, tapti premjere. Bet, be jos, yra ir daugiau partijos narių, kurie tikisi to paties. Tiems, kuriems tie postai negresia, turėtų būti gaila, kad premjero reitingai lemia mažesnius visos partijos reitingus.
- Seimo reitingai taip pat yra labai žemi, panašūs kaip premjero, ar tai taip pat institucijos bėda?
- Manau, kad tikrai ne. Seimo reitingai dažniausiai priklauso nuo keleto parlamentarų išsišokimų. Seimo reitingai pakiltų, jeigu kiekvienas jo narys padoriai elgtųsi viešumoje. Yra daug Seimo narių, kurie tyliai dirba savo darbą, bet tas jų darbas neatsveria skandalistų, kurie neretai tuo daro sau reklamą.
Kalbino Dalia BYČIENĖ