Vokietijos finansų ministras Volfgangas Šoiblė (Wolfgang Schaeuble) pareiškė, kad Europos ekonomikos ir monetarinių reikalų komisaras turėtų turėti galimybę vetuoti nacionalinių biudžetų projektus, jeigu šie pažeidžia euro zonos nuostatas.
- Ar Vokietijos iniciatyva Europos komisarui leisti vetuoti nacionalinius biudžetus reiškia, kad ES vis sparčiau juda unitarinės-federalistinės valstybės kryptimi? - „Vakaro žinios“ klausė Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro ekonomisto Valdemaro Katkaus.
- Tikrai taip, tai eilinis žingsnis šia kryptimi. Nes visiems akivaizdu, kad einama link vieno bendro Europos Sąjungos biudžeto.
- Kai kurie ekspertai šį Vokietijos ministro pasiūlymą teisina tuo, kad kai kurios didelės ES valstybės, tokios kaip Prancūzija ar Italija, nesilaiko fiskalinės drausmės ir gyvena su didesniu nei leistinas biudžeto deficitu. Ar tai padėtų išspręsti jų problemas?
- Prancūzai su italais savo biudžetus jau pataisė, kad jie atitiktų tuos vadinamuosius 3 procentų leistino deficito Mastrichto kriterijus. Taigi šitoje vietoje gudraujama, nes formaliai tos šalys neviršija leistino 3 proc. BVP deficito. Vadinasi, norima tiesiog įteisinti bendrą ES iždą.
- Tokiu atveju galbūt laikas būtų panaikinti ir nacionalines vyriausybes? Juk jos vis tiek nieko negalės spręsti be Briuselio palaiminimo?
- Jeigu visi biudžetai bus sujungti, tai nacionalinių vyriausybių funkcijos gerokai susiaurėja, nes net ir socialiniai reikalai yra priklausomi nuo suformuoto nacionalinio biudžeto. Jeigu dar ne šiuo žingsniu formaliai panaikinama ženkli dalis vyriausybių funkcijų, tai artimiausioje ateityje bus padaryta kitu žingsniu - įkuriant bendrą visos Europos iždą. Jeigu jau yra viena valiuta, turi būti ir bendras iždas. O dabar kol kas bandoma apriboti, kad vyriausybės neperžengtų tų 3 proc. deficito.
- Briuselis jau ne pirmi metai visus panašius žingsnius motyvuoja „fiskalinės drausmės“ burtažodžiu.
- Iš Europos bandoma padaryti tokią valstybę kaip JAV, Kanada ar ta pati Vokietija. Tad klausimas tik toks: kaip greitai tai įvyks? Sekama JAV pavyzdžiu. Jeigu kurioje nors valstijoje ten yra ekonominių problemų, tai centrinė valdžia turi teisę sumažinti jiems mokesčius į centrinį biudžetą arba net pervesti jiems pinigų. Taip vyksta perskirstymas, o tokios valstybės vadinamos „optimalia valiutos zona“. Taip ir Europoje bus sukurta tokia „optimali valiutos zona“ su bendru iždu, kuris perskirstys pinigus. O perskirstymas priklausys ir nuo gyventojų, t.y. „laisvo darbo jėgos“ judėjimo.
Kol kas euro zona, palyginti su JAV, nėra tokia optimali: pavyzdžiui, vokiečiai juk niekur iš savo šalies nevažiuotų, nes atsiranda daug kitų problemų - reikia išmokti užsienio kalbą, prisitaikyti prie kultūros ir t.t. Lietuviai, tiesa, rodo, kad tą galima daryti...
Bet kokiu atveju, esamomis sąlygomis euras nėra normali valiuta, nes jos dar nevaldo viena bendra finansų ministerija. Kai tik ji bus įsteigta, atsiras papildomas nacionalinių valstybių unifikavimo ir valdymo mechanizmas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“