respublika.lt

Kiaulės gyvens geriau nei žmonės

(0)
Publikuota: 2012 rugpjūčio 10 12:20:12, Danas NAGELĖ, “Respublikos” žurnalistas
×

Panašu, kad ES jaučiasi jau išsprendusi visos žmonijos problemas, todėl ėmė rūpintis kiaulių gerove. Jau 2013-aisiais Lietuva privalės gyventi pagal kiaulių gerovės direktyvą. Pagal ją veterinarijos gydytojai, pavyzdžiui, privalės prižiūrėti, kad kiaulėms būtų užtikrinti turiningas laisvalaikis, galimybė į saugų seksualinį gyvenimą, pažintys su kitomis kiaulėmis.

Jau galiojančiuose ES teisės aktuose nurodoma ir tai, kad kiaulidės turi būti sausos, švarios, išbalintos, nedulkėtos ir be voratinklių, kiaulės turi matyti kitas kiaules, prieš jas draudžiami prievartos veiksmai. Kai kartu yra laikomos viena kitos nepažįstančios kiaulės, turėtų būti sudaryta galimybė joms pabėgti ar pasislėpti nuo puolančių kiaulių.

Tirs peštynių priežastis

„Kiaulėms turėtų būti suteikta teisė pasinaudoti aplinkos teikiamomis galimybėmis, susijusiomis su jų poreikiu judėti bei patenkinti įgimtą smalsumo poreikį. Iš tikrųjų kiaulių gerovė gerokai nukenčia dėl griežtų jų erdvės apribojimų“, - čia jau citata iš Lietuvoje dar negaliojančios, bet netrukus įsigaliosiančios direktyvos. Todėl numatyta, kad kiaulės turėtų erdvės tiek, kiek toli gražu ir ne visi žmonės butuose turi. Pavyzdžiui, kiekvienam kuiliui privalo būti skirta ne mažiau nei 6 kv. metrai, o jei patalpa naudojama ir kuilio giminei pratęsti - ne mažiau nei 10 kv. metrų. Gardas turi būti įrengtas taip, kad kuilys galėtų matyti ir užuosti kitas kiaules.

Direktyvoje numatyta, kad patalpos, kuriose laikomos kiaulės, būtų švarios, kad jos galėtų saugiai atsigulti. Grindys turi būti tokios, kad kiaulės „nepatirtų kančių“. Be to, būtina imtis priemonių, kad grupėmis laikomos kiaulės tarpusavyje nesipeštų.

„Pasirodžius pirmiesiems peštynių ženklams, tuoj pat ištiriamos priežastys“, - nurodoma direktyvoje. Tačiau įžūlioms peštukėms skirti raminamųjų vaistų galima tik kraštutiniais atvejais ir tik pasitarus su veterinarijos gydytoju. Patariama smarkuoles raminti „medžiagomis jų smalsumo poreikiui patenkinti“. Kad kiaulėms nebūtų nuobodu ir dėl to jos nepultų vienos kitų ar nenukramtytų kolegėms uodegų, privaloma pasirūpinti turiningu jų laisvalaikiu - nupirkti joms pakabinamų grandinių, kamuoliukų ar kitų žaislų. Blogiausiu atveju - pakratų.

Specialus išsilavinimas


Taip pat numatyta, kad norintiems prižiūrėti kiaules reikės specialaus išsilavinimo: kiekvienas asmuo, samdantis kiaulių prižiūrėtojus, turės pasirūpinti, kad šiems būtų rengiami atitinkami mokymo kursai. Svarbiausias dėmesys juose turės būti skiriamas kiaulių gerovės klausimams.

„Toje pastato dalyje, kurioje laikomos kiaulės, vengiama daugiau kaip 85 dBA pastovaus triukšmo. Taip pat vengiama bet kokio nuolatinio arba staigaus triukšmo. Ne trumpiau nei aštuonias valandas per dieną kiaulės turi būti laikomos ne mažiau kaip 40 liuksų stiprumo šviesoje“, - sakoma dokumente.

Tai tikrai nėra pajuokavimai, o tezės iš direktyvos 2008/120/EB, nustatančios būtiniausius kiaulių apsaugos standartus.

Numatytos ir bausmės

Jei būtų nustatyti kokie nors pažeidimai, pavyzdžiui, paršelis nuo motinos būtų atjunkytas anksčiau, nei jam sukaks mėnuo, jei nebūtų užtikrintas saugus kiaulių seksualinis gyvenimas ar neišpildytas kitas kiaulių gerovę privalantis įgyvendinti veiksnys, pažeidėjas būtų baudžiamas administracine tvarka, numatyta Lietuvos administracinių teisės pažeidimų kodekse.

Beje, kiaulių ir kitų gyvūnų teisių gynimo pradininkė buvo praėjusio amžiaus pabaigoje Jungtinėje Karalystėje įkurta Ūkinių gyvūnų gerovės draugija. Ji ir suformulavo principus, pavadintus „Penkiomis gyvūnų laisvėmis“: laisvė nuo troškulio ir alkio, laisvė nuo nepatogumo, laisvė nuo skausmo, sužalojimo ir ligos, laisvė išreikšti normalų elgesį ir laisvė nuo baimės ir streso.

Gaila, kad žmonės bent jau Lietuvoje neturi tiek daug teisių ir nėra nė vienos žmonių gerovės direktyvos. O štai savas direktyvas turi ir veršeliai, ir vištos dedeklės, ir ratitae paukščiai (paukščiai, priklausantys beketerių arba strutinių paukščių antbūriui - stručiai, emu, nandu, kazuarai, kiviai), ir viščiukai broileriai, ir daugybė kitų gyvūnų.

Nenusileidžia ir mūsiškiai

Beje, ne vien Briuselis kurpia keistokus teisės aktus gyvūnams. Štai Žemės ūkio ministerija yra parengusi naujos redakcijos Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymą, tačiau jo, tiesa, Seimas iki šiol dar nepriėmė. Jei jis įsigaliotų, Lietuvos gyvūnų teisės būtų užtikrintos daug labiau nei dalies žmonių: būtų užtikrintos jų tinkamos gyvenimo sąlygos, teisė į poilsį, visavertį maistą ir t.t. To neužtikrinantiems žmonėms numatyta net baudžiamoji atsakomybė.

Kai kurios projekto nuostatos yra daugiau nei keistos. Pavyzdžiui, aiškinama, kad privalo būti suteikiama gyvūnui judėjimo laisvė. Tai reiškia, kad kaimuose šunys nebebus laikomi pririšti grandine? Netgi buvo atsiradusi nuostata, kad žiauriu elgesiu bus laikomas gyvūnų dresavimas verčiant pranokti jų gebėjimus. Tokiu atveju bent jau cirkus turbūt būtų privalu uždaryti.

Tik graužikų ar erkių naikinimas nebus laikomas žiauriu elgesiu. Keista. Ir kas čia per lygios galimybės, kokia čia gyvūnų gerovė? Ponai, tobulinkite įstatymo projektą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

-1 +3 C

-2 +6 C

0 +5 C

-2 +5 C

+1 +6 C

0-4 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s