Neseniai socialiniuose tinkluose nuvilnijo tylus ugniagesių protestas, kurio iliustracija tapo nuotrauka su ugniagesių atributika, juodais kaspinais ir žvakėmis. Protestas - anonimiškas. Kodėl ugniagesiai slepiasi, klausėme Lietuvos ugniagesių gelbėtojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko Sauliaus DŽIAUTO.
- Kas organizavo tyliąją protesto akciją socialiniuose tinkluose?
- Organizatoriai yra anonimiški, yra tokia peticija „Gana tyčiotis iš ugniagesių“, remiantis ta peticija anonimiškai pasklido nepasitenkinimas. Ši akcija buvo sugalvota ne mūsų, bet tai nereiškia, kad mes jos nepalaikome.
- Medikai protestuoja neanonimiškai, policininkai neanonimiškai, o ugniagesiai gelbėtojai anonimiškai? Kodėl?
- Net veidų nenori rodyti. Kažkokių organizatorių yra keliuose miestuose, keliose komandose. Protesto forma pasirinkta nebloga, bet koordinavimo veiksmų nebuvo. Bendros informacijos nežinojimas paskatino protestą, bet jis per ankstyvas. Pirmam pavasario atlyginimų pakėlimui pinigų bus. Jeigu prokuratūra dirbtų savo darbą gerai ir „auksines kopėčias“ išnarpliotų, kur vienų kopėčių nuoma per mėnesį kainuoja 5 tūkst. eurų... Jeigu sustabdytų kopėčių nuomą, atsirastų lėšų perskirstymui. Kitas galimas lėšų šaltinis - 68 naujos gaisrinės, laukiančios vasaros gaisrų, jeigu tas mašinas paimtume ir nepirktume naujų, atsilaisvintų pinigų atlyginimams.
Mes jau pripratę kentėti, policijoje pasikeitė 10-15 generalinių komisarų, pas mus tik keli vadovai buvo, atėjo naujas iš verslo, kol kas sutariame, netgi departamentas (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, - aut. past.) reikalavo daugiau papildomų lėšų negu profesinė sąjunga. Man, kaip profsąjungos pirmininkui, net truputį šokas. Atotrūkis tarp karių ir ugniagesių, tarp policininkų ir ugniagesių buvo gerokai padidėjęs vien dėl vadovų požiūrio į savo sistemą, nes mumis buvo nesirūpinama.
- Vadinasi, naujasis departamento vadovas jau tinkamai atstovauja ugniagesiams ir jų lūkesčiams?
- Jis vadovauja tik pusę metų, tai tik pradeda atstovauti.
Iš karto po Naujųjų metų tariausi susitikti su premjero patarėju, buvo pažadėta skirti daugiau nei 2 mln. eurų, dar papildomai lėšų reikia viršvalandžiams apmokėti, todėl kad mes važiuojame trise vietoj šešių (kalba apie ugniagesių komplektaciją važiuojant į incidentus, - aut. past.). Taigi jei būtų pinigų viršvalandžiams apmokėti, sukomplektuoti skyriams, nes 13 proc. - nesukomplektuota, tai atvažiuotume gelbėti pilna sudėtimi, o ne mašinoje po vieną ar du.
Problemų yra vien dėl to, kad aplinkiniai savivaldybių ugniagesiai neturi kvėpavimo aparatų, tenka, pavyzdžiui, Ukmergei kviestis ne savivaldybių ugniagesius į pagalbą, o Širvintų, nes sudaryti dvi grandis yra sudėtinga. Savivaldybių ugniagesiai neturi kvėpavimo aparatų ir jie kuo gali padėti? Papilti vandeniu. Kai kurios savivaldybės ugniagesius jau aprūpina kvėpavimo aparatais, į šią problemą turi merų požiūris pasikeisti, nes finansavimas atlyginimams gaunamas per departamentą, bet savivaldybių aprūpinimu privalo rūpintis merai.
- Tai kokios ugniagesių algos?
- Yra nestatutiniai savivaldybių ugniagesiai, yra nestatutiniai departamento ir statutiniai. Nestatutiniai savivaldybių gauna 20 eurų daugiau už minimumą. Nestatutiniai departamento - dar 20-čia eurų daugiau už juos; statutiniai departamento - apie 460 eurų.
- Kokios lubos už stažą, laipsnį ir panašiai?
- Pamainos vadas, kuris vadovauja incidentuose, jeigu jis turi 25 metų darbo stažą, kapitono laipsnį, tai gauna apie 800 eurų į rankas.
Pavyzdžiui, paradinės uniformos ugniagesiai neturi, jeigu kokia šventė, tai neturi kuo apsirengti. Savivaldybių ugniagesiams paprastų darbo drabužių trūksta, technika skirta labai sena, yra ir 30 metų senumo. Kai pažiūri į policiją, tikrai pavydas ima.