Seimo narys Naglis Puteikis registravo pataisą, kuria siūlo, kad neapmokestinamas pajamų dydis būtų patvirtintas toks pat, kaip ir vidutinė mėnesinė alga. Jo nuomone, svarbiausia yra ne valstybės biudžetas, o žmonių gerovė.
Jei N.Puteikio pasiūlymui būtų pritarta, neapmokestinamas pajamų dydis, nuo kurio nemokamas gyventojų pajamų mokestis, siektų tiek pat, kiek ir MMA, kuri šiuo metu yra 325 eurai. Kitaip tariant, jei žmogus teuždirba 325 eurus, jis išvis nemoka gyventojų pajamų mokesčio, jei uždirba 335 eurus - moka tik nuo 10 eurų ir t.t. Ir jei didėtų MMA, tokiu pačiu dydžiu ūgtelėtų neapmokestinamas pajamų dydis.
„Aš noriu sukelti diskusiją, kodėl, pavyzdžiui, Vokietija tai patvirtinti gali, o kodėl mes negalime. Kai norima padidinti MMA, visi šaukia, kad tai būtų didelė našta verslui. O kai bus didinamas neapmokestinamas pajamų dydis, verslininkams jokių praradimų nebus, pajamų kiek praras tik valstybės biudžetas. Tačiau netektą sumą būtų galima surinkti kitais būdais. Jei pas mus yra mažiausias biudžeto perskirstymas, vadinasi, yra nearti dirvonai“, - sakė N.Puteikis.
Pasak parlamentaro, Finansų ministerija ir kiti skeptikai aiškins, kad dėl jo siūlymo biudžetas netektų daug pajamų, tačiau politikas siūlo pagalvoti, kad kai žmonės dėl mažesnio neapmokestinamo pajamų dydžio pinigų turės daugiau, tai daugiau jų ir išleis. O taip nemaža dalis tiesiogiai netektų pajamų vis tiek pasieks biudžetą.
„Padidinus neapmokestinamą pajamų dydį būtų galima lygiagrečiai svarstyti įvairių kompensacijų mažinimą, nes kompensacijų dalinimas reikalauja daug žmogiškų resursų, o tai reiškia, kad ir administravimo išlaidų. Todėl dar dalis netektų pajamų grįžtų į biudžetą. Be to, galima dar įvesti ir tikrus progresinius mokesčius, kurie yra beveik visoje ES, išskyrus gal Rumuniją ir Bulgariją. Pažiūrėkime, kokios yra Seimo narių, Konstitucinio Teismo teisėjų, valstybės įmonių vadovų algos. Jos yra kosminės. Daug kas sako, kad tinginiai naudosis tuo, kad nuo MMA nebus skaičiuojami mokesčiai. Bet pasižiūrėkime, kaip atrodo parduotuvių kasininkių išvargę veidai. Jie nerodo gyvenimo džiaugsmo. Jei įteisintume progresinius mokesčius daug uždirbantiems, surinktume daug milijonų, kurie kompensuotų biudžeto pajamų netekimą panaikinus mokesčius mažiausiai uždirbantiems“, - sakė N.Puteikis.
Seimo nario teigimu, kai prasideda diskusijos, kad reikia padėti mažiausiai uždirbantiems, užsipuola Finansų ministerija su savo kontrargumentais.
„Girdėjau finansų ministro Rimanto Šadžiaus interviu per nacionalinę televiziją, kurio metu korespondentas jo labai taikliai paklausė: „Žadate truputį pakelti MMA. Kodėl neplanuojate iš viso nuo gyventojų pajamų mokesčio atleisti tuos, kurie dirba už MMA?“ Ministras atsakė, kad turi būti solidarumas, mokesčius turėtų mokėti visi, net ir varguoliai. Taip esą yra ir JAV. Man atrodo, kad ministras klysta dėl JAV. Bet net jei ir neklysta, ten gyventojų pajamų mokestis yra daug mažesnis. Mūsų premjero ir finansų ministro tikslas yra valstybės biudžeto pajamos, o mano - žmonių šypsenos blogiausiai apmokamuose darbuose. Jų laimės indeksas, o ne biudžeto indeksas yra svarbesnis. Kitos šalys tai sugeba suderinti. Jei žmonių nekamuos problemos dėl mažų pajamų, tai ir jų darbo našumas, kurį taip mėgstama peikti, bus didesnis. Biudžetas yra įrankis žmonių laimei sukurti, o ne atvirkščiai“, - teigė N.Puteikis.