respublika.lt

"Apple" kūrėjo Stivo Džobso atsisveikinimas

(0)
Publikuota: 2011 spalio 08 12:25:40, Respublika.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
"Apple" kūrėjo Stivo Džobso atsisveikinimas

„Aš nebaigiau institutų. Šiandien noriu jums papasakoti tris istorijas iš savo gyvenimo. Ir viskas. Nieko grandioziško. Tiesiog tris istorijas.

Pirmoji - apie taškų sujungimą

Aš mečiau „Reed College“ po pirmųjų šešių mokslo mėnesių, bet likau ten kaip „svečias“ dar apie 18 mėnesių, kol galiausiai išėjau. Kodėl mečiau studijas?

Viskas prasidėjo dar iki man gimstant. Mano biologinė motina buvo jauna netekėjusi aspirantė ir ji nusprendė atiduoti mane įvaikinti. Ji reikalavo, kad mano įtėviai būtų išsilavinę žmonės - taip man buvo lemta tapti juristo ir jo žmonos įsūniu. Tiesa, likus minutei iki mano išlindimo į pasaulį jie nusprendė, kad norėtų mergaitės. Jiems paskambino naktį ir paklausė: „Netikėtai gimė berniukas. Jūs jo norite?“ Jie pasakė: „Žinoma“. Vėliau mano biologinė motina sužinojo, kad būsimoji įmotė nėra baigusi koledžo, ir atsisakė pasirašyti įvaikinimo dokumentus. Tik po keleto mėnesių vis dėlto nusileido, kai mano tėvai pasižadėjo trūks plyš išleisti mane į mokslus.

Ir po 17 metų aš įstojau į koledžą. Aš naiviai pasirinkau koledžą, kuris buvo toks pat brangus kaip ir Stanfordas, ir visos mano tėvų santaupos buvo išeikvotos pasirengimui. Po šešių mėnesių jau nemačiau savo studijavimo prasmės. Aš nežinojau, ką noriu daryti gyvenime, ir nesupratau, kaip koledžas padės man tai suvokti. Tiesiog leidau vėjais tėvų pinigus, kuriuos jie kaupė visą gyvenimą. Todėl aš nusprendžiau mesti koledžą ir tikėtis, kad viskas bus gerai. Iš pradžių buvau išsigandęs, bet kai dabar atsigręžiu į praeitį, suprantu, kad tai buvo geriausias sprendimas mano gyvenime. Tą akimirką, kai mečiau koledžą, galėjau liautis kalbėjęs apie tai, kad privalomos pamokos man neįdomios, ir lankyti tas, kurios traukė.

Ne viskas buvo taip romantiška. Aš neturėjau kambario bendrabutyje, todėl miegojau ant grindų pas draugus, pardavinėjau kolos butelius po 5 centus, kad galėčiau nusipirkti valgyti, ir ėjau per visą miestą pėsčiomis 7 mylias kiekvieną sekmadienio vakarą kartą per savaitę normaliai prisivalgyti krišnaistų šventykloje. Man ji patiko. Daug kas iš to, su kuo susidūriau, vedamas smalsumo ir intuicijos, vėliau pasirodė neįkainojama.

Štai jums pavyzdys.

„Reed College“ siūlė geriausias kaligrafijos pamokas. Pasišalinęs iš koledžo studentų sąrašų, nelankiau privalomų paskaitų, tad užsirašiau mokytis kaligrafijos. Aš sužinojau apie „serif“ ir „sans serif“, apie skirtingus tarpus tarp raidžių kombinacijų, apie tai, kas tipografiką daro nuostabią. Ji buvo graži, istoriška, meistriškai subtili - iki tokio laipsnio, kad mokslas to suprasti nesugebėtų.

Niekas iš to neatrodė naudinga mano gyvenime. Tačiau po dešimties metų, kai mes dirbome su pirmuoju „Macintosh“, visa tai pravertė. Ir „Makas“ tapo pirmuoju kompiuteriu su gražia tipografika. Jeigu aš nebūčiau užsirašęs į tą kursą koledže, „Makas“ niekada nebūtų turėjęs keleto garnitūrų ir proporcinių šriftų. Na, o kadangi „Windows“ tiesiog nušvilpė tai nuo „Mako“, greičiausiai personaliniai kompiuteriai išvis būtų be jų.

Žinoma, tada negalėjau sujungti visų taškų į vieną. Bet po 10 metų viskas tapo labai aišku.

Taigi: jūs negalite sujungti taškų žiūrėdami į priekį; jūs galite sujungti taškus į vieną tik žvelgdami atgal. Todėl jums teks pasitikėti tais taškais, kuriuos jūs kaip nors surišite ateityje. Jums teks į ką nors atsiremti: į savo charakterį, gyvenimą, karmą - ką tik norite. Toks požiūris niekada manęs nenuvylė ir pakeitė mano likimą.

Antroji mano istorija - apie meilę ir praradimą

Man pasisekė - aš atradau mėgstamą sritį gana anksti. Vozas (Woz) ir aš įkūrėme „Apple“ mano tėvų garaže, kai man buvo dvidešimt. Mes kaip reikiant pasistengėme, ir po dešimties metų „Apple“ iš dviejų žmonių garaže išaugo į beveik 2 milijardų dolerių kompaniją, turinčią 4000 darbuotojų. Mes išleidome savo geriausią kūrinį - „Macintosh“ - likus metams iki mano 30 gimtadienio. Ir paskui mane atleido.

Kaip jus gali atleisti iš kompanijos, kurią jūs įkūrėte? Na, atsižvelgdami į augimo apimtis „Apple“, mes samdėme talentingus žmones, kad jie man padėtų valdyti kompaniją, ir pirmuosius penkerius metus viskas ėjosi gerai. Bet paskui mūsų ateities vizijos ėmė skirtis, ir mes galiausiai susipykome. Valdyba perėjo į jų pusę. Todėl sulaukęs 30 metų aš buvau išmestas. Viešai. Viskas, kas buvo viso mano sąmoningo gyvenimo prasmė, dingo.

Aš nežinojau, ką veikti, keletą mėnesių. Jaučiau, kad nuvyliau buvusią verslininkų kartą - kad pamečiau estafetės lazdelę, kai man ją perdavinėjo. Aš susitikau su Deividu Pakardu (David Packard) ir Bobu Noisu (Bob Noyce) ir bandžiau atsiprašyti už tai, ką pridirbau. Tai buvo viešas pralaimėjimas, aš netgi galvojau, kad man reikia dingti iš čia kuo toliau. Bet kažkas manyje ėmė lėtai aiškėti - aš vis dar mėgau tai, ką dariau. Įvykių eiga „Apple“ kiek pakeitė viską. Aš buvau atstumtas, bet aš mylėjau. Galiausiai nusprendžiau pradėti viską nuo pradžių.

Tada šito nesupratau, bet vėliau paaiškėjo, kad atleidimas iš „Apple“ buvo geriausia, kas man galėjo nutikti. Sėkmingo žmogaus naštą pakeitė mažiau savimi pasitikinčio pradedančiojo lengvabūdiškumas. Aš išsilaisvinau ir įžengiau į patį kūrybingiausią savo gyvenimo periodą.

Per kitus penkerius metus įkūriau kompaniją „NeXT“, kitą kompaniją „Pixar“ ir įsimylėjau nuostabią moterį, kuri tapo mano žmona. „Pixar“ sukūrė pirmąjį kompiuterinį animacinį filmą - „Toy Story“, ir dabar yra pati sėkmingiausia animacinė studija pasaulyje*. Dėl neįtikimų įvykių „Apple“ nupirko „NeXT“, aš grįžau į „Apple“, ir technologija, sukurta „NeXT“, tapo „Apple“ atgimimo širdimi. O Lorena (Laurene) ir aš tapome puikia šeima.

Aš įsitikinęs, kad nieko iš viso to nebūtų nutikę, jeigu manęs nebūtų atleidę iš „Apple“. Vaistai buvo kartūs, bet pacientui padėjo. Kartais gyvenimas tau duoda per galvą su plyta. Nepraraskite tikėjimo. Aš įsitikinęs, kad vienintelis dalykas, kuris man padėjo tęsti veiklą, buvo tai, kad aš ją mėgau. Jums reikia atrasti tai, ką jūs mėgstate. Tai lygiai taip pat teisinga ir darbo, ir santykių atžvilgiu. Jūsų darbas užims didelę dalį gyvenimo, ir vienintelis būdas būti visiškai patenkintam - daryti tai, kas, jūsų galva, turi vertę. Vienintelis būdas daryti didžius darbus - mėgti tai, ką darote. Jeigu jūs dar neradote savo veiklos - ieškokite. Nesustokite. Kaip būna su visais širdžiai mielais darbais - jūs suprasite, kai atrasite. Ir kaip bet kokie geri santykiai, metams bėgant jie tampa vis geresni. Todėl ieškokite tol, kol rasite. Nesustokite.

Mano trečioji istorija - apie mirtį

Kai man buvo 17, aš perskaičiau citatą, maždaug tokią: „Jeigu jūs gyvenate kiekvieną dieną taip, lyg ji būtų paskutinė, vieną dieną jūs būsite teisus“. Citata man padarė įspūdį, ir nuo to laiko jau 33 metus aš žiūrėdamas į veidrodį kasdien savęs paklausiu: „Jeigu ši diena būtų paskutinė, ar norėčiau daryti tai, ką ketinu daryti?“ Ir kai keletą dienų iš eilės girdžiu atsakymą „ne“, suprantu, kad ką nors turiu keisti.

Mintis, kad greitai mirsiu, - svarbiausias instrumentas, kuris padeda man priimti sunkius sprendimus. Nes visa kita - svetimos nuomonės, visas tas pasipūtimas, ta baimė patirti sumišimą arba nesėkmę - visi tie dalykai mirties akivaizdoje atkrenta, palikdami tik tai, kas išties svarbu. Atminti, kad mirsi, - geriausias būdas išvengti minčių apie tai, kad jums yra ką prarasti. Jūs jau nuogas. Jūs daugiau neturite priežasčių neiti ten, kur šaukia širdis.

Prieš metus man diagnozavo vėžį. 7.30 val. gavau nuotrauką, kuri aiškiai rodė kasos auglį. Iki tol net nežinojau, kas ta kasa. Gydytojai man pasakė, kad ši vėžio forma neišgydoma ir kad man liko gyventi ne daugiau kaip 3-6 mėnesius. Daktaras man patarė eiti namo ir susitvarkyti reikalus (gydytojų kalba tai reiškia ruoštis mirčiai). Tai reiškia pabandyti pasakyti savo vaikams tai, ką pasakytum per ateinančius 10 metų. Tai reiškia įsitikinti, jog viskas sutvarkyta taip, kad tavo šeimai būtų kiek įmanoma lengviau. Tai reiškia atsisveikinti.

Aš gyvenau su ta diagnoze visą dieną. O vakare man padarė biopsiją - įgrūdo į gerklę endoskopą, perkišo per skrandį ir žarnas, įbedė adatą į kasą ir paėmė keletą ląstelių iš auglio. Aš buvau atsijungęs, bet mano žmona, kuri buvo šalia, pasakė, kad kai gydytojai pažvelgė į tas ląsteles pro mikroskopą, ėmė rėkti, nes pasirodė, kad mano kasos vėžys - labai retos formos, kurią galima išgydyti operacija. Jie padarė operaciją, ir dabar man viskas gerai.

Mirtis tada priėjo prie manęs arčiausiai, ir tikiuosi, kad per ateinančius kelis dešimtmečius arčiau neprieis. Išgyvenęs tai, galiu pasakyti daug tvirčiau nei tada, kai mirtis tebuvo naudinga, tačiau sugalvota koncepcija:

Niekas nenori mirti. Žmonės, kurie žada patekti į dangų, irgi nenori. Ir vis tiek mirtis - galutinė stotelė mums visiems. Niekas jos negalėjo išvengti. Taip ir turi būti, nes Mirtis tikriausiai yra geriausias Gyvenimo išradimas. Ji - permainų priežastis. Ji išvalo sena, kad atvertų kelią naujam. Dabar nauja esate jūs, bet kada nors (ne už kalnų tas laikas) tapsite seni - ir jus išvalys. Atleiskite už tokį dramatizmą, bet tai tiesa.

Jūsų laikas ribotas, todėl neeikvokite jo gyventi kažkieno kito gyvenimui. Nepakliūkite į spąstus dogmos, kuri liepia gyventi kitų žmonių mintimis. Neleiskite svetimų nuomonių triukšmui pertraukti jūsų vidinį balsą. Ir svarbiausia - turėkite drąsos sekti paskui savo širdį ir intuiciją. Jie kaži kokiu būdu jau žino, kuo iš tikro jūs norite būti. Visa kita - antraeiliai dalykai.

Kai buvau jaunas, „The Whole Earth Catalog“, kuris buvo vienas iš mano kartos biblijų, perskaičiau puikią publikaciją. Ją parašė vaikinas, vardu Stiuartas Brandas (Stewart Brand), gyvenantis netoliese - Menlo Parke. Tai nutiko septintojo dešimtmečio pabaigoje, dar iki personalinių kompiuterių, todėl ji buvo padaryta rašomąja mašinėle, žirklėmis ir poliaroidais. Kai kas panašaus į popierinę „Google“ formą, prieš 35 metus iki „Google“. Publikacija buvo idealistinė ir kupina didelių idėjų.

Stiuartas ir jo komanda padarė keletą leidimų „The Whole Earth Catalog“ ir galiausiai išleido finalinį numerį. Tai buvo 8-ojo dešimtmečio viduryje, aš buvau jūsų amžiaus. Paskutiniame viršelio puslapyje buvo nuotrauka - kelias brėkšant rytui. Po ja buvo tokie žodžiai: „Likite alkani. Likite beprotiški“. Tai buvo jų atsisveikinimas. Likite alkani. Likite išprotėję. Ir aš visada sau to linkėjau. Ir dabar, kai jūs baigiate institutą ir pradedate iš naujo, aš linkiu jums to. Likite alkani. Likite pamišę. Visiems nuoširdžiai dėkoju“.

Stivo Džobso (Steve Jobs) kalba, pasakyta Stanfordo absolventams 2005 m.

INFORMACIJA

  • 2000 m. „Apple“ įkūrėjas pateko į Gineso rekordų knygą kaip kukliausią atlyginimą gaunantis vykdomasis direktorius (oficialiuose dokumentuose jo uždarbis tuo metu sudarė 1 dolerį per metus; vėliau tokią uždarbio schemą naudojo ir kiti korporacijų valdytojai).
  • 2001 m. S.Džobsas pristatė pirmąjį grotuvą „iPod“. Po keleto metų prekyba jais tapo didžiausiu kompanijos pelno šaltiniu.
  • 2006 m. jis pardavė „Pixar“ 7,4 milijardo dolerių vertės kompanijos akcijų studijai „Walt Disney“, bet liko valdyboje ir tapo stambiausiu „Walt Disney“ akcininku įgydamas 7 proc. studijos akcijų.
  • 2006 m. kompanija pristatė multimedinį grotuvą „Apple TV“.
  • 2007 m. prasidėjo prekyba mobiliaisiais telefonais „iPhone“.
  • 2008 m. S.Džobsas pristatė ploniausią nešiojamąjį kompiuterį „MacBook Air“.
  • 2010 m. „Apple“ pristatė lietimu valdomą planšetę „iPad“.

 

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s