respublika.lt

Švedai virusu nemanipuliuoja

(0)
Publikuota: 2020 spalio 11 12:03:12, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 4 nuotr.
Kol pasaulis kraustėsi iš proto, karantino atsisakę švedai toliau gyveno normalų gyvenimą. EPA-Eltos nuotr.

Pasaulinei sveikatos organizacijai paskelbus pandemiją, daugelyje pasaulio šalių kilo sąmyšis. Kai kuriose jų, įskaitant ir Lietuvą, jis tęsiasi iki šiol. O štai švedai, vieni iš nedaugelio neskelbę karantino, ir toliau mėgaujasi normaliu gyvenimu. Apie tai, kaip ši šalis pergyvena pandemiją, „Vakaro žinios" kalbasi su Švedijoje gyvenančia Virginija Šimkiene.

 


- Virginija, ar kalbant apie pandemiją, galima lyginti Lietuvos ir Švedijos valdžią?

- Būtų sudėtinga, nes švedai savo valdžia pasitiki, o lietuviai savąją keikia. Nors tai yra suprantama. Prasidėjus pandemijai, Švedijos valdžia ėmėsi visų reikiamų priemonių ir pasirengė viruso atėjimui. Lietuvos valdžia iš pradžių akivaizdžiai nežinojo, ką daryti, o vėliau ėmėsi represijų. Tai sukiršino visuomenę, todėl gimtinėje dabar chaosas. Jeigu valdžioje būtų išsilavinę, netampomi už virvučių politikai, gal situacija būtų kitokia.

- Tai gal pas jus viruso ir nebuvo?

- Viruso niekas neneigė. Visi puikiai suprato, kad tai - pavojinga, tačiau ne visada mirtina liga. Pradžioje buvo kiek nerimo, matant, kaip sparčiai jis plinta. Buvo stabdomos planinės operacijos ir neteikiamos odontologų paslaugos. Liepą situacija normalizavosi - sumažėjo tiek mirčių, tiek infekcijos atvejų. Jų kiek daugiau skaičiuojama dabar, kai vaikai vėl grįžo į mokyklas, tačiau pavasarinių rodiklių, panašu, nepasieksime.

- Vaikai grįžo į mokyklas?

- Pavasarį iš namų mokėsi tik gimnazistai ir studentai. Visi moksleiviai iki 9 klasės lankė pamokas iki pat mokslo metų galo. Nauji mokslo metai irgi prasidėjo laiku. Vaikai eina į pamokas be kaukių, nėra jokių ribojimų bendravimui. Dezinfekcinio skysčio yra praktiškai visur, tačiau vaikai jame nėra priverstinai „maudomi", nes jautri jų oda gali alergizuoti.

- Nenaudojate dezinfekcinio skysčio?

- Jo yra masinio žmonių susibūrimo vietose - kavinėse, parduotuvėse, įstaigose, mokyklose, sporto klubuose ir t.t., tačiau naudojimas nėra privalomas. Valdžia žino, kad švedai - sąmoningi, o jie žino, kad, visų pirma, yra vanduo ir muilas. Kaip rodo praktika, šito visiškai užtenka.

- Švedai klauso nurodymų?

- Paskelbus pandemiją valdžia pateikė rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis, ir visi tai priėmė kaip savaime suprantamą dalyką, nors jos ir nebuvo privalomos.

Dirbu slaugos namuose, kur, faktiškai, visi gyventojai yra rizikos grupės. Nepaisant to, dirbame tik naudodami veido skydelius ir tik tuo atveju, jei atstumas nuo paciento yra mažiau nei 2 metrai. Pilna apsauga naudojama tik tuomet, jei pacientui atsiranda peršalimo simptomai ar, tarkim, žmogus grįžta į slaugos namus iš ligoninės. Jam iškart daromas testas. Atsakymas ateina per parą. Jeigu testas neigiamas, po savaitės daromas antras. Kol nesulaukiam antrojo neigiamo testo, naudojama visa apsauga.

Tas pats buvo, kai pasirodė rekomendacija nelankyti vyresnio amžiaus žmonių. Visi jos laikėsi. Išimtis buvo daroma tik tuomet, kai buvo akivaizdu, jog žmogus miršta. Visgi netrukus buvo suprasta, kad seniems žmonėms reikia bendrauti, tad vasarą slaugos namuose išdygo iš organinio stiklo pagaminti „susitikimų nameliai".

Kaukės niekada nebuvo privalomos. Net nustebdavau išvydusi žmogų su kauke, nes beveik niekas po jomis nesislėpė. Sakyčiau, nuo birželio kaukes tapo privaloma dėvėti tik Švedijos tarptautiniuose oro uostuose. Manau, jeigu koks švedas būtų už bendravimą ar buvimą be kaukės nubaustas, jis valdžią užtampytų po teismus, nes visi čia žino savo teises.

- Ir to užteko infekcijai suvaldyti?

- Panašu, taip. Tiesa, pradėjus daugiau testuoti, būdavo išaiškinama daugiau infekcijos atvejų, bet bendras mirtingumas faktiškai išliko toks pats kaip ir ankstesniais metais. Tik jei ankstesniais metais mirdavo nuo gripo, tai dabar dažniau būdavo minimas koronavirusas. Nors pasigilinus nesunku pastebėti, kad absoliuti dauguma mirusiųjų - garbaus amžiaus ar kitų sveikatos problemų turėję asmenys.

- Kaip švedai planuoja gyventi toliau?

- Kadangi gyvenimas šalyje nebuvo sustojęs, tai esminių permainų, manau, nebus. Pas mus, skirtingai nuo likusios Europos, visą laiką veikė kavinės, parduotuvės, sporto klubai. Prasidėjus pandemijai, juose daugiau dėmesio buvo skirta higienai, sumažėjo kontaktų su gyvais žmonėmis, ir viskas. Kai kurios parduotuvės sutrumpino darbo laiką, numatė rytines valandas senjorams, bet niekas neužsidarė, nes verslas sulaukė valdžios paramos.

Žmonėms leidžiama susiburti, bet ne daugiau 50 asmenų į vieną vietą. Tiesa, atlikėjams teko atšaukti koncertus ar perkelti juos į kitus metus.

Bene didžiausias „nuostolis" - laisvai keliauti galime tik po savo šalį. Tiesa, irgi atsakingai, galvojant, kokį transportą ar maršrutą rinktis, bet galime. O užsienis mums, dėl kitų šalių valdžios požiūrio į pandemiją, kol kas lieka dalinai uždarytas. Visgi, matant, kas vyksta kitose šalyse, suprantu, jog nusikėlusios kelionės tikrai nėra problema. Švedai apsiprato su pokyčiais, apsiprato su nauja tvarka ir ramiai, džiaugdamiesi savo laisvėmis gyvena toliau.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s