Neskaldykime Europos savo per daug radikalia pozicija. Labai blogai, kai kažkas kursto psichozę, kad mes esame pafrontės valstybė, lyg kažkas mus nori okupuoti, lyg dar kažkas, kad kažkokia teroristinė valstybė ar panaši gali sukelti dar daugiau baimės. Ne, Lietuva yra nepriklausoma valstybė.
Kaip jūs žinote, aš rėmiausi trim atgimusios Lietuvos kertiniais tikslais: atgimusiai Lietuvai nepriklausomybę, nepriklausomai Lietuvai demokratiją ir demokratiškai Lietuvai žmonišką gyvenimą. Ir Lietuva yra nepriklausoma, yra NATO ir ES narė, yra kolektyvinių sistemų narė, jinai visateisė ir stipri grandis ir ji nėra vienui viena arba kažkokia pafrontės valstybė. Ar staiga kažkas pasiūlė, jog reikėtų panikuoti ir nesusimąstyti, kad aplinkui yra galingos kolektyvinės jėgos ir jinai gali būti tų kolektyvinių jėgų darniu nariu, o ne disponuojančia nare. Tai, žinote, užsienio ir gynybos politikoje tikrai labai svarbu jausti kolektyvinės gynybos prasmę ir nekelti panikos, nekelti baimės ir nekomplikuoti Lietuvos visuomenės gyvenimo.
Neįtikėtina, kad demokratiškos šalies vadovui gali šauti į galvą mintis pastatyti paminklą demokratijos laužytojui A.Smetonai. Neįtikėtina! Antanas Smetona ir Antanas Sniečkus turi bendrą bruožą - abu jie priklausė vienpartinių diktatūrų valdymams, abu jie buvo demokratijos priešai. Staiga pamanyti, kad A.Smetonos paminklas Vilniuje galėtų vienyti tautą? Atsiprašau, čia demonstruojamas menkas istorinių žinių supratimas. Geriau pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui.
Europos Vadovų Taryboje nagrinėjama itin daug vyriausybinio lygio klausimų, todėl į posėdžius turėtų vykti ne prezidentas, o premjeras.
Lietuvoje Konstitucinis Teismas išplėtojo šalies politinės sistemos apibrėžimą, pasakydamas, kad Lietuva yra parlamentinė Respublika su kai kuriais pusiau prezidentizmo bruožais. Tačiau mūsų šalyje Konstitucija keičiama neformaliai, nes prezidentė prisiima vis daugiau valdžios, todėl šalis tampa vos ne prezidentine valstybe.
Formaliai Europos Vadovų Tarybą vadinasi Europos valstybių ir vyriausybių vadovų taryba. Jau šešerius metus šita teisė, kad Lietuvai atstovautų premjeras, yra uzurpuota. Svarbiausios institucijos valstybėje iš tiesų yra Seimas ir Vyriausybė, todėl būtina atstatyti konstitucinį balansą.
Ar teisinga tuo metu nesiųsti net ambasadoriaus į Gegužės 9-osios minėjimą Maskvoje?
Didžioji Britanija sakė: „Didžioji Britanija neturi nei amžinų priešų, nei amžinų draugų. Jos amžini yra tik interesai.“ Lietuva turėtų suvokti giliai ir prasmingai, kad Berlyno naujų sienų formavimas Europoje yra prastas ženklas, todėl reikia ieškoti visų įmanomų būdų, kad situacija keistųsi, ir ypač su kaimyninėmis valstybėmis.
Dalis kalbos, pasakytos penktadienį vykusiame Lietuvos socialdemokratų partijos suvažiavime, dalis minčių - iš interviu žurnalistams
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“